Minerály

Živiny nezbytné pro správné fungování organismu

Minerály jsou důležité pro zachování zdraví organismu. Tělo je využívá během řady procesů, napomáhají správnému fungování kostí, svalů, srdce i mozku a nervové soustavy. Klíčové jsou také pro produkci enzymů a hormonů.

Makrominerály plus stopové prvky

Různé minerály organismus vyžaduje v různém množství, všechny jsou nicméně esenciální. Na základě toho je rozdělujeme na dva typy, makrominerály a stopové prvky. Makrominerálů potřebuje organismus větší množství, jedná se o vápník, fosfor, hořčík, sodík, draslík, chlór a síru. Stopových prvků jako železo, mangan, měď, jód, zinek, kobalt, selen a fluoru mu naopak stačí minimum.

Většina lidí přijme dostatečné množství minerálů ze stravy, v některých případech je nicméně vhodné zařadit doplněk stravy s jejich obsahem. U osob s některými typy onemocnění nebo při užívání některých typů léků se mohou nároky organismu na minerály zvyšovat nebo snižovat. Například osoby s chronickým onemocněním ledvin by měly snížit konzumaci potravin bohatých na draslík.

Nezbytné pro lidský organismus

Minerály jsou anorganické látky, které se přirozeně vyskytují v neživých objektech, třeba ve vodě, kamenech či půdě, stejně tak ale též v rostlinách či tělech zvířat.

Minerály jsou nezbytné pro řadu tělesných funkcí, důležité jsou pro silné kosti a zuby, krev, zdravou kůži, vlasy, fungování nervů, svaly i metabolické procesy, například takové, díky nimž přeměňuje organismus zkonzumovanou stravu na energii. Klíčové jsou pro růst, vývoj a zachování zdraví organismu.

Mezi hlavní minerály patří:

Vápník

Důležitý pro zdraví kostí, zubů, vedení nervových vzruchů, svalové kontrakce, srážlivost krve, produkci energie, obranyschopnost.

  • Zdrojem jsou mléčné produkty a tmavě zelená zelenina

Chlór

Důležitý pro zachování optimálního množství tělesných tekutin a elektrolytickou rovnováhu, trávicí šťávy.

  • Zdrojem je stolní sůl

Hořčík

Důležitý pro všechny hlavní biologické procesy, využití glukózy organismem, syntézu nukleových kyselin a bílkovin, buněčnou energii.

  • Zdrojem je tmavé zelená zelenina, ryby, ořechy, fazole, celozrnné produkty

Fosfor

Důležitý pro silné kosti, všechny buněčné procesy a zdraví buněčných membrán.

  • Zdrojem jsou mléčné produkty, maso, zelenina, vejce

Draslík

Důležitý pro řadu biologických procesů, kontrakce svalů, nervové impulzy, syntézu nukleových kyselin a bílkovin, produkci energie.

  • Zdrojem je čerstvé ovoce a zelenina

Sodík

Důležitý pro optimální zachování vody v tělesných tkáních.

  • Zdrojem je obohacená stolní sůl

Síra

Důležitá pro formování aminokyselin obsahujících síru.

  • Zdrojem je cibule, česnek, vejce, maso, mléčné produkty