Bez mobilu ani ránu? Dejte si pozor, máte nakročeno k vráskám
A tím nemáme na mysli, že budete mít vrásky kvůli informacím, které se z mobilního telefonu dozvíte. Modré světlo, které září z jeho displeje, totiž škodí nejen očím, ale i pleti.
Modré světlo zdaleka nevyzařují jen mobilní telefony, září na nás z notebooků, televizí a v podstatě všech typů obrazovek. Čestnou výjimku tvoří nepodsvícené čtečky elektronických knih.
Modré světlo škodí zdraví
Určitě jste již slyšeli nebo četli o tom, že dlouhodobé sledování modrého světla narušuje naše vnitřní hodiny řízené cirkadiánním rytmem, může mít za následek obtíže se spánkem, negativní vliv na zdraví očí a celkově není zdraví prospěšné. Věděli jste ale, že ani pro pleť není modré světlo žádná výhra?
Podle názorů některých z řad odborníků zaměřujících se na zdraví pleti a péči o ni může mít modré záření neboli vysoce energetické viditelné světlo, které vyzařují elektrické displeje, na kůži podobně negativní vliv jako sluneční, tedy ultrafialové záření.
Přečtěte si o zhoubném vlivu UVA a UVB paprsků na pleť:
Slunce má lví podíl na stárnutí pleti. Dokonce může i za vrásky na čele a kolem očí Stejně jako celý organismus, i pleť stárne. Kromě zvyšujícího se věku stárnutí pleti výrazně ovlivňuje ještě jeden faktor, a to sluneční záření. Jaký má stárnutí pleti průběh a proč na něj má tak velký vliv slunce, to se dozvíte ve článku.
Vysoce energetické viditelné světlo se řadí k záření s vyšší frekvencí a kratší vlnovou délkou ze spektra světla, kde leží mezi neviditelným UV zářením a neviditelným zářením tepelným, čili infračerveným. Na rozdíl od ultrafialových paprsků můžete modré světlo vidět pouhým okem. Je sice součástí běžného denního světla, další dávku jej ale naše pleť dostává ze zářivek a LED světel, zkrátka všech možných elektrických zařízení.
To, zda a nakolik pleť modré světlo poškozuje, je v současnosti středem zájmu dermatologů. Americká akademie dermatologie se zaměřuje na to, zda viditelné záření, mezi něž vedle modrého záření patří mimo jiné i záření infračervené, může způsobovat rakovinu kůže. Riziko, že by modré světlo způsobovalo mutace DNA tak jako slunce, naštěstí akademie nepotvrdila, na druhou stranu na stárnutí pleti vliv tento typ záření má. Nadměrné vystavování pleti modrému záření v ní nastartovává nežádoucí oxidační procesy, které mohou spouštět zánět, poškozovat kožní bariéru, enzymy i kolagenní vlákna a další vrstvy kůže.
Podílí se na vzniku stařeckých skvrn
Jak nastiňuje tato studie, vystavování pleti modrému záření indukuje zvýšenou tvorbu melaninu, podobně jako ultrafialové záření, a ačkoliv je samotný mechanismus působení modrého světla na pleť od slunečního záření odlišný, výsledek je obdobný – formování a zhoršení projevů nadměrné pigmentace, zejména u tmavších typů pleti.
Srovnání modrého světla a UVB paprsků je přitom ještě více alarmující. Podle studie z roku 2014 je modré záření původcem mnohem výraznější hyperpigmentace, která navíc v kůži přetrvává déle než-li nahromaděný pigment způsobený UVB zářením.
A vůbec nejde jen o nadměrnou pigmentaci. Jak nastiňuje studie zaměřená na vliv modrého záření na zdravou kůži, tento typ záření narušuje celistvost ochranné kožní bariéry, a vede k s tím souvisejícímu nárůstu transepidermální ztráty vody po dobu 24 hodin po osvícení pleti.
Předčasné stárnutí pleti
Modré světlo může být příčinou nejen stařeckých skvrn, pih či melasmy, ale také nadměrného vysoušení pleti, úbytku elasticity, vzniku jemných vrásek i zvýšené citlivosti v důsledku narušení hydrolipidového kožního pláště.
Jiná studie z roku 2013jde ve tvrzeních ještě dále – modré světlo podle jejích autorů na pleť působí stejně negativně jako UVA a UVB paprsky, a je příčinou nejednotného barevného odstínu pleti, předčasného stárnutí a přecitlivělosti pleti.
Jak pleť před modrým zářením chránit?
Velkým pomocníkem pro vás budou filtry, které si můžete nainstalovat na svůj mobil, tablet či notebook. Nejen, že vám poděkuje vaše pleť, ale hlavně se vám bude i lépe spát.
Co se týče přímé ochrany pleti, v současnosti již existují produkty, které obsahují vedle filtrů UV záření také filtry modrého světla. Klasické SPF vám totiž jako ochrana stačit nebude, protože modré záření prostupuje hlouběji do kůže než UV paprsky. Spolehnout se můžete na krémy z řady Advanced Day od Medik8, které vedle širokospektrální ochrany před UVA a UVB obsahují také filtry modrého záření, a dokonce působí i proti poškození pleti infračerveným zářením.
ADVANCED DAY TOTAL PROTECT ADVANCED DAY TOTAL PROTECT zvládne všechno – maximální ochranu pleti, hydrataci i omlazení. Nic víc nepotřebujete, o všechno se postará tento denní krém s SPF 30 a pětihvězdičkovou UVA ochranou a dalšími aktivními látkami. Vaše pleť bude dokonale chráněná a vyživená. 1 780 Kč
Kromě toho vám v „boji“ s všudypřítomným modrým světlem pomohou topicky aplikované antioxidanty, které pleť chrání před oxidačním poškozením daným aktivitou volných radikálů.
Mezi nejsilnější antioxidanty patří vitamín C a vitamín E, pro večerní použití volte produkt s vitamínem A – retinolem, nebo některým z jeho derivátů. Kromě antioxidačního působení v pleti stimuluje tvorbu kolagenu, čímž ještě lépe napomáhá zachovat mladistvě pevnou pleť a minimalizovat poškození modrým zářením.
Nejlepší péče o pleť v 50 a více letech
V padesáti byste neměli rezignovat na péči o pleť v domnění, že vznik vrásek je už nevyhnutelný a nezvratitelný. Naopak, důslednou péčí můžete vzhled své pleti „zakonzervovat“ a zpomalit její další stárnutí.
Věděli jste, že retinal působí 11x rychleji než retinol?
Že jste o retinalu ještě neslyšeli, a znáte jenom retinol? Tak v tom případě pokračujte ve čtení. Určitě si tohoto anti-aging všeuměla budete chtít na své pleti také vyzkoušet.
Stařecké skvrny na rukou. Vážně chcete mít ruce staré dámy?
Nadměrná pigmentace je potvora, a když už se jednou objeví, není snadné se jí zbavit. Vyžaduje to píli a trpělivost. Proto je lepší proti ní působit preventivně!
Boříme 3 největší mýty o retinolu a dalších retinoidech
Retinol a retinoidy celkově si poradí s povolenými konturami pleti, ucpanými póry, a dokonce i nadměrnou pigmentací. Bez ohledu na váš věk nebo typ pleti dokáží s pletí udělat přímo zázraky. Koluje ale kolem nich dost mýtů…
Vitamíny můžete sníst, nebo je nanést na pleť. Co je pro kůži lepší?
Může být topická aplikace vitamínů a živin alternativou jejich ústního užívání pro zdraví pleti?