Jestli máte citlivou pleť, těmto látkám se vyhýbejte jako čert kříži
Sestavit si vhodnou péči o pleť je s citlivým typem kůže problém. Jestli se domníváte, že přecitlivělá pleť je i váš problém, měli byste dodržovat určité postupy a na pleť neaplikovat ty látky, které by ji mohly zbytečně podráždit. Seznámíte se s nimi v našem článku.
Co to je citlivá pleť? Taková, kterou často podráždí mnoho látek, jež jsou běžnou součástí produktů péče. Hodně lidí se domnívá, že má citlivou pleť, ale ve skutečnosti nemá. Pokud dojde k podráždění dvakrát za deset let, o citlivé pleti nemá smysl hovořit. Pokud ovšem k podráždění dochází zcela běžně, i několikrát do měsíce – ať už hydratačnímu produkty, opalovacími krémy, ale i vlnou nebo parfémy, pak se o citlivou pleť jedná.
Přecitlivělost může způsobovat i ekzém či rosacea. Je-li dermis poškozená, kůže ztrácí svoji ochranu a je náchylnější k podráždění i zánětu v důsledku vnějších podnětů. Jsou-li vám tyto problémy povědomé, pak pro vás máme tipy na nejlepší prevenci i soupis látek, které byste ke své pleti neměly vůbec pouštět!
Volte produkty s co nejmenším počtem látek ve složení
Někdy je nejlepší to nejjednodušší. Co se týče citlivé pleti, žádné zaručeně bezpečné látky neexistují. Co podráždí jednoho, nemusí nutně podráždit jiného. Trik je v tom zvolit si produkt s co nejmenším množstvím látek.
Vyzkoušejte alternativy látek, které vám způsobují podráždění
I s citlivou pletí můžete používat ty samé účinné látky jako vaše kamarádka s normální pletí, je nicméně třeba volit jemnější složení. Pokud se například sháníte po nočním krému s obsahem retinolu, po jehož aplikaci je ráno pleť projasněná, volte produkt namísto s retinolem s retinyl propionátem nebo palmitátem nebo produkt, který má retinolu nízkou koncentraci.
Pokud máte z retinolu obavy, pak vyzkoušejte sérum Retinol Eye TR, které je sice určené pro oblast očního okolí v případě normální pleti, ale retinol v něm má tak nízkou koncentraci, že jej můžete použít i na pleť citlivou.
INTELLIGENT RETINOL EYE TR Zacilte svoji retinolovou péči přímo na oblast očí a zbavte se jemných rýh a vrásek v očním okolí s tímto sérem s obsahem 0,1% Retinolu. Mladistvý pohled a jiskra v oku, to je přece esence mládí! Bojíte si, že bude tento Retinol pro oční okolí příliš silný? Žádný strach, jeho speciální koncentrace je určena přímo pro citlivou pokožku. 720 Kč
Vyzkoušet můžete i zjemňující a zklidňující variantu produktů, třeba v případě čištění pleti zvolit přímo čistič určený pro citlivou pleť, například čistící pěnu Gentle Cleanse.
GENTLE CLEANSE Pro čištění citlivé pokožky je ideální používat jemné, nedráždivé přípravky, jako je pěna GENTLE CLEANSE. Odstraňuje nečistoty, kožní maz i make-up. Díky zvlhčujícím látkám bude po použití vaše pokožka hedvábně hladká a hydratovaná. Příjemným bonusem je krásná vůně této pěny po rozmarýnu. 720 Kč
Hledejte zklidňující ingredience
Citlivou pleť je třeba hýčkat a jemně vyživovat. Ve složení hledejte například niacinamid. Tento derivát vitamínu B3 zpevňuje pleť, redukuje nadměrnou pigmentaci i viditelné známky stárnutí a navíc zamezuje ztrátě hydratace. Právě dostatek vláhy je pro citlivou pleť nejlepší a nejjednodušší ochrana. Vedle niacinamidu je pro citlivou pleť vhodná třeba kyselina hyaluronová, která taktéž podporuje hydrataci pleti a vyhlazuje vrásky. Najdete ji v hydratačním séru Hydr8 B5, které obsahuje i kyselinu pantotenovou.
HYDR8 B5 - hydratační sérum Potřebujete své pleti dodat vláhu? Spolehněte se na lehký gel HYDR8 B5. Díky kyselině hyaluronové a kyselině pantotenové bude pleť vyhlazená a chráněná. 1 350 Kč
Používejte fyzikální ochranu proti slunečnímu záření
Dermatologové se shodnou na tom, že opalovací krém nebo jiný produkt s UV filtrem je třeba používat každodenně. Jenže pokud chemická obrana, která pohlcuje sluneční záření na povrchu kůže, jemnou pleť dráždí, je třeba sáhnout po ochraně fyzikální. Ty obsahují látky jako je oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý, které brání ultrafialovému záření, aby dopadlo na kůži a poškodilo ji tím, že utvoří neviditelnou bariéru. Vyzkoušejte Physical Sunscreen!
Dejte sbohem vyvoněným produktům
Parfemační látky, které se do produktů kosmetické péče přidávají pro lepší vůni, jsou velmi často zdrojem podráždění pleti. Pokud chcete voňavý produkt, pak volte ten, jehož aroma pochází z přírodních látek.
A jakým látkám se v případě citlivé pleti rozhodně vyhnout?
METHYLISOTHIAZOLINON
Toto běžné konzervační činidlo v nedávné době lékaři označili za jeden z nejhorších spouštěčů kožních alergií a zánětlivých reakcí, který kdy existoval! V Británii jeho důsledku vypukla dokonce přímo epidemie kožních alergií a celých 10% kožních problémů se váže právě k alergii na tento konzervant.
ESENCIÁLNÍ OLEJE
Pokud máte citlivou pleť, pak se rozhodně vyhněte aromaterapii, protože i v důsledku kontaktu pleti s užívanými esenciálními oleji dochází často k silným podrážděním. Řešením je používání olejů nižší koncentrace, nicméně v případě velmi citlivé pleti je lepší se esenciálním olejům přímo vyhnout, zejména těm z citrusových plodů. Esenciální oleje jsou bohužel plné alergenů, mezi ty nejběžnější patří Isoeugenol, Farnesol, Linalool, Citronellol, Benzoyl benzoate, Limonene, Hexyl cinnamal a Hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde.
SODIUM LAURYL SULPHATE (SLS) a SODIUM LAURETH SULPHATE (SLES)
Tyto pěnivé látky se objevují snad ve všech kosmetických produktech, od šamponu až po ty na čištění pleti. Debata o negativním vlivu SLS na citlivou pleť probíhá již léta. Bývá totiž dokonce součástí krémů, které lékaři doporučují na kožní ekzémy, nyní však již výhradně jako náhradu za mýdlo a již nikoliv jako hydratační krém. Pěnivé látky obecně narušují ochrannou lipidovou vrstvu pleti, a proto je s nimi takový problém.
O důležitosti ochranné kožní bariéry si přečtěte v našem článku:
Ulevte své citlivé pleti. Řešením je posílení ochranné kožní bariéry Ochranná kožní bariéra, kožní plášť, kožní film či hydrolipidová vrstva – několik označení téhož – svrchní vrstvy pleti, která chrání pleť před negativními vlivy prostředí. V její ochraně hraje roli doslova klíčovou!
BISMUTH OXYCHLORIDE
Dokonce i minerální make-upy, které reklamy prezentují jako vhodné pro citlivou pleť, mohou být zdrojem podrážení kůže, a to právě kvůli této látce. Může způsobit zarudnutí pleti, svědění a pocity štípání. Ten, kdo má po použití minerálního make-upu podobné problémy, bývá zpravidla alergický na bismuth oxychloride.
PETROCHEMICKÉ LÁTKY A SYNTETICKÉ ZVLÁČŇUJÍCÍ LÁTKY
Chemické látky jako tekutý parafin či minerální olej (v angličtině hledejte ve složení jako liquid paraffin a mineral oil) se získávají z petroleje a jedná se o známé iritanty. Na pokožce utváří mastný film, který zabraňuje úniku vody z ní. Díky tomu umožňují dočasnou redukci vrásek, dodávají pleti objem, ale bohužel zároveň ucpávají póry a utváří živnou půdu pro bakterie. Petrochemické látky jsou navíc v produktu často ve většině, proto se ve složení uvádí na prvních pozicích. Máte-li citlivou pleť, namísto minerálního oleje hledejte oleje rostlinné, například jojobový, pomerančový nebo mandlový.
Těchto pět látek patří k nejdráždivějším, citlivou pleť nicméně mohou podráždit i mnohé další, od silikonu, přes alkohol až po různé typy kyselin, alergickou reakci mohou ale bohužel vyvolat i látky zcela neškodné. U citlivé pleti je totiž narušená ochranná kožní bariéra. Důležité je proto najít si produkty, které pleť nedráždí, a u jejich používání setrvat. Žádné experimentování! Zaměřte se na budování kožní bariéry, která sníží přecitlivělost pleti, a používejte také produkty s protizánětlivými složkami, jako je aloe vera či zelený čaj, které navíc akutně podrážděnou pleť zklidní a zjemní.
Pokud máte citlivou pleť, vyberte si produkty britské značky Medik8, které neobsahují parfemační a petrochemické látky, ani parabeny!
Jak vám vitamín A pomůže proti akné? Hodně!
Vitamín A je klíčový pro mnoho biochemických procesů v organismu. Vedle toho zlepšuje stav akné, zejména kombinuje-li se s dalším účinným prvkem, a to zinkem, a v případě topické aplikace napomáhá také předcházet vzniku "pupínků".
Kvůli růžovce působí lidí méně úspěšně i méně inteligentně, říká nový průzkum
Ve všech situacích, od pohovorů do nové práce až po první rande je vhodné vyvolat pozitivní první dojem. Jak moc ale ovlivňuje první dojem kožní onemocnění rosacea, pro něž je typický vznik začervenalých skvrn na pleti a pupínků? Na to se pokoušel najít odpověď nejnovější průzkum.
Jak pečovat o mastnou pleť v zimě? Hlavně hydratujte!
V zimě na naši pleť útočí agresivní mix chladného a vysušujícího vzduchu a neustálé změny teplot. Ačkoliv by se mohlo stát, že nejvíc v zimě trpí suchá pleť, ani pro mastnou a smíšenou není toto období moc příznivé.
Odstraňte milie v očním okolí. Nadobro! Známe i nejlepší prevenci jejich formování
Milie v očním okolí dokáží potrápit. Je složité se jich zbavit, a co hůř, když už se do jejich odstraňování sami pustíme, často skončíme s pletí sice bez „bílých teček“, ale za to s poškozenou.
Ulevte své citlivé pleti. Řešením je posílení ochranné kožní bariéry
Ochranná kožní bariéra, kožní plášť, kožní film či hydrolipidová vrstva – několik označení téhož – svrchní vrstvy pleti, která chrání pleť před negativními vlivy prostředí. V její ochraně hraje roli doslova klíčovou!