Proč jsou v pleti tak důležité přirozeně zvlhčující faktory? Abyste netrpěli xerózou
Xeróza čili nadměrná suchost pleti je častým problém a v některém období života se s ní setká téměř každý. Běžná je sezónní xeróza, která se objevuje během chladných, suchých zimních měsíců.
Dermatologové také potvrzují, že má nadměrná suchost pleti větší tendenci objevovat se s rostoucím věkem. Také mnoho zánětlivých onemocnění pleti jako atopická dermatitida, kontaktní dermatitida a lupénka způsobují vznik xerotických (nadměrně suchých) oblastí kůže. Některé osoby mají navíc dědičné poruchy jako například ichtyóza, které mohou vyústit v chronicky suchou pleť.
Hlavním stavebním kamenem terapie suché pleti jsou hydratační látky. Ty jsou vytvořeny tak, aby udržovaly svrchní vrstvy epidermis pružné, měkké a hydratované. Díky svým vlastnostem bývají klíčovými složkami hydratačních produktů. Na výběr je v současnosti na trhu mnoho produktů s různým složením, které zlepšují symptomy suché pleti.
Celkově lze hydratační produkty rozdělit do tří skupin:
- Emolienty, které zjemňují a vyhlazují pleť
- Okluziva, která utváří na povrchu pleti bariéru působící preventivně proti transepidermální ztrátě vody
- Humektanty, které váží a zadržují vodu ve stratum corneum
Oblíbeným humektantem je dlouhodobě urea, která se v hydratačních produktech často využívá, aby zlepšila stav suché pleti. Dalším frekventovaně využívaným humektantem je laktát a do hydratačních produktů se pro zlepšení jejich vlastností přidávají aminokyseliny, pyrrolidon, karboxylová kyselina (PCA) a různé soli. Tyto látky souhrnně označujeme jako přirozeně zvlhčující faktory.
Termín přirozeně zvlhčující faktory se poprvé v anglicky psané literatuře objevil v roce 1959. Zpočátku nebyl jednotně přijat, ale posléze se jeho užívání ustálilo. Studie popisující jejich přítomnost v epidermis uváděly, že absence těchto ve vodě rozpustných složek má za následek sníženou schopnost stratum corneum vázat v sobě vodu. Hlavní rolí přirozeně zvlhčujících faktorů je zachovat v pleti dostatečnou míru hydratace.
Hydratace stratum corneum má tři hlavní funkce:
- Zachovává soudržnost pleti
- Chrání kůži před poškozením
- Umožňuje hydrolytickým enzymům působit v procesu deskvamace (olupování) a podílí se na optimálním fungování kožní ochranné bariéry
Přirozeně zvlhčující faktory se skládají primárně z aminokyselin a jejich různých derivátů jako PCA, kyseliny urokanové (napomáhá přirozené absorpci UV záření), anorganických solí, cukrů, stejně jako kyseliny mléčné a urey. Mezi anorganické soli patří chloridy, fosfáty a citráty sodíku, draslíku, vápníku a hořčíku. Přirozeně zvlhčující faktory jsou uvnitř buněk korneocytů, jejichž hmoty utváří zhruba 10% a tvoří mezi 20 až 30% jejich suché váhy.
Jsou velmi účinnými zvlhčujícími látkami, které na sebe váží vodu z atmosféry a uzamykají ji v korneocytech. K tomuto procesu může docházet za relativně vysoké vzdušné vlhkosti, ale i nižší. Díky tomu umožňují přirozeně zvlhčující faktory stratum corneum zachovat si jistou úroveň hydratace i v suchém prostředí.
Pleť je odolnější
Absorpce vody je natolik účinná, že se přirozeně zvlhčující faktory rozpouští právě ve vodě, kterou na sebe naváží. Hydratované přirozeně zvlhčující faktory (zejména neutrální a základní aminokyseliny) formují iontové interakce s keratinovými vlákny, čímž snižují mezimolekulární síly mezi jednotlivými vlákny, a díky tomu zvyšují pružnost stratum corneum. Díky zvýšené elasticitě se pleť jeví zdravá a vyplněná, a je také méně náchylná k praskání nebo vzniku šupinek v důsledku mechanického tlaku.
Přirozeně zvlhčující faktory vedle toho napomáhají korneocytům vyvážit osmotický tlak, kterým působí intracelulární hmota, jež je obklopuje. Udržovat rovnováhu je důležité hlavně proto, aby bylo zabráněno nadměrnému vstupu vody do kůže (příkladem toho jsou typické „varhánky“, které se na kůži objeví po příliš dlouhé koupeli) nebo naopak ztrátě vody, v jejímž důsledku by došlo ke smrštění korneocytů.
Enzymy pro své správné fungování potřebují vodu
Stratum corneum je dynamická struktura, kterou ovlivňuje mnoho typů enzymů. Ty pro své správné fungování nicméně potřebují určitě množství tekuté vody. Právě vázání vody přirozeně zvlhčujícími faktory je proto skvělým řešením této potřeby. Naopak nedostatek přirozeně zvlhčujících faktorů bývá spjat s mnoha abnormalitami a problémy stratum corneum, které se projevují nadměrně suchými zónami pleti s šupinkami, prasklinami a trhlinami. Patří mezi ně například atopická dermatitida, lupénka a xeróza.
Jak dochází ke snížení obsahu přirozeně zvlhčujících faktorů v pleti? Významnou příčinou je používání mýdla, dále má vliv i vystavování pleti ultrafialovému záření a mytí kůže jako takové. Vliv na ztrátu aminokyselin má také přirozené stárnutí.
Role přirozeně zvlhčujících faktorů v terapii xerózy
Zhruba jedna třetina vody, kterou obsahuje stratum corneum, je vázána, zbytek je volný. Zvýšení obsahu volné vody bohužel nemá žádný vliv na elasticitu, protože je to právě voda vázaná v přirozeně zvlhčujících faktorech, která na tuto důležitou vlastnost vliv. Topickou aplikací produktů s jejich obsahem lze tedy významně zlepšit stav xerotické pleti.
Jaké z přirozeně zvlhčujících faktorů jsou nejúčinnější?
- Urea, kterou najdete v sérech firmy Princess Skincare, a to séru omlazujícím a hydratačním:
- Kyselina mléčná, kterou najdete v čistím gelu Surface Radiance Cleanse:
- PCA, které najdete v antioxidačním gelu na problémy s pletí Breakout Defence & Age Repair:
- Kyselina hyaluronová, kterou najdete spolu s kyselinou pantotenovou v hydratační séru Hydr8 B5:
- Glycerin, který najdete v denním antioxidačním krému s obsahem vitamínu E a kyseliny hyaluronové C-Tetra:
C-TETRA CREAM Nabijte po ránu svoji pleť energií denním krémem C-TETRA CREAM. Nejoblíbenější produkt od Medik8 – vitamínové sérum C-TETRA v podobě luxusního krému pro rozjasnění a zpevnění pleti, její hydrataci a efektivní boj s volnými radikály. 1 500 Kč
Kde se bere zarudnutí očního okolí a jak proti němu bojovat?
Co způsobuje zarudlé fleky pod očima, které vypadají, jako by byly tvořeny šupinkami kůže? Zarudnutí kolem očí je problém, který může pramenit z nedostatku spánku, dermatitidy, alergické reakce, ale i infekce a může mít i mnoho dalších spouštěčů.
Jídla, která sníte, mají vliv na to, kde se vám udělají pupínky. Zbavte se jich s přehledem
Tento trend se jmenuje face-mapping. O co v něm jde? Zjistit, jaký vliv mají jídla, která zkonzumujete, na to, kde se vám „vysemení“ pupínek.
Těhotenství zanechá na vaší pleti velké změny. Seznamte se s nimi
I když se často říká, že během těhotenství nastávající maminka jen září, bohužel to zdaleka není pravidlem. A navíc se vedle toho objevují i jiné, mnohem méně pozitivní změny kvality pleti.
Přesný návod: Pečujte o jizvy tak, aby byly po zhojení neviditelné
Jizvy jsou běžnou součástí života a ukázkovým příkladem toho, jak je lidská kůže dokonalá – dokáže se sama zhojit. Bohužel jsou také jizvy často neestetickou připomínkou zranění či problémů s pletí. Věděli jste ale, že můžete poměrně výrazně ovlivnit to, nakolik bude jizva viditelná? Stačí o zranění od prvních chvílí správně pečovat.
Jestli máte citlivou pleť, těmto látkám se vyhýbejte jako čert kříži
Sestavit si vhodnou péči o pleť je s citlivým typem kůže problém. Jestli se domníváte, že přecitlivělá pleť je i váš problém, měli byste dodržovat určité postupy a na pleť neaplikovat ty látky, které by ji mohly zbytečně podráždit. Seznámíte se s nimi v našem článku.