Vypadávání vlasů u žen. Seznamte se s nejčastějšími příčinami
Nacházíte v poslední době na kartáči více a více vlasů? Seznamte se s nejčastějšími důvody, proč ženám padají vlasy. A existuje padání vlasů na jaře?
Málo živin a padání vlasů
Anémie daná nedostatkem železa
U žen je jednou z nejčastějších příčin nadměrného vypadávání vlasů nedostatek železa. Tento stopový minerál je nezbytný pro produkci hemoglobinu v krvi. Hemoglobin je v podstatě transportér, díky němuž se krevním oběhem pohybuje kyslík nezbytný pro regeneraci a růst tělesných buněk, včetně buněk stimulujících růst vlasů. Je-li kyslíku málo, vlasům to neprospívá a chřadnou.
Nedostatek vitamínu B12 není jen únava
Vitamín B12, s jehož dostatečným příjmem mají nejčastěji problém vegani a vegetariáni, může také potrápit. A vůbec nemusíte být veganem či vegetariánem, deficience se může objevit i tak, když zkrátka přijímáte málo potravin živočišného původu nebo máte problém se vstřebáváním vitamínů ze stravy.
Bez vitamínu B12 chybí člověku energie, je neustále unavený. To ale zdaleka není všechno. Vitamín B12 má podobně jako železo vliv na kvalitu krve, taktéž ovlivňuje zdraví červených krvinek, které přivádějí prostřednictvím krve kyslík do tělesných tkání. Nedostanou-li buňky ve vlasové části hlavy dostatečnou dávku kyslíku, kvalita vlasů se začne zhoršovat.
V obou případech, kdy je příčinou vypadávání vlasů nedostatek některé z živin, se nejedná o trvalou ztrátu vlasů, ale pouze dočasnou. Když upravíte stravu, začne se postupně zlepšovat i kvalita a hustota vašich vlasů. Vlasy jsou ale velmi citlivá „komodita“ na těle, na viditelný výsledek můžete čekat i tři až šest měsíců. Jejich růst podpořte zlepšením stravy, která by měla být pestrá a zahrnovat všechny makroživiny, stejně jako potraviny rostlinného i živočišného původů a osm porcí ovoce či zeleniny denně.
Živiny, které jsou pro kvalitní a zdravé vlasy nezbytné, najdete také v doplňku stravy Beautiful Hair ANNA BRANDEJS.
Beautiful Hair ANNA BRANDEJS Zpomalte stárnutí vlasů, jejich vypadávání, nebo šedivění a získejte krásné vlasy. 1 190 Kč
Padání vlasů kvůli hormonům
Hormonální nerovnováha může vést k řadě nepříjemných projevů, a to jak estetických, tak zdravotních. Třeba dospělé akné nebo tloustnutí, a vliv mají hormony i na vlasy. Regulují totiž růstový cyklus vlasu. Estrogeny, tedy ženské pohlavní hormony jsou k vlasům příznivější a udržují je po delší dobu v růstové fázi. Za to s androgeny je problém. Ty životní cyklus vlasu naopak zkracují. A víte, čím vlasový cyklus končí? Vypadnutím vlasu. Androgeny tedy urychlují to, kdy nám vlasy vypadnou. A to nechceme!
Nadbytek androgenů pak vyloženě stimuluje vypadávání vlasů. Vliv v tomto ohledu má i naše genetická výbava. Pokud jsme předurčeni tomu, aby byly naše vlasové váčky na androgeny citlivější, bude hormonální nerovnováha ovlivňovat kvalitu a hustotu našich vlasů více než u někoho, kdo podobné predispozice nemá.
Kde se přebytečné množství androgenů v organismu vezme? Typicky se jedná o některou z endokrinních poruch, jako je syndrom polycystických vaječníků.
Nejen androgeny, ale také hormony štítné žlázy toho dokáží v organismu dost napáchat. Štítná žláza produkuje svými folikulárními buňkami hormony tyroxin a trijodthyronin, které mimo jiné regulují tělesný metabolismus, využití kyslíku tkáněmi i produkci bílkovin. Není proto divu, že ovlivňují i životnost a zdraví vlasových folikul. Hypotyreóza čili snížená činnost štítné žlázy může vést k anémii, která je navíc sama o sobě příčinou vypadávání vlasů. Pokud chcete mít hustou kštici, na štítnou žlázu si dejte pozor. Při pochybnostech či nevysvětlitelných váhových výkyvech se obraťte na svého lékaře, který případné problémy se štítnou žlázou diagnostikuje a nasadí léčbu.
Sledujte také příjem jódu. Tento stopový prvek je totiž součástí molekul tyroxinu a trijodthyroninu, bez jeho přítomnosti proto ani jeden z hormonů nemůže vznikat.
Menopauza a vlasy
I menopauza může hustotu a kvalitu vlasů negativně ovlivnit, a na vině jsou samozřejmě opět hormony a tělesné změny, kterými organismus prochází. Vlasy vypadávájí především v období před menopauzou a poté po ní. Vlasy zkrátka stárnou, tak jako celý organismus. S rostoucím věkem se navíc stávají jemnější, což je též přirozenou součástí stárnutí.
Padání vlasů kvůli stresu
Dokonce i stres může být důvodem nadměrného vypadávání vlasů. Jak je to možné? Stres v organismu svým působením zvyšuje hladinu mužských pohlavních hormonů… a výsledkem je opět vypadávání vlasů.
Kromě toho může stres spouštět další problémy s vlasy, jako jsou lupy. Výrazná či dlouhodobá stresová událost může vlasové folikuly přepnout z růstové fáze do fáze telogenní, když nerostou, naopak je čeká jen jediný osud, a to vypadnutí. Tento způsob vypadávání vlasů má dokonce své jméno, a to telogenní efluvium.
Typy plešatení: Telogenní efluvium způsobuje šok a stres. Takže radši relaxujte! Efluvium je ztráta vlasů, kterou definuje nepřirozený vývoj růstového cyklu vlasu. Rozlišujeme dva druhy, telogenní a anagenní. My se dnes zaměříme na první zmíněné.
Hubnutím k padání vlasů
Drastické hubnutí nevede jen k tomu, že ztratíte přebytečná kila, ale bohužel může dojít i ke ztrátě vlasů. Příčiny jsou podobné jako v předchozím případě, organismus zkrátka vystavíte nadměrné dávce stresu, navíc se v důsledku zanedbávání pestré stravy může objevit nedostatek některého z pro vlasy „životně“ důležitých vitamínů či minerálů.
Pro vlasy jsou ale důležité i bílkoviny, pokud tedy držíte dietu sestávající pouze ze zeleniny, kdy přijímáte minimum živočišných produktů a komplexních sacharidů, na problémy s vlasy si vyloženě zaděláváte.
Padání vlasů na jaře. Existuje vůbec?
Máte pocit, že vám s příchodem jara začaly padat vlasy a stav se ještě stále nezlepšil? Na vině může být sezónní vypadávání vlasů. To se sice častěji objevuje na podzim, kdy vlasy přechází po létě, kdy se udržují po delší dobu v růstové (anagenní) fázi, do fáze telogenní. Není to tedy tak, že by vlasů padalo více, ale spíše jich během léta vypadává méně, aby pak vypadaly na podzim. Vám se tak může sezónní vypadávání vlasů jevit jako katastrofa, ve skutečnosti se ale o žádnou nejedná. Vše je dáno geneticky, v dobách dávno minulých nás měl porost na hlavě v létě chránit před nemilosrdnými slunečními paprsky.
Podobně jako na podzim mohou vlasy reagovat i z jara. Také v zimě vlasy totiž rostou více a opět jsou na vině naši dávní předkové. Jim se v zimě porost na hlavě hodil z prostého důvodu, aby je zahřál, na jaře už však nebylo třeba vlasy držet i nadále v růstové fázi, což nám zůstalo od našich pravěkých předků dodnes. Až budete mít tedy zase pocit, že vám na jaře strašně padají vlasy, nestresujte se. Není k tomu důvod.
Trápí vás padání vlasů? Vyzkoušejte kolagen
Kolagen je aminokyselina, o níž se všeobecně ví, že působí blahodárně na kvalitu pleti i zdraví kloubů. Věděli jste ale, že může podpořit růst a omezit padání vlasů?
Vypadávání vlasů napomohou zvrátit peptidy mědi. Znáte je?
Jak jejich název napovídá, peptidy mědi obsahují měď. Dále pak tři propojené aminokyseliny, které utváří peptid. V lidském organismu se přirozeně vyskytují, zejména v tělesných tekutinách jako je krevní plazma. Se stárnutím organismu se nicméně jejich množství snižuje.
Zamezíte vypadávání vlasů a získáte hustou kštici, když se oholíte nebo ostříháte na krátko?
Několikrát opakovaná mantra kadeřníků a kadeřnic má vážné trhliny…
Je vypadávání vlasů u žen jiné než u mužů? Alespoň z psychologického hlediska určitě
Vypadávání vlasů u žen nebývá tak často v hledáčku médií ani kosmetických firem jako vypadávání vlasů u mužů. Problém je to přitom stejně, ne-li více palčivý. Jaké jsou největší rozdíly v projevech nadměrného vypadání vlasů u mužů a žen a jsou rozdílná i řešení těchto problémů?
Během těhotenství a zejména po porodu mnoha ženám padají vlasy. Mohou za to většinou hormony
Těhotenství a porod jsou důležitými milníky v životě ženy. Tělo ženy prochází mnoha změnami. Velký vliv má „požehnaný stav“ také na kvalitu vlasů.