Pecka pro suchou a citlivou pleť? To jsou ceramidy
Znáte ceramidy? Tyto složky kosmetických produktů jsou dokonale multifunkční. Nejen, že podporují hojivé a regenerační procesy v pleti, ale navíc stimulují také její omlazení. Najdete je povětšinou v pleťových krémech.
Ceramidy jsou lipidové molekuly. Na základě této své podstaty napomáhají při topické aplikaci obnovit přirozený ochranný lipidový plášť pleti, která díky tomuto mechanismu zůstává hydratovaná, pružná a svěží. Pokud tedy chcete zachovat mladistvý vzhled pleti a její zdraví, nestačí jen vitamín C či vitamín A, které jsou pro omlazení pleti super. Důležitý je zkrátka i tuk.
Ceramidy jsou přitom přirozenou složkou kůže, která je sama produkuje. Bohužel, tak jako s dalšími důležitými látkami, jako je třeba kolagen či kyselina hyaluronová, i produkce ceramidů se se stárnutím organismu snižuje.
Co to vlastně ceramidy jsou?
Pěkně to vystihuje příměr s cihlami a maltou. Jako cihly si představte kožní buňky, a to, co je drží při sobě – tedy malta – jsou ceramidy. Právě ony vyplňují, společně s dalšími látkami v kůži, prostory mezi kožnímu buňkami a brání vysychání pleti.
Více než polovinu struktury kůže utváří tuk. Je to on, kdo brání vstupu patogenů, infekcí či znečištění. Je-li v kůži tuků, potažmo ceramidů, málo, objevit se mohou infekce, akné, větší oxidativní stres a poškození volnými radikály, a také související předčasné stárnutí. Ceramidy jednoduše utváří jemný ochranný film na povrchu kůže, díky kterému je pevná a hydratovaná. Však také projevy jako ekzémy, rosacea, zvýšená citlivost, zánětlivé projevy nebo akné bývají často spjaty s jejich nedostatečným množstvím.
Jak je to se snižováním množství ceramidů v kůži?
Již po dovršení třicítky je situace dost kritická – kolem 40 % vlastních ceramidů je nenávratně pryč. Po čtyřicítce je to ještě horší, chybí již 60 % ceramidů. Tolik typické tenčení pleti, ztráta elasticity a naopak vyšší hrubost kůže a viditelnější vrásky, to vše souvisí s nižším množstvím ceramidů.
Pokud ochranná kožní bariéra nemá dost ceramidů, dochází k transepidermální ztrátě vody, což v jednoduchém překladu znamená vysoušení pleti a evaporaci hydratace z kůže do vzduchu. Výsledkem je dehydrovaná pleť. Na úbytku ceramidů se kromě toho podílí i vnější prostředí – například ústřední topení, klimatizace a obecně nižší vlhkost vzduchu, ale též znečištění nebo ultrafialové záření.
Co se sníženou hladinou ceramidů udělat?
Dodejte je do pleti topickou aplikací! Topické produkty sice neobsahují ty samé ceramidy jako produkuje pleť, obvykle však stojí na komplexu ceramidů, které jsou s těmi vyskytujícími se v kůži téměř totožné. Pro maximální nárůst jejich obsahu někteří dermatologové doporučují také zvýšit konzumaci vajec, mléčných produktů, pšeničných klíčků, hnědé rýže či sóji, protože tyto potraviny jsou jejich přirozeným zdrojem.
Věděli jste, že lidskou kůži tvoří z 50 % ceramidy, z 24 % cholesterol a z 15 % volné mastné kyseliny?
Jak ceramidy působí?
Hlavním mechanismem je navýšení fungování ochranné kožní bariéry. Jsou proto ideálním spojencem pro pleť suchou, ekzematickou, přecitlivělou nebo s lupénkou. Chrání navíc před předčasným stárnutím.
O účincích ceramidů si přečtěte více v našem článku:
Ceramidy v kosmetice zbaví vaši citlivou či suchou pleť vrásek Ceramidy jsou součástí pleti, což ale neznamená, že není potřeba je již do pokožky dodávat. Napomáhají totiž zadržovat vláhu, posilují ochrannou bariéru pokožky a podporují její vypnutý a zpevněný vzhled.
Vápník není jen pro silné kosti. Pomůže i s omlazením
Vápník je důležitá minerální látka, která je v těle nezbytná pro řadu procesů. Možná vás ale překvapí, že důležitý je jeho obsah v kůži i pro její mladistvý vzhled.
Užijte si retinol a vitamín C na plno. Díky těmto látkám!
Retinoidy, tedy deriváty retinolu (vitamín A) a vitamín C jsou látky, které vám umožní zpomalit stárnutí pleti. Pokud je ale do péče zahrnete i s následujícími aktivními látkami, zajistíte si ještě větší účinnost.
Lactobacillus a další probiotika: Jak působí na pleť?
Jestli si myslíte, že Lactobacillus a jiná probiotika najdete jenom v kefíru nebo jogurtu, jste na omylu. Jedním z posledních novinek kosmetické péče je využití těchto prospěšných mikroorganismů v topicky aplikovaných produktech.
Pleť byste měli chránit před sluncem, ale i znečištěním
Že je pleť třeba chránit před UVA a UVB paprsky, které na Zem míří ze Slunce, to pravděpodobně víte. Pleť ale může poškodit také znečištění z vnějšího prostředí nebo modré záření.
5 benefitů, které vaší pleti přinesou oleje. Plus seznam těch nejlepších!
O olejích panuje stále spousta předsudků. Jako třeba ten, že pleť zamastí a zbytečně zatíží. Přitom to ale nemusí být vůbec pravda, a vaší pleti mohou naopak výrazně prospět. A to dokonce i pleti mastné.