Slunce má lví podíl na stárnutí pleti. Dokonce může i za vrásky na čele a kolem očí
Stejně jako celý organismus, i pleť stárne. Kromě zvyšujícího se věku stárnutí pleti výrazně ovlivňuje ještě jeden faktor, a to sluneční záření. Jaký má stárnutí pleti průběh a proč na něj má tak velký vliv slunce, to se dozvíte ve článku.
Jak stárneme, prochází naše pleť postupnými změnami. Buňky se dělí pomaleji a středně hluboká vrstva pleti (dermis) se začíná ztenčovat. Tukové buňky pod dermis se zmenšují. Navíc se s věkem snižuje vlastní schopnost regenerace pleti, takže se veškerá její zranění hojí pomaleji. Ztenčením se pak pleť stává náchylnější ke zranění a poškození.
Hlubší vrstva kůže, která poskytuje povrchovým vrstvám kůže podporu, se povoluje. Pleť ztrácí svou elasticitu. Výsledkem je povadlý vzhled s vráskami a rýhami a dokonce šupinkami. Ty vznikají kvůli tomu, že žlázky, které produkují kožní maz, atrofují a smršťují se. V důsledku toho se oslabuje ochranná lipidová (tuková) bariéra pleti a snižuje se hydratace pleti.
Za vrásky a povislé kontury pleti může i gravitace (vzpomeňte si na povislá víčka!) nebo opakované kontrakce svalů při různých výrazech obličeje. Ano, to jsou ty „mračící“ vrásky mezi očima a obočím a vějířky "smíchu" kolem vnějších koutků očí.
Může za vrásky sluníčko?
Vystavování pleti slunečnímu záření je nejdůležitější příčinou jejího předčasného stárnutí, procesu zvaného fotostárnutí. Vystavování pleti slunci je také hlavní příčinou různých rakovin kůže. Dva typy ultrafialového záření, které pleť poškozují, jsou UVA a UVB. Vystavování kůže těmto typům záření vyvolává většinu symptomů předčasného stárnutí pleti.
Pozor, poškození pleti bývá v plném proudu již kolem dvacátého roku věku!
- UVA ovlivňuje hluboké vrstvy kůže. Většina ultrafialového záření, které dopadne na zem, je právě typ UVA, jenž není tak intenzivní jako UVB. Celoročně a celodenně jsou hodnoty UVA záření obdobné. Tyto paprsky mohou procházet mraky i sklem.
- UVB záření je hlavní příčinou toho, proč se na slunci spálíme. Nejvíce postihuje svrchní vrstvy kůže. Nejintenzivnější je UVB záření mezi desátou hodinou dopoledne a čtvrtou odpoledne, od dubna do října. Spálit se ale můžete klidně i v zimě, a to zejména ve vysokých nadmořských výškách nebo na místech, kde je země pokrytá sněhem a ledem, které paprsky na kůži odrážejí. Sklo naštěstí většinu UVB záření blokuje.
Na lyžích vás ultrafialové záření ohrožuje několikanásobně víc než obvykle. Proč tomu tak je? Pokud se řadíte k milovníkům zimních sportů, zbystřete! Škodlivému ultrafialovému záření jste totiž na svahu vystaveni násobně více, než když například jdete ve městě na nákup, a to i za předpokladu, že vám na cestu svítí sluníčko. Jak je to možné?
Jestli si myslíte, že předčasné stárnutí pleti způsobí pouze to, když se na sluníčku "pořádně" spálíte, máme pro vás špatnou zprávu. I malé množství UV záření v kůži spouští procesy vedoucí ke vzniku vrásek! A dlouhodobé a opakované vystavování slunečnímu záření těmto procesům ještě přidává. Je zodpovědné jak za stárnutí pleti, tak za karcinomy bazálních a dlaždicových buněk. Intenzivní slunění v raném věku je jednou z hlavních příčin rozvoje melanomu, agresivního typu rakoviny kůže. Ze zdravotních i estetických hledisek byste si proto měli navyknout používat každý den opalovací krém s dostatečně vysokým SPF faktorem!
ADVANCED DAY TOTAL PROTECT ADVANCED DAY TOTAL PROTECT zvládne všechno – maximální ochranu pleti, hydrataci i omlazení. Nic víc nepotřebujete, o všechno se postará tento denní krém s SPF 30 a pětihvězdičkovou UVA ochranou a dalšími aktivními látkami. Vaše pleť bude dokonale chráněná a vyživená. 1 780 Kč
Když je slunce viníkem vzniku vrásek
- Sluneční záření poškozuje kolagenová vlákna. Kolagen je hlavní bílkovina, která pleti dodává strukturu.
- Sluneční záření ovšem poškozuje také elastin, další bílkovinu, která kvalitě kůže napomáhá a udržuje tkáň pod ní pružnou a silnou. V odpovědi na poškození elastinu sluncem produkuje tělo větší množství enzymů zvaných metaloproteinázy.
- Některé z těchto enzymů rozkládají kolagen. Výsledkem je nerovná struktura neorganizovaných kolagenových vláken a vznikají tzv. solární jizvy. V těchto oblastech se již kožní buňky dále neopravily ani nenahradily. Opakovaný vznik solárních jizev poté způsobuje vrásky.
Důležitá je v tomto případě také nadprodukce oxidantů, tedy volných radikálů. Nadměrné množství oxidantů ničí buňky organismu. Volné radikály mohou dokonce měnit genetickou výbavu buněk. Oxidace může vést ke vzniku vrásek také tím, že aktivuje specifické metaloproteinázy, které rozkládají pojivovou tkáň.
Co dalšího má vliv na rozvoj vrásek?
Kromě slunečního záření se na rozvoji vrásek podílí i další faktory, mimo jiné cigaretový kouř a znečištění vzduchu. Co se týče kouření, to v organismu podněcuje produkci volných radikálů. Ty způsobují vrásky a další problémy pleti spojené s jejím stárnutím, navíc jejich vznik dokáží uspíšit. Volné radikály také zvyšují riziko vzniku nemelanomových karcinomů kůže. I kouření podle lékařů zvyšuje hladinu metaloproteinázy.
Při znečištění ovzduší máme na mysli zejména ozon, který je velmi běžným polutantem a v organismu snižuje hladinu vitamínu E. A přitom je vitamín E významným antioxidantem, který chrání buňky před negativním vlivem volných radikálů.
Monoderma E5 Čistý vitamín E 5% (Tokoferol) je pro vaši suchou a podrážděnou pleť nejlepší volba. Redukuje zánět a podráždění, uleví od jejich projevů. Má silný hydratační účinek, pokožku tedy okamžitě zbavuje šupinek. Navíc podporuje v kůži procesy regenerace a omezuje tvorbu jizev. false
Mezi další rizikové faktory rozvoje vrásek patří zejména vystavování pleti slunečnímu záření v dětském věku. Podle lékařů má většina poškození pleti svůj počátek již v dětství či adolescenci, kdy došlo ke spálení kůže. A samozřejmě se vrásky formují v důsledku rostoucího věku.
Kolagen vyhladí vaše vrásky. Jenže kde ho vzít? Ideálně v doplňcích stravy
Kde se bere kolagen a proč byste se měli zaměřit na zvyšování jeho hladiny v organismu? To se dozvíte v našem článku!
Bojujte proti stárnutí pleti doma: Víme, s jakými přípravky se zbavit vrásek
Existuje mnoho produktů a metod, jak zlepšit celkový vzhled pleti a redukovat projevy jejího stárnutí. Některé z nich jsou k dispozici pro domácí použití, jiné musí provádět doktor či jiný odborně vyškolený personál. My jsme pro vás nyní připravili soupis toho nejlepšího, čím můžete v domácích podmínkách bojovat proti vráskám a jemným linkám.
Topicky aplikovaný vitamín C si poradí se stárnutím pleti, opraví i fotopoškození
Vitamín C chrání organismus před chřipkou, když jej však aplikujete topicky, tedy rovnou na pleť, pomůže vám zachovat mladistvý vzhled a navíc zlepší stav pleti poškozené slunečním zářením.
Sklenička červeného vína vás zbaví vrásek. Jak? Díky resveratrolu
Tu první větu v nadpisu jsme samozřejmě trochu nadnesli, jedna sklenka vína vás známek stárnutí pleti bohužel nezbaví. Ale resveratrol, který je jednou ze složek červeného i bílého vína, je doslova elixír mládí. Působí proti stárnutí pleti, podporuje zachování mládí celého organismu i zdraví kardiovaskulární soustavy. Proto byste si jej měli dopřávat jak ústně (ať už ve víně, nebo v doplňcích stravy), tak topicky, tedy přímo na pleť. Pozitivních účinků má navíc ještě mnohem víc!
Jak obnovit elasticitu pleti a vyzmizíkovat již existující vrásky?
Stejně jako se při každodenním nošení obnosí tričko nebo kabát, „obnosí“ se s rostoucím věkem i naše pokožka. U trička se objeví žmolky, látka začne prosvítat. Na pokožce se ale stáří projevuje jinak. Prvním znakem je ztráta její elasticity. A odtud jsme již jen krůček od vzniku vrásek, povadlých kontur obličeje a vzhledu, který přidává roky. Právě proto by nás mělo zajímat, jak je možné pružnost pleti podpořit.