Stres má vliv na ekzémy i akné. Vyvolávat totiž může v pleti zánět
Když jste ve stresu, na pleti se může objevovat akné, rosacea či ekzémy. Kromě toho stresové situace také zhoršují stav existujících problémů s pletí.
Stres na pleť působí mnoha způsoby. Jedním z mechanismů je podpora rozvoje zánětlivých procesů v kůži. Řada negativních projevů na pleti je totiž spjata právě se zánětem a nesprávným uvolněním prozánětlivých látek. Zánět je reakcí organismu na potenciální ohrožení zdraví. Takže ve svém základu není vlastně vůbec špatný.
Organismus se samozřejmě potřebuje hrozbám typu infekce bránit. Jenže někdy může reagovat přemrštěně nebo na látky, které až takovou hrozbou nejsou. Na tomto principu „fungují“ například alergie. Příčinou neadekvátní reakce organismu přitom může být právě stres.
Podpoří vlastní dispozice organismu
Reakce těla na stresovou situaci je vždy stejná – imunitní systém se připraví na možný boj, třeba tím, že spustí produkci chemických látek, jako jsou interleukiny. Ty, kromě toho, že napomáhají v jistých ohledech ochraně zdraví, mohou zapříčinit i zánět. Takový zánět pak může spustit problémy s pletí, k nimž jsme náchylní, ať už naší genetickou výbavou nebo vlivem vnějšího prostředí.
Stres je prostě univerzální spouštěč jakékoliv neplechy, k níž má naše kůže tendenci. A zhoršuje samozřejmě problémy, jimiž již trpíme. Může také z naší relativně normální pleti utvořit pleť citlivou.
Příkladem mohou být predispozice k ekzémům. Nadbytek stresu může dermatitidu spustit v plné síle v podobě sušších lokalit na celém těle, které jsou začervenalé a svědí. Obdobná je situace s rosaceou nebo lupénkou, autoimunitními onemocněními kůže. V případě růžovky kůže červená a objevují se na ní vyvýšené pevné hrbolky, u lupénky dochází k nadměrné suchosti pleti, podráždění, jejímu olupování a narušení její celistvosti. Také s akné je to stejné.
Stres může i za problémy s vlasy
Se stresem jsou spjaty i další kožní onemocnění jako seborrhoická dermatitida, pro niž jsou charakteristické mastnější lokality na kůži, nejčastěji ve vlasové části hlavy, kde se může projevovat podobně jako lupy. Také vypadávání vlasů s názvem telogenní efluvium má přímou návaznost na prožitý stres, který přepne vlasy z růstové fáze do fáze terminální, kdy vypadnou.
Přečtěte si o tom v článku na téma vypadávání vlasů:
Typy plešatení: Telogenní efluvium způsobuje šok a stres. Takže radši relaxujte! Efluvium je ztráta vlasů, kterou definuje nepřirozený vývoj růstového cyklu vlasu. Rozlišujeme dva druhy, telogenní a anagenní. My se dnes zaměříme na první zmíněné.
Se stresem nicméně souvisí i další faktory, které se na pleti negativně podílí, jako neurotické poruchy mající za následek škrábání pleti či trichotillománie (chorobné vyškubávání vlasů). Tyto impulzivní projevy se typicky zhoršují právě během zvýšeného stresu. Stres obvykle tyto projevy přímo nespouští, nicméně je opět může zhoršit či navýšit jejich intenzitu.
Chcete se vyvarovat akné? Nesahejte si na obličej
Ono chování celkově má na kvalitu pleti vliv. Když jsme nervózní, máme tendenci častěji si sahat na pleť, což velmi svědčí akné. Nečistoty, které máme na pleti, se mohou dostat na pokožku a dovnitř kožních pórů, kde jsou živnou půdou pro bakterie způsobující akné, jako je Propionibacterium Acnes.
A když jsme ve stresu, máme samozřejmě tendenci zanedbávat naši běžnou péči – pleť si nečistíme, o hydrataci nebo aplikaci séra často nemůže být řeč. To vše se na kvalitě a zdraví pleti negativně podepisuje, stejně jako zhoršená kvalita spánku či nezdravá strava. Také máte chuť na sladké a tučné, když nejste psychicky v pohodě?
7 kroků proti stařeckým skvrnám a nadměrné pigmentaci
Hyperpigmentace a stařecké skvrny se mnohdy jeví jako nevyhnutelná součást rostoucího věku. Díky pokrokům ve vědě však již nyní přesně víme, jak se pigmentace formují, a díky tomu víme, jakým způsobem jejich vzniku zabránit. Cílená péče by měla obsahovat 7 základních kroků.
Tmavé skvrny po akné a jizvičky. Jak se jich zbavit?
Jako by nestačilo, že se nám na pleti čas od času vysemení pupínek akné, ale ještě po něm na kůži většinou zůstává nehezká vzpomínka v podobě jizvičky nebo tmavého fleku – tzv. pozánětlivé hyperpigmentace.
Nabijte svoji ochranu před sluníčkem kyselinou ferulovou
S příchodem jara nám sluníčko svými paprsky začíná dodávat nejen větší dávku vitamínu D, ale nese s sebou i riziko předčasného stárnutí pleti, nadměrné pigmentace nebo dalších nežádoucích projevů spojených s expozicí UV záření.
Kde se bere akné a mastná, lesklá pleť?
Mastná pleť, její neustálý lesk, jemuž nelze zabránit ani opakovaným pudrováním, a k tomu čas od času pár pupínků - typický problém, který někdy v průběhu života potrápí přes tři čtvrtiny lidí.
Péče o citlivou aknózní pleť je oříšek. Vsaďte na beta-glukany
Vybrat správnou péči o pleť, která trpí na akné, ale zároveň je přecitlivělá, nebo dokonce v některých lokalitách také vysušená, bývá komplikované. Některé lokality je třeba čistit a ulevit jim od kožního mazu, jiné naopak zahrnout hydratací. A celkově pleť potřebuje obnovit fungování ochranné kožní bariéry. Jedním z typů aktivních látek, které mohou zdraví a krásu pleti podpořit, jsou beta-glukany.