V tucích rozpustný vitamín
Vitamín E se rozpouští v tucích a vyskytuje se v mnoha potravinách, především v tucích a olejích. Vitamín E ale není jediná látka, jde o dvě skupiny molekul s podobnou strukturou a antioxidačním působením, přičemž celkově do zastřešujícího pojmu vitamín E zahrnujeme osm vitamínů. Nejhojněji se vyskytuje skupina tokoferolů, která sestává ze čtyř rozdílných forem (alfa-, beta-, gama-, delta-tokoferol). Druhou skupinou jsou tokotrienoly, které se již v organismu nachází v menším množství a jichž existují též čtyři formy (alfa-, beta-, gama-, delta-tokotrienol). Primární formou vitamínu E nicméně zůstává alfa-tokoferol.
Vitamín E: účinky na zdraví
Vitamín E - nedostatek
Nedostatek vitamínu E se obvykle objevuje u osob, které mají problémy se vstřebáváním tuků.
Mezi symptomy patří:
- Svalová slabost a úbytek svalové hmoty
- Problémy se zrakem
- Špatná rovnováha
- Problémy s kvalitou a zdravím kůže
- Při dlouhodobém nedostatku se mohou objevit problémy s játry a ledvinami
Užívání doplňků stravy s vitamínem E se doporučuje u osob s trávicími problémy, jako je například chronické onemocnění střev, nebo u osob, které podstoupily gastrointestinální chirurgický zákrok, v jehož důsledku je zhoršená absorpce v tucích rozpustných vitamínů.
Význam vitamínu E
Dostatek vitamínu E může působit preventivně proti onemocněním kardiovaskulární soustavy, strava bohatá na tento vitamín a další antioxidanty může také snižovat riziko rozvoje onkologického onemocnění. Orální užívání vitamínu E společně s vitamínem C posiluje odolnost kůže vůči ultrafialovému záření a snižuje citlivost na UV paprsky. Užívání vitamínu E může také ulevit od bolestí v případě revmatoidní artritidy.
Vitamín E: kde se nachází
Nejlepším zdrojem vitamínu E ze stravy jsou pšeničné klíčky, dále játra, vejce, ořechy (mandle, lískové oříšky, vlašské ořechy), slunečnicová semínka, za studena lisované rostlinné oleje, dále ovoce a zelenina, jako jsou avokádo a chřest.
Vitamín E: účinky na pleť
Zlepšuje hydrataci pleti a ulevuje od dermatitid. Vedle orálního užívání se vitamín E využívá i coby topicky aplikovaná látka. Do kůže se sice typicky dostává vitamín E prostřednictvím kožního mazu, toto množství nicméně nebývá vždy dostačují a na řadu pak přichází právě topická aplikace. Na kůži neutralizuje nestabilní kyslíkové molekuly a napomáhá absorpci ultrafialového záření, hraje tedy významnou roli ve fotoochraně a prevenci poškození kůže slunečním zářením.
Napomáhá také adekvátní hydrataci pleti a díky svému protizánětlivému působení zklidňuje pleť postiženou různými typy dermatitid či ekzémů.
Nejčastěji hledáte: vitamín e olej, vitamín e zdroje, vitamín e zdroj, vitamín e účinky, vitamín e potraviny, vitamín e kapsle, vitamín e plodnost, vitamín e mast, vitamín e nedostatek, vitamín e na vlasy, vitamín e pro muže, vitamín e pleť, vitamín e na obličej, vitamín e kapsle na pleť, vitamín e denní dávka, vitamín e význam, vitamín e účinky na pleť, vitamín e těhotenství, vitamín e přírodní, vitamín e krém, vitamín e doporučená denní dávka, vitamín e v těhotenství, vitamín e v kosmetice, vitamín e účinky na zdraví, vitamín e na cysty, vitamín e kde se nachází, čistý vitamín e na pleť, čistý vitamín e