Transepidermální ztráta vody. Víte, proč máte suchou pleť?
Termín transepidermální ztráta vody se často objevuje v popiscích kosmetických produktů nebo na kosmeticky a dermatologicky zaměřených blozích a videokanálech. Ne každý ale ví, co si pod tímto termínem představit. O co se ve skutečnosti jedná, a proč by vás měl tento pojem zajímat?
Kůže sestává ze tří základních vrstev – svrchní epidermis, prostřední dermis a nejspodnější hypodermis, čili podkoží. Dochází-li k výparu vodu z dermis prostřednictvím epidermis, respektive její nejsvrchnější vrstvy stratum corneum, hovoříme o transepidermální ztrátě vody. Tu sice pleť dokáže sama o sobě regulovat, některé faktory narušující fungování kožního pláště jako poranění pleti, příliš nízká vzdušná vlhkost nebo agresivní kosmetické produkty na ni mají ale také vliv, a to nikoliv pozitivní.
Suchá pleť se blíží…
Transepidermální ztráta vody se podílí na vzniku suché pleti a řadě jejích nepříjemných projevů, a ačkoliv se jedná o přirozenou záležitost, pleti můžete s hydratací pomoci.
Hydratace se vztahuje k tomu, kolik vody pleť obsahuje a zároveň k tomu, jak v sobě molekuly vody dokáže zadržet. V péči o pleť byste proto měli používat jak humektanty, které do epidermis „natahují“ vodu, ať už z ovzduší při dostateční vzdušné vlhkosti, nebo z dermis v případě nízké vlhkosti, tak okluziva, která transepidermální ztrátu vody snižují. Společně tyto látky v epidermis utváří zásobu vody a bariéru bránící její ztrátě evaporací. Okluziva navíc brání vstupu toxinů a bakterií do kůže.
Vedle suché pleti, šupinek a zarudnutí může být transepidermální ztráta vody navíc příčinou i nepříjemných dermatitid a ekzémů, které vznikají kvůli poškození ochranné kožní bariéry.
Vnější prostředí má na hydrataci kůže vliv
Obsah vody ve stratum corneum se liší v závislosti na vzdušné vlhkosti. Právě proto máte tak často suchou pleť v chladném či větrném počasí s nízkou vlhkostí. Vedle toho stratum corneum poškozuje denaturace keratinu, odstranění přirozených zvlhčujících faktorů z kůže a narušení lipidové dvojvrstvy. Na vině mohou být produkty s obsahem detergentů, mýdel či jiných dráždivých chemických látek, ale i příliš časté čištění pleti. Míru poškození pak určuje to, jak moc pleť těmto negativním faktorům vystavujete. Jakmile dojde k oslabení, poškození či úplné redukci lipidového pláště, transepidermální ztráta vody narůstá.
Produkty určené na čištění pleti mají z pleti odstranit nežádoucí látky – nečistoty, oleje, kožní maz, což je samozřejmě v pořádku. Příliš agresivní produkt ale může poškozovat ochrannou kožní bariéru a zvyšovat náchylnost pleti k poškození, podráždění či nadměrné citlivosti. Vedle toho ubírá na hydrataci a jemnosti, kůže hrubne.
Agresivní tenzidy čili surfaktanty
Ionogenní (aniontové či kationtové) tenzidy či surfaktanty patří k nejagresivnějším. Laurethsulfát sodný (SLS, Sodium lauryl sulfate) je jedním z nejsilnějších. Má malý hydrodynamický radius a je jediným tenzidem schopným narušit intercelulární lipidy. Kvůli tomu může rozkládat lipidovou dvouvrstvu v kůži. Společně s dalšími ionogenními tenzidy adsorbuje kožní bílkoviny, způsobuje jejich denaturaci a otoky. To, k jak velkému narušení a denaturaci bílkovin dojde, záleží na to, po jakou dobu jej tenzidu vystavujeme a také na jeho monomerové koncentraci.
Jak tenzidy denaturují kožní bílkoviny, dochází k narušení enzymatických reakcí regulujících olupování pleti a zánětlivé a oxidační procesy. Kožní bariéra je v důsledku toho stále více propustná, což má za následek suchou pleť, hrubost, popraskání a dokonce záněty. Zhoršují se i hydratační vlastnosti pleti, protože z jejího povrchu mizí přirozené hydratační faktory.
Všechny surfaktanty navíc zhoršují schopnost tkáně vázat a vstřebávat vodu z atmosféry. Tato schopnost zadržet vodu je nepřímo úměrná úbytku přirozených zvlhčujících faktorů.
Dejte si pozor na vodu!
Pozor, i teplota vody, kterou pleť myjeme, může ještě navýšit schopnost produktů dráždit, zvyšuje se totiž schopnost pleti vstřebávat účinné látky z nich. S horkou vodou dochází také ke znatelnějšímu odstranění ochranné lipidové vrstvy.
Také dlouhodobý kontakt s vodou má na ochranný kožní plášť neblahý účinek, podobně jako tenzidy. Kromě erytému (zarudnutí), zánětu či dermatitid může dlouhodobé vystavování pleti vodě způsobovat otoky, snižovat kohezi (vzájemné vazby) korneocytů a zvyšovat propustnost pleti pro řadu látek. Výsledkem pak může být narušení kožních lipidů chránících pleť, a související citlivá pleť. Kvůli vodě může také docházet k úbytku přirozených zvlhčujících faktorů a ochranných lipidů, a dochází tak k výraznější transepidermální ztrátě vody. Pleť je pak paradoxně kvůli vodě suchá, objevují se šupinky, náchylnost k množení patogenů.
Hydratujte stratum corneum
Dlouhodobé dráždění pleti a s tím související transepidermální ztráta vody narušuje ochrannou funkci stratum corneum a snižuje také její schopnost chránit pleť před vnějšími vlivy. Čím agresivnější produkty nebo jejich dlouhodobější používání jsou, tím větší je odstranění ochranných lipidů, bílkovin, přirozených zvlhčujících faktorů a samozřejmě vláhy z kůže.
Stratum corneum posílíte jejich hydratací krémy, séry či pleťovými mléky. Ty váží vodu, mohou utvářet na kůži ochrannou bariéru a snižovat transepidermální ztrátu vody.
HYDR8 B5 - hydratační sérum Potřebujete své pleti dodat vláhu? Spolehněte se na lehký gel HYDR8 B5. Díky kyselině hyaluronové a kyselině pantotenové bude pleť vyhlazená a chráněná. 1 350 Kč
Emolienty jako glycerin a urea brání krystalizaci tuků ve stratum corneum, což vede k většímu zadržení vody v kůži. Navíc stimulují regeneraci kožní bariéry a zlepšuje hydrataci stratum corneum.
Okluziva jako vazelína působí preventivně proti vysychání pleti utvořením lehké vrstvy na kůži. Také ceramidy obnovují stratum corneum a zlepšují jeho vlastnosti a soudržnost. Niacinamid zase navyšuje syntézu kožních lipidů, čímž zlepšuje fungování kožní bariéry.
ULTIMATE RECOVERY Intenzivní regenerační a hydratační krém uleví suché a poškozené pokožce od podráždění i pnutí. Ať jste se pořádně spálili na slunci, podstoupili náročnou kosmetickou proceduru jako chemický peeling, nebo máte jen velmi citlivou pleť, ULTIMATE RECOVERY pomůže vaši pokožku dostat zpět do formy! 1 220 Kč
Také co se čištění pleti týče, nemusíte mít obavy. Existuje řada látek, které pleť čistí, aniž by ji narušovaly či dráždily. Vyzkoušet můžete produkty s rozmarýnovým či pomerančovým olejem, chlorofylem či jemnými kyselinami, třeba kyselinou salicylovou, mléčnou či mandlovou.
Hormony a pleť: Mohou za akné a vrásky?
Jak ovlivňují hormony naši pleť v různých životních etapách? Mají hormony vliv na vrásky a jak pleť ovlivňuje menopauza? Přečtěte si to v našem článku.
Mastná pleť v létě: Zbavte se lesku a pupínků i ve vedru
Ať už se jedná o sezónní záležitost, nebo celoživotní, mastná pleť dokáže jednoho řádně nahněvat a pokazit snahy o dokonalý vzhled. Hlavně v létě se mastná, lesknoucí se pleť stává takřka neřešitelným problémem. Naštěstí ale existují způsoby, jak lesknutí pleti omezit. A to i v nejteplejším ročním období!
Co dělat proti miliím? V létě je hlavní ochrana před UV paprsky
Malé, neškodné, ale pěkně otravné. To jsou mílie, bílé tečky, které se čas od času objevují pod očima, na očních víčkách, ale i kdekoliv jinde na obličeji a celém těle. Jak se jich zbavit? A jaká je prevence jejich vzniku? Obzvlášť teď v létě se vám tyto tipy budou určitě hodit.
Zarudnutí pleti vás už nemusí trápit
Jak se zbavit zarudnutí pleti? Správnou péčí, vynecháním dráždivých produktů, ale i správnou životosprávou.
Vyvracíme největší mýty o akné. A přidáváme i tipy, jak se ho zbavit
Mnoho lidí trpí během svého života na akné. A co týče mladistvých a mladých lidí mezi 12 až 24 lety, těch zažije podle statistik trápení s pupínky na 85 %.