Tmavé skvrny, suchá pleť, vrásky… Zbavte se jich s kyselinou glykolovou
Coby nejznámější alfa-hydroxykyselina je kyselina glykolová oblíbenou složkou kosmetických produktů již pěknou řádku let. S jakými nedostatky pleti si poradí a v jaké koncentraci je nejúčinnější?
Kyselina glykolová je jednou z nejúčinnějších aktivních látek v péči o pleť. Izolována může být z přírodních zdrojů, především cukrové třetiny, cukrové řepy, nebo třeba z ananasu, melounu cantaloupe či hroznového vína, vytvořit ji ale samozřejmě lze i syntetickou cestou.
Redukuje šupinky na pleti
Kyselinu glykolovou vytvořili poprvé německý vědec Strecker a jeho ruský kolega Sokolov v roce 1851. Do popředí v kosmetické péči se ale dostala až v 70. letech 20. století. Tehdy se dva lékaři, Eugene Van Scott a Ruey Yu, zabývali jejím účinkem na ichtyózu, kožní onemocnění projevující se nadměrně suchou, až šupinatou pletí.
Podle jejich závěrů měla kyselina glykolová schopnost redukovat nadměrnou keratinizaci, a tím ozdravit stav suché, popraskané pleti. Kyselina glykolová snižuje nežádoucí hromadění kožních buněk na svrchní vrstvě kůže a oslabuje jejich vzájemnou chemickou i fyzikální přilnavost, čímž usnadňuje jejich odloučení. Tato první studie byla vlaštovkou v této oblasti, posléze následovaly další, které již jasně stanovily, jak pozitivně dokáže tato AHA kyselina na pleť působit.
Proti poškození kůže sluncem
Stejní lékaři se u vědeckého stolu sešli ještě v roce 1996, kdy stanovili, že kyselina glykolová dokáže ovlivnit nejen svrchní, ale všechny vrstvy kůže, zejména v případě jejího fotopoškození. Ty dle jejich tvrzení posiluje, brání shlukování melaninu a tvorbě nadměrné pigmentace, a navíc zvyšuje hladinu glykosaminglykanů a hustotu kolagenních vláken v dermis.
Kyselina glykolová se řadí do rodiny alfa-hydroxykyselin, stejně jako kyselina jablečná, vinná, mandlová či mléčná. Ze všech zmiňovaných má nejmenší molekuly, prostupuje proto rychle do kůže, a přináší rychlé, viditelné výsledky, zejména co se jemných linek a vrásek týče.
Redukce nadměrné pigmentace
V kůži podporuje obnovu buněk, což má za následek její vyhlazený a zjemněný vzhled. Tím, že podporuje zdraví buněk v epidermis a rovnoměrné rozprostření melaninu v kůži, získává plet stejnoměrný barevný odstín bez tmavých skvrn a pigmentací. Stimuluje též aktivitu dermálních fibroblastů k produkci kolagenu. Pleť díky tomu získává ztracený objem a zpevnění, stejně jako lepší pružnost.
Na objemu a síle dodává všem vrstvám kůže kromě nejsvrchnější stratum corneum. Tuto keratinizovanou vrstvu na povrchu pleti naopak ztenčuje a změkčuje. Výsledkem je vyhlazená, zjemněná a doslova rozzářená pleť.
Pozitivně působí kyselina glykolová na:
- Pleť s viditelnými známkami stárnutí
- Jizvy a jizvy po akné
- Rozšířené a ucpané póry
- Hyperpigmentaci a pleť s nestejnoměrným barevným odstínem, kterou sjednocuje
- Komedony a mastnou pleť
- Hrubou, suchou či popraskanou pleť, kterou zjemňuje
- Séra a další aplikované produkty, jimž umožňuje prostup do pleti pro lepší účinek
Ve všech těchto ohledech hraje hlavní roli právě exfoliace odstraňující povrchové vrstvy kůže, stimulující produkci kolagenu a zachování elastinu.
V případě suché pleti napomáhá také odstraněním odumřelých kožních buněk. Hydratační a vyživující aktivní látky pak mohou lépe prostupovat do hlubších vrstev kůže, kde působí a přináší žádoucí účinky. Redukovat může kyselina glykolová účinně též folikulární keratózu, hrubší pupínky objevující se typicky na zadní straně paží.
Kyselina glykolová se vyskytuje v řadě kosmetických produktů, nejčastěji v produktech určených na čištění pleti, hydrataci, v pleťových sérech a peelinzích.
Aktivátor s kyselinou glykolovou
Kyselinu glykolovou obsahuje oblíbený denní krém Balance Moisturiser & Glycolic Acid Activator. Není přitom složkou přímo matujícího krému proti akné, ale je součástí druhého produktu, tzv. aktivátoru, který maximalizuje účinek krému proti akné, jehož aktivním látkám, jako je beta-glukan, niacinamid a skořicový extrakt, umožňuje lepší prostup do hlubších vrstev kůže.
Chlorofyl nám poskytuje kyslík k dýchání. A je prospěšný i pro pleť
Díky chlorofylu pro nás rostliny vyrábí kyslík. Užitečný ale dokáže být i pleti a celému organismu díky vysokému obsahu antioxidantů a vitamínů.
Marakujový olej, luxusní zázrak pro omlazení vaší pleti
Marakujový olej možná coby kosmetickou ingredienci vůbec neznáte. Ale měli byste! Podpoří váš boj proti vráskám, nadměrné pigmentaci, pleť také zklidňuje, a dokonce podporuje její pročištění.
Bez mobilu ani ránu? Dejte si pozor, máte nakročeno k vráskám
A tím nemáme na mysli, že budete mít vrásky kvůli informacím, které se z mobilního telefonu dozvíte. Modré světlo, které září z jeho displeje, totiž škodí nejen očím, ale i pleti.
Nejlepší péče o pleť v 50 a více letech
V padesáti byste neměli rezignovat na péči o pleť v domnění, že vznik vrásek je už nevyhnutelný a nezvratitelný. Naopak, důslednou péčí můžete vzhled své pleti „zakonzervovat“ a zpomalit její další stárnutí.
Věděli jste, že retinal působí 11x rychleji než retinol?
Že jste o retinalu ještě neslyšeli, a znáte jenom retinol? Tak v tom případě pokračujte ve čtení. Určitě si tohoto anti-aging všeuměla budete chtít na své pleti také vyzkoušet.