Kde se bere zarudnutí očního okolí a jak proti němu bojovat?
Co způsobuje zarudlé fleky pod očima, které vypadají, jako by byly tvořeny šupinkami kůže? Zarudnutí kolem očí je problém, který může pramenit z nedostatku spánku, dermatitidy, alergické reakce, ale i infekce a může mít i mnoho dalších spouštěčů.
Na úvod je třeba poznamenat, že termín dermatitida čili ekzém zahrnuje mnoho různých stavů kůže. Pokud jste se až dosud s ekzémem na obličeji nesetkali, pak vězte, že se jedná o častou záležitost. Jaké dermatitidy jsou nejběžnější?
Atopický ekzém
Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je jedním z typů ekzémů, jejichž symptomy jsou dlouhotrvající a chronické. Objevuje se v mnoha podobách, často ve spojení s dalšími typy alergií jako je astma či senná rýma. Jeho přesná příčina není známá, nicméně dermatologové usuzují, že jej spouští kombinace dědičných a vnějších faktorů, včetně změn počasí. Co je pro atopický ekzém typické? Svědivost vyrážky, která často nutí nenechavé ruce se škrábat. Výsledkem jsou otoky, popraskaná kůže a šupinky.
Atopický ekzém se může objevit u každého, bez ohledu na pohlaví či věk, v dětském věku se nicméně objevuje nejběžněji. Symptomy se liší jedinec od jedince, nicméně typické pro atopický ekzém je:
- Svědění a suchá pleť pod očima i na očních víčkách, která vypadá jakoby posetá šupinami
- Škrábání a drhnutí, kterým si jedinec snaží od svědění ulevit
- Vyrážka na obličeji, loktech, rukou, nohou a v podkolenních jamkách
- Zarudnutí v důsledku zánětu pleti
- Malé, vyvýšené pupínky
Kontaktní dermatitida kolem očí
Na rozdíl od atopického ekzému se kontaktní dermatitida objevuje, je-li kůže přímo vystavena dráždivým či alergii vyvolávajícím faktorům. Tento typ ekzému je spjat s existencí látky, která vyvolá po kontaktu s kůží její nežádoucí reakci. Jako případ běžných, pro kůži dráždivých produktů lze uvést třeba dekorativní kosmetiku, jako jsou oční linky, řasenka či odličovač apod.
V reakci na aplikaci těchto produktů se u některých jedinců může vyvinout vyrážka, zejména na jemné pleti kolem očí.
Mezi symptomy kontaktní dermatitidy či ekzému patří zarudlé skvrny, pálení pleti v očním okolí, suchost, praskání kůže nebo dokonce vznik drobných puchýřků.
Lymská borelióza
Toto bakteriální infekční onemocnění způsobuje bakterie Borrelia burgdorferi, kterou přenáší z velké části zejména klíšťata. Červená vyrážka s nerovným povrchem vzniká kolem místa, kde se „zakouslo“ klíště, u některých osob se nicméně může rozšířit i na místa, kde klíště do kontaktu s kůží nepřišlo, například oblast očního okolí.
Mezi další symptomy patří horečka, bolesti hlavy, únava a zimnice. Nedojde-li k léčbě onemocnění, může se rozvinout až do skutečně seriózních zdravotních obtíží, například problémům s nervovou soustavou, objevit se může například artróza a jiné komplikace s klouby. Máte-li pocit, že můžete mít lymskou boreliózu, pak neprodleně navštivte svého lékaře.
Reakce na jisté druhy medikamentů
V případě reakce v podobě červené vyrážky (nejen) v očním okolí se může jednat o svého druhu alergickou reakci na podání specifického léku či látky, ať už orální či injekční. Imunitní systém vyvine přecitlivělost, když přijde do kontaktu s látkou způsobující alergii. Jakýkoliv další kontakt s touto látkou pak spouští alergickou reakci.
Atopická keratokonjunktivitida (AKC)
Je vaše plet pod očima oteklá, zarudlá a tvrdnoucí? Můžete trpět atopickou keratokonjunktivitidou, při níž imunitní systém produkuje větší množství protilátek v reakci na alergen. Onemocnění je dáno geneticky a vedle rozvoje těchto známek poškození pleti může mít za následek také citlivost na světlo a pálení a svědění očí.
Alergická (kontaktní) konjunktivitida
Další možnou příčinou zarudnutí oblasti očního okolí je kontaktní konjunktivitida, kdy v důsledku alergie vznikne zánět či začervenání očních víček. Zánětlivé procesy v horních očních víčkách mohou způsobit i jejich otok a pocity pálení či pnutí, stejně jako pocity suchého oka, bolestivost či pocity písku v očích aj.
Další příčiny
Suchou, zarudlou pleť v oblasti očního okolí nicméně mohou mít za následek také tyto spouštěcí faktory:
- Senná rýma
- Vystavování kůže přímému slunci bez ochrany
- Poranění
- Chronický nadměrný stres
- Virová infekce typu herpes apod.
- Lupénka
Jak snížit zarudnutí očního okolí?
Snaha o redukci zarudnutí očního okolí může být složitá. Vhodné je pokusit se společně s dermatologem stanovit příčinu tohoto problému, a následně proti němu systematicky působit.
Co může pomoci?
- Užívání léků včetně antibiotik (v případě bakteriálního onemocnění či probíhajícího zánětu kůže v důsledku vyrážky), kortikosteroidových injekcí, krémů či mastí (zbaví vás probíhajících zánětlivých procesů a ulevují v případě svědění), antihistaminik (léků proti alergiím) a nesteroidních imunosupresiv (jsou vhodnou alternativou steroidů)
- Fototerapie
- Ledové obklady očního okolí (uleví od pocitů pálení, štípání či svědění, které provází různé typy dermatitid)
- Topická aplikace produktů jako je hydratační krém či sérum (působí preventivně proti vysušování pleti a jejímu popraskání i vzniku šupinek), produktů s obsahem aloe vera (snižuje zánět, čistí pleť a zklidňuje ji), pleťových olejů, vybírejte si produkty bez obsahu parfemačních látek, parabenů a alkoholu. Ideální je proto volit produkty britské značky Medik8.
Jídla, která sníte, mají vliv na to, kde se vám udělají pupínky. Zbavte se jich s přehledem
Tento trend se jmenuje face-mapping. O co v něm jde? Zjistit, jaký vliv mají jídla, která zkonzumujete, na to, kde se vám „vysemení“ pupínek.
Těhotenství zanechá na vaší pleti velké změny. Seznamte se s nimi
I když se často říká, že během těhotenství nastávající maminka jen září, bohužel to zdaleka není pravidlem. A navíc se vedle toho objevují i jiné, mnohem méně pozitivní změny kvality pleti.
Přesný návod: Pečujte o jizvy tak, aby byly po zhojení neviditelné
Jizvy jsou běžnou součástí života a ukázkovým příkladem toho, jak je lidská kůže dokonalá – dokáže se sama zhojit. Bohužel jsou také jizvy často neestetickou připomínkou zranění či problémů s pletí. Věděli jste ale, že můžete poměrně výrazně ovlivnit to, nakolik bude jizva viditelná? Stačí o zranění od prvních chvílí správně pečovat.
Jestli máte citlivou pleť, těmto látkám se vyhýbejte jako čert kříži
Sestavit si vhodnou péči o pleť je s citlivým typem kůže problém. Jestli se domníváte, že přecitlivělá pleť je i váš problém, měli byste dodržovat určité postupy a na pleť neaplikovat ty látky, které by ji mohly zbytečně podráždit. Seznámíte se s nimi v našem článku.
Jak vám vitamín A pomůže proti akné? Hodně!
Vitamín A je klíčový pro mnoho biochemických procesů v organismu. Vedle toho zlepšuje stav akné, zejména kombinuje-li se s dalším účinným prvkem, a to zinkem, a v případě topické aplikace napomáhá také předcházet vzniku "pupínků".