Jeden z katechinů vyskytujících se v zeleném čaji, který má řadu doložených pozitivních účinků na lidský organismus včetně protirakovinného
Epigalokatechin galát patří do rodiny katechinů, je silný antioxidant. Je hlavní aktivní složkou lístků zeleného čaje. V černém čaji se vyskytuje také, ale v mnohem menší míře, protože černý čaj prochází procesem fermentace, během něhož velká část katechinů podléhá oxidaci a přeměňuje se na tmavě zbarvené molekuly, theaflaviny a thearubiginy.
Proti působení dihydrotestosteronu a zvětšené prostatě
V organismu může epigalokatechin galát inhibovat aktivitu dihydrotestosteronu, který ovlivňuje hladinu a využití testosteronu. Se stárnutím organismu se aktivita a produkce testosteronu snižuje. Dihydrotestosteron je vedlejším produktem testosteronu a na rozdíl od něho jeho hladina i aktivita roste.
Jeho aktivita je spjata s padáním vlasů, zvětšením prostaty (benigní hyperplazie prostaty) a u žen se projevuje zvýrazněním typických mužských znaků, jako například viditelnější ochlupení. Epigalokatechin galát ale aktivitu dihydrotestosteronu v těle potlačuje, protože se váže na jeho receptory.
Proti rakovině?
Epigalokatechin galát také podle některých studií působí na buněčné úrovni preventivně proti rakovině, protože intervenuje s buněčným růstem a aktivitou. Pozitivně působí především v případě rakoviny prsu, prostaty, dutiny ústní, slinivky břišní a tlustého střeva. Může to být právě vysoká konzumace zeleného čaje v Asii, která je zodpovědná za nižší výskyt onkologických onemocnění v regionu, rozšířenému kouření navzdory.
Konzumace zeleného čaje může navíc snižovat hmotnost a procento tělesného tuku, protože stimuluje metabolismus a schopnost organismu spalovat tuky. Epigalokatechin galát působí zejména na nebezpečný viscerální (břišní) tuk. Proto je konzumace zeleného čaje s jeho obsahem vhodná pro osoby, u nichž hrozí rozvoj diabetu, vysoký krevní tlak a nadváha. Epigalokatechin galát nestimuluje hubnutí jako takové, ale podporuje spalování tuku.