Jedna z nejpopulárnějších alfa-hydroxykyselin
Kyselina mléčná je považována za velmi silnou látku, která napomáhá vypořádat se s výskytem akné i vrásek a dalšími známkami stárnutí pleti.
Kyselina mléčná se získává z mléka, ovoce, zeleniny a dalších rostlinných zdrojů. Využívá se jak v přípravcích pro omlazení pleti, tak v chemických peelinzích. Je výrazně jemnější než její „kolegyně“ kyselina glykolová, další oblíbená AHA-kyselina, a pleť navíc hydratuje a zvyšuje ochrannou lipidovou bariéru svrchních vrstev kůže. Rozjasňuje a zesvětluje také stařecké skvrny a další projevy hyperpigmentace.
Peeling nebo krém
Její použití funguje na principu exfoliace, kdy je po odstranění odumřelých kožních buněk odhalena měkčí, mladší pleť, a který podporuje buněčnou regeneraci.
Chemické peelingy s obsahem kyseliny mléčné jsou oblíbené pro svoji šetrnost oproti silnějším AHA či BHA kyselinám. Tento typ peelingu napomáhá odstranit jemné vrásky, projevy akné a sjednocuje barevný tón pleti. Nejedná se však o jednorázové ošetření a pro skutečné výsledky je nutné ošetření opakovat. Vedlejším efektem chemického peelingu s kyselinou mléčnou je zvýšená citlivost pleti na ultrafialové záření, je proto třeba po ošetření používat na pleť přípravky s SPF ochranou.
Pro koho je chemický peeling příliš silným ošetřením, může zvolit krém či pleťovou vodu s kyselinou mléčnou, zejména chcete-li spíše hydratovat a exfoliovat pleť, než se zbavit jizev po akné. Krémy s kyselinou mléčnou bývají zpravidla hutné a ideální pro suchou pleť. Z kůže většinou odstraňují odumřelé kožní buňky. Protože kyselina mléčná stimuluje produkci kolagenu, redukují tyto krémy výskyt jemných vrásek a pleť vypadá mladší. Krémy s kyselinou mléčnou často pomáhají ulevit od projevů ekzémů. Také v případě používání krémů s kyselinou mléčnou je vhodné používat také přípravky s SPF faktorem.