Prodloužili jsme pro vás otevírací dobu naší výdejny. Až do 23. 12. se u nás můžete zastavit od pondělí do pátku od 13:00h do 17:30 hodin.

Crohnova choroba

Zánětlivé onemocnění střev

Crohnova choroba je způsobena zánětem trávicího traktu, který může vést až k opakujícícm se průjmům, bolestem břicha, hubnutí, nedostatečné výživě v důsledku zhoršené absorpce živin či únavě. Zánět přitom může postihnout různé úseky trávicího ústrojí. K zánětu dochází například v lokalitě poslední části tenkého střeva nebo ve střevě tlustém.

Jak se projevuje Crohnova choroba

Projevy onemocnění mohou být mírné, ale i vážné. Rozvíjí se obvykle postupně, na druhou stranu objevit se mohou i znenadání, existují i momenty, kdy onemocnění jakoby ustane a nevykazuje žádné negativní projevy. Nejčastěji se objevuje průjem, zvýšená horečka, únava a křeče břicha. Výjimkou není hubnutí, ztráta chuti k jídlu, krev ve stolici či fistule nebo vřídky v ústech. Vzhledem ke zhoršené absorpci živin ze střev do organismu se mohou objevit záněty v různých oblastech organismu nebo u dětí zpomalení vývoje.

Příčiny Crohnovy choroby nejsou známé. Předpokládá se, že nejvýznamějším faktorem je dědičnost společně se špatným fungováním imunitního systému, přičemž stres a strava mohou symptomy onemocnění zhoršovat. Crohnova choroba patří k autoimunitním onemocněním, kdy imunitní systém jedince začína napadat zdravé buňky v těle, v tomto případě buňky v trávicí soustavě. Běžně se Crohnova choroba objevuje v relativně mladém věku, zhruba kolem dosažení třicítky. Stav onemocnění zhoršuje kouření, a dokonce užívání některých typů léků proti zánětům.

Komplikace, které Crohnovu chorobu provází

Při onemocnění dochází ke změnám vzhledu střevních stěn, které se v průběhu času narovnávají a mohou se na nich objevovat jizvy. Výsledkem je zhoršený průchod přijaté stravy. Objevit se mohou vředy či fistule, a to ve všech oblastech trávicí soustavy. Crohnova choroba vedle toho navyšuje riziko rozvoje rakoviny tlustého či tenkého střeva. Problematické je i zhoršení příjmu živin ze zkonzumované stravy prostřednictvím střevních stěn, což zvyšuje riziko podvýživy, anémie či deficience některé z esenciálních živin. Objevit se mohou další zdravotní komplikace, jako osteoporóza, artróza či onemocnění kůže, močového měchýře či jater.

Co se týče léčby onemocnění, jedná se o nemoc nevyléčitelnou. Na každého pacienta působí pozitivně něco jiného, základem je ale snaha o redukci zánětu a úlevu od symptomů. Kombinuje se užívání protizánětlivých léků, imunosupresorů a antibiotik, společně s užíváním léků proti průjmům a doplňků stravy s klíčovými živinami, jako je železo, vitamín B12, vitamín D či vápník.

Při Crohnově chorobě se doporučuje sledování stravu a to, jak se po různých typech potravin pacient cítí. Doporučuje se omezení mléčných výrobků, konzumace menších porcí a spíše odtučněných potravin či potravin s nižším obsahem tuků, a také nižší příjem vlákniny. Důležitá je konzumace dostatečného množství tekutin. Jedním ze spouštěčů může být i stres, doporučuje se proto dbát na duševní hygienu a pravidelná fyzická aktivita.