Melanin

Pigment, komplexní polymer derivovaný z aminokyseliny tyrozinu

Melanin je látka, která dává pleti a vlasům přírodní barvu. Stejně tak ovlivňuje i barvu očí, či u zvířat šupin a peří. U lidí je to tak, že lidé s tmavší pleti mají melaninu větší množství. Na druhou stranu, lidé s menším množstvím pigmentu mají světlou pleť.

Melanin vzniká během metabolizace aminokyseliny zvané tyrozin. V kůži jej produkují buňky zvané melanocyty. Existují ovšem i lékařské diagnózy jako albinismus, které symbolizuje nedostatek melaninu. Albinismus může postihnout jak lidi a zvířata, tak rostliny.

Ochrana před sluncem

Hlavní funkcí melaninu ovšem není to, že by naší pleti a vlasům dodával barevný tón. Jeho největším benefitem je pro nás jeho schopnost chránit pleť proti škodlivému ultrafialovému záření. Kompletní ochranu ovšem pleti samozřejmě neposkytuje, takže ani jedinci s velmi tmavou pletí nejsou díky němu zcela chráněni. Je ovšem fakt, že jejich pleť vydrží vystavena slunci daleko déle, než se spálí, než u jedinců se světlou pletí. Melanin také spouští mechanismus, jak organismus absorbuje sluneční žár, což je ovšem důležité spíše pro zvířata, než pro lidi, hlavně pro ta studenokrevná jako jsou hadi, plazy a některé druhy ryb.

Kromě toho melanin ovlivňuje i ostrost vidění, protože minimalizuje počet světelných paprsků, které vstupují do oka.