Cyklus vlasu lze rozdělit do tří fází
Vlasy mají specifický životní cyklus rozdělený odlišných a zároveň souběžných fází: anagenní, katagenní a telogenní. Každá z fází má své charakteristiky, které určují délku vlasu. Všechny fáze na skalpu probíhají zároveň, jeden z vlasů může být zrovna v anagenní fázi a jiný v telogenní.
V momentě, kdy životní cyklus vlasu skončí, nastartuje se znovu a začíná růst nové vlasové vlákno (samozřejmě pokud jedinec netrpí nějakým typem onemocnění růstu vlasů). Vlasové vlákno vyroste zhruba o 1,25cm za měsíc a zhruba o 15cm za rok.
Annagenní neboli růstová fáze začíná v papile a může trvat od dvou do šesti let. Toto rozpětí je dáno především genetikou. Čím déle zůstává vlas v anagenní fázi, tím déle roste. Během tézo fáze se buňky v papile dělí a produkují nová vlasová vlákna, přičemž se vlasové folikuly rozkládají v kůži a vyživují rostoucí vlákno. Asi 85% vlasů na hlavě se nachází v anagenní fázi.
V katagenní fázi vysílá tělo signály, že končí anagenní fáze a vlas přechází do telogenní fáze. Katagenní neboli tranzitní fáze umožňuje vlasovému váčku, aby se obnovil. Během této doby, která trvá zhruba dva týdny, se vlasový váček zmenší a papila se oddělí a „odpočívá“, přičemž vlasové vlákno oddělí od krevního oběhu, který jej vyživuje. V této fázi se nachází asi jedno procent vlasů na hlavě.
V telogenní či klidové fázi zůstává vlasový váček spící po dobu jednoho až čtyř měsíců. Zhruba deset až patnáct procent vlasů na hlavě se v této fázi nachází. Epidermální buňky tvořící výstelku vlasového váčku pokračují v růstu jako obvykle a mohou se shlukovat kolem základny vlasu. V jeden moment však začne vlasový váček znovu produkovat vlasové vlákno, přičemž se základna vlasu ovlní z kořínku a vlas vypadne. V ten moment již ovšem vlasový folikul produkuje nové vlasové vlákno, které se objeví během dvou týdnů.