Typ elektromagnetického záření s nejdelší vlnovou délkou ze tří typů ultrafialového záření, je zodpovědné za stárnutí kůže
Většina z nás je v průběhu našeho života vystavena vysokým dávkám UVA záření. Až 95% ultrafialového záření, které na Zem dopadne, je právě UVA záření. Intenzita záření je průběhu dne i v průběhu celého roku zhruba stejná, a prostupuje přes mraky i sklo.
UVA & UVB opalovací krémy
UVA prostupuje hlouběji do pleti než UVB, a je již po léta považován za hlavní příčinu stárnutí pleti a vzniku vrásek, tzv. fotostárnutí. Až donedávna ovšem byli vědci přesvědčeni, že nestojí za výraznými epidermálními (nejsvrchnější vrstva kůže) poškozeními, mezi něž se řadí i většina rakovin kůže. UVA nejen, že se na rozvoji rakoviny kůže podílí, ale dost možná jej dokonce přímo způsobuje.
UVA záření
UVA je zároveň hlavním typem paprskům, díky nimž se opalujeme do hněda, ať už na sluníčku, nebo v soláriu. Jenže opalování jako takové způsobuje na pleti škody, které se sčítají. Opalování má za následek poškození DNA pleti; ztmavení kůže je nedokonalý pokus zabránit budoucímu poškození DNA. Tyto nedokonalosti a mutace mohou vést až k rakovině kůže.
Solária vyzařují především UVA paprsky. Vysokotlaké lampy používané v těchto salonech vyzařují dvanáctkrát vyšší dávku UVA záření než slunce. Není proto překvapením, že lidé, kteří solária pravidelně navštěvují, mají 2,5krát vyšší riziko rozvoje spinocelulárního karcinomu a 1,5krát vyšší riziko vzniku bazaliomu. A podle současných výzkumů zvyšuje první návštěva solária již v mládí riziko vzniku melanomu o 75%.
UVA záření má nejdelší vlnovou délku ze všech ultrafialových záření (UVA, UVB, UVC), tedy 320-400 nanometrů a dále se dělí na dva vlnové rozsahy UVA I s vlnovou délkou 340-400 nanometrů a UVA II s vlnovou délkou 320-340 nanometrů.
Nejčastěji hledáte: UVA UVB, UVA UVB UVC, UVA vitamin D,