Výtažek z listů čajovníku čínského, často nazýván extraktem ze zeleného čaje
Čajovník čínský je rostlina, z níž je produkován bílý, zelený a černý čaj. Rozdíl mezi druhy čajů je dán tím, jakým způsobem se zpracovávají čajové lístky. Původce lístků však zůstává stále stejný – čajovník čínský. Přirozeně roste v Asii, především v Indii, Číně, Tibetu, Kambodže a Japonsku, domovem této rostliny je jihovýchodní Asie. Jeho lístky dorůstají velikosti mezi 3 až 14 centimetry v délce a zhruba do 5 cm do šířky. Jako mladé mají světle zelenou barvu, s dozráváním tmavnou. To, nakolik bude daný vyrobený čaj silný, zavisí jednak na stáří nejmladších listů, za druhé pupenů, které obsahují nejvíce aktivních látek.
Jídlo a zároveň lék
Vůbec poprvé se čajovník čínský konzumoval coby jídlo a zároveň léčebný prostředek v kombinaci s cibulí a česnekem. Na území dnešního Myanmaru se dodnes konzumují nakládané čajové lístky. Ty jsou bohaté na polyfenoly katechiny, především na epigalokatechin galát (EGCG), silný antioxidant, o němž se předpokládá, že snižuje výskyt rakoviny a zamezuje růstu rakovinných buněk, aniž by poškozoval zdravou tkáň. Konzumace čaje navíc snižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje poměr HDL a LDL cholesterolu. Protože podporuje oxidaci tuků, doporučuje se též pro podporu hubnutí. Podporuje obranyschopnost a využívá se pro úlevu od revmatoidní artrózy.
Brání navíc abnormálnímu shlukování krve vedoucímu k trombóze, hlavní příčině srdečního infarktu a mrtvice. V tomto ohledu je výrazně efektivnější než polyfenol resveratrol obsažený především v červeném víně.
Nabitý látkami
Čajovník čínský obsahuje přirozený fluór a katechin glukosyl transferáza, který brání vzniku zubních kazů a působí proti činnosti kariogenních bakterích, jež jsou původcem zubního plaku, stejně jako rozvoji dalších bakterií v ústech.
Působí strerilizačně na řadu bakterií, aniž by působil negativně na zdraví prospěšné bakterie ve střevním traktu. Obsahuje méně kofeinu než káva, proto vzpružuje především centrální nervový systém, kosterní svalstvo, srdce a játra. Brání usazování LDL a VDLD cholesterolu v cévách vedoucímu k ateroskleróze. Kromě toho v krvi snižuje i hladinu krevního cukru, redukuje záněty spojené s Crohnovou chorobou či ulcerativní kolitidou a napomáhá ochraně jater před poškozením toxiny, například alkoholem.
Nelze opomenout ani topickou aplikaci extraktu z čajovníku čínského, který působí antioxidačně a zlepšuje stav pleti ozářené UV paprsky. Redukuje též podráždění a zánět daný rosaceou či ekzémy a podporuje zklidnění pleti. Vedle toho napomáhá zachování kolagenu v kůži, stimuluje tak zpevnění pleti a vyplnění vrásek a jemných linek.