Tohle musíte vědět o citlivé pleti!
Termín citlivá pleť bývá často užívaný ve smyslu typu pleti. To je ale mýlka. Typ pleti je například pleť mastná či suchá, přičemž jak pleť suchá, tak mastná, nebo dokonce aknózní mohou být zároveň citlivé. Co tedy citlivá pleť je? Tohle je 7 věcí, co byste o ní měli vědět!
1. Citlivá pleť není lékařský termín
Toto označení spíše znamená, že je pleť náchylná k negativní reakci a podráždění. Nejedná se o diagnózu jako v případě kožních onemocnění typu rosacea či ekzém, citlivá pleť je zkrátka jen více reaktivní. Spouštěčem negativní reakce mohou být vnější faktory jako vítr, mráz, chlad či sluneční záření, ale také topicky aplikované produkty – krémy, séra, dekorativní kosmetika nebo parfémy. Hlavními projevy podrážení bývá začervenání pleti, její svědění, brnění, pnutí, vyrážky a otoky. Ať už jsou projevy jakékoliv, vždy dochází k pocitům diskomfortu po vystavení pokožky spouštěči podráždění. Z toho logicky vyplývá, že se nejedná o obecný termín, ale že se citlivost pleti projevuje u každého jinak.
2. Každá pleť může být citlivá. Závisí to na druhu spouštěče
Mít citlivou pleť obvykle značí, že pleť reaguje přemrštěně na řadu spouštěčů, které pleť ostatních lidí bez problémů snáší. Přetrvávající a časté negativní reakce mohou být známkou onemocnění kůže, jako je ekzém (atopická dermatitida, jejímiž projevy jsou suché, svědivé a zanícené lokality na kůži), rosacea (autoimunitní onemocnění projevující se začervenáním, otokem a viditelnými červenými žilkami), lupénka (jejímiž projevy jsou suché, olupující se lokality na kůži a vyrážky) nebo kontaktní dermatitida, již vyvolává kontakt s alergenem či iritantem.
Citlivost pleti se nemusí projevovat často, ale jen zřídka, po kontaktu s dráždičem, který vaší pleti prostě „nesedne“.
3. Citlivost pleti souvisí s kožním pláštěm
Kůže každého člověka má ochranný plášť, lipidovou vnější vrstvu, která zaprvé udržuje kůži hydratovanou a brání jejímu vysychání, a za druhé má funkci obrannou, kdy brání poškození pleti vnějšími faktory, jako jsou ultrafialové paprsky, horko, chlad nebo chemické látky. U osob s citlivou pletí bývá ale soudržnost kožního pláště narušená, lipidová vrstva je slabší a tenčí. Kvůli tomu mohou do pleti snáze prostupovat potenciálně dráždivé látky, které mohou být příčinou její negativní reakce či zánětu.
Přečtěte si, jakou roli v tom všem hrají ceramidy:
Pecka pro suchou a citlivou pleť? To jsou ceramidy Znáte ceramidy? Tyto složky kosmetických produktů jsou dokonale multifunkční. Nejen, že podporují hojivé a regenerační procesy v pleti, ale navíc stimulují také její omlazení. Najdete je povětšinou v pleťových krémech.
Pokud je ochranný kožní plášť oslabený, nejen, že zvyšuje riziko podrážení kůže, ale navíc dochází k jejímu výraznějšímu vysychání prostřednictvím transepidermální ztráty vody, což má za následek zvýšenou suchost pleti, která jde často ruku v ruce se zvýšenou citlivostí.
4. Citlivost pleti ovlivňuje i obranyschopnost
Jakmile dráždič projde kožním pláštěm, dochází k zánětlivé reakci, kterou spustí imunitní systém. Tato reakce nicméně může být i projevem jeho hyperaktivity, k níž dochází typicky při oslabení organismu. Zarudnutí pleti, šupinkovatění, loupání či svědění, to vše může mít příčinu v oslabeném imunitním systému. Je-li imunita oslabena dlouhodobě, to, co dříve pouze dráždilo, se může postupem času stát přímo alergenem, zejména pokud tomuto iritantu vystavujete pleť opakovaně. Může se jednat například o složky barev na vlasy, deodorantů nebo šperky.
5. Citlivost pleti může vzrůstat s věkem
Jak stárneme, dochází k oslabování naší lipidové ochranné vrstvy, což může mít za následek zvýšení citlivosti nebo vznik negativních reakcí na podněty a látky, jež jsme dříve tolerovali bez problémů. Oslabení kožního pláště je také viníkem sušší pleti ve vyšším věku a vzniku vrásek.
6. S citlivou pletí zacházejte opatrně. Méně je více!
Příliš časté mytí a její exfoliace mohou citlivé pleti více uškodit než pomoci. Je třeba zaměřit se na produkty, které pleť nedráždí, ale naopak podporují soudržnost kožního pláště. V praxi to znamená vyhnout se čištění běžnými mýdly a horkou vodou a volit přípravky určené pro reaktivní pleť – tedy bez parabenů, parfemačních látek, SLS a SLES a dalších potenciálních iritantů. Vyberte si jemný čistič, lehké hydratační sérum a bohatý krém s obsahem ceramidů. Hodně opatrní buďte také s produkty, s nimiž jsou nadmíru spokojení vaši známí s normálním typem pleti, jako jsou ty s obsahem jemných AHA a BHA kyselin či vitamínem A (retinolem) nebo vitamínem C ve vyšších koncentracích. Vaši citlivou pleť by mohly podráždit.
Rozhodnete-li se jejich účinek vyzkoušet, určitě nejdříve na malé lokalitě otestujte, jak je vaše pleť snáší. Vedle také nešlápnete, pokud se kromě ceramidů zaměříte na kyselinu hyaluronovou, glycerin, aloe vera či vitamín E a kyselinu linolovou.
7. Seznamte se s nejčastějším dráždičem
Víte, co je jednou z nejběžnějších příčin reakcí pleti? Parfemační látky, a je jedno, zda se jedná o ty syntetické nebo ty přírodního původu (esenciální oleje). Většina produktů obvykle neobsahuje jednu látku, ale jejich kombinaci. Ve složení produktů navíc téměř nikdy nenajdete přesně, o jaké látky se jedná, ale zkrátka označení „fragrance“ či „parfum“. Proto je pro citlivou pleť nejlepší vyhledávat produkty, které mají označení, že žádné parfemační látky neobsahují.
Největší chyby v péči o pleť. Neděláte je také?
Každý je přesvědčený o tom, že pro svoji pleť dělá to nejlepší, co může. Ne vždy to ale tak skutečně je. Jaké chyby děláme nejčastěji ve dvaceti, třiceti i čtyřiceti?
Rozšířených pórů vás zbaví čtyřlístek!
Kazí vám černé tečky a rozšířené póry onen dokonalý vzhled, který chcete mít poté, co nanesete make-up? Nejste v tom sami. Víme ale, co vám pomůže – štěstí vám přinese jetel.
Stres má vliv na ekzémy i akné. Vyvolávat totiž může v pleti zánět
Když jste ve stresu, na pleti se může objevovat akné, rosacea či ekzémy. Kromě toho stresové situace také zhoršují stav existujících problémů s pletí.
7 kroků proti stařeckým skvrnám a nadměrné pigmentaci
Hyperpigmentace a stařecké skvrny se mnohdy jeví jako nevyhnutelná součást rostoucího věku. Díky pokrokům ve vědě však již nyní přesně víme, jak se pigmentace formují, a díky tomu víme, jakým způsobem jejich vzniku zabránit. Cílená péče by měla obsahovat 7 základních kroků.
Tmavé skvrny po akné a jizvičky. Jak se jich zbavit?
Jako by nestačilo, že se nám na pleti čas od času vysemení pupínek akné, ale ještě po něm na kůži většinou zůstává nehezká vzpomínka v podobě jizvičky nebo tmavého fleku – tzv. pozánětlivé hyperpigmentace.