Pravděpodobně druhá nejčastější příčina ztráty vlasů
Telogenní efluvium charakterizuje ztenčování, lámání a postupné vypadávání vlasů způsobené vstupem nadměrného množství vlasů do tzv. telogenní fáze vlasového cyklu.
U zdravých jedinců se nechází zhruba 85% vlasových folikulů v aktivní růstové (anagenní) fázi a zbývajících 15% se nachází v klidové (telogenní) fázi. Vlasový folikul většinou produkuje vlasové vlákno zhruba čtyři roky a posléze vstupuje na čtyři měsíce do klidové fáze. V ten moment se ovšem začíná pod vlasovým vláknem, které již neroste, objevovat nový, rostoucí vlas, který vlasové vlákno starého vlasu nakonec vypudí ven. Právě proto je naprosto normální, když vám během dne vypadne zhruba 100 vlasů.
Velké trauma
Když však dojde k traumatu organismu, může se stát, že až 70% vlasů přejde najednou z anagenní do telogenní fáze, což má za důsledek dočasnou plešatost. Důvody mohou být různé – poruchy příjmu potravy, horečka, porod, chronické onemocnění, chirurgický zákrok, anémie, nárazové diety, problémy se štítnou žlázou nebo užívání drog.
Ke zvýšenému vypadávání vlasů nedochází ihned v momentě traumatu, ale zhruba dva měsíce po něm. Ihned po traumatizující události se sice vlasy přesunou do telogenu, nicméně stále pevně drží ve vlasovém váčku. Až po dvou měsísích se totiž začíná pod starým vlasem klubat nové vlasové vlákno. To starý vlas vypudí, a protože je v telogenní fázi najednou více vlasů než v aktivní, růstové, vypadá více vlasů najednou, než je obvyklé. Pozitivní ovšem je, že toto dočasné plešatění je tím pádem zároveň znakem obnoveného růstu vlasů.