Trápí vás padání vlasů nebo jejich nezdravý vzhled? Nejspíš máte nedostatek některých živin
Krásné a pokud možno husté vlasy by chtěl mít asi každý. Jenže matka příroda nebyla, co se vlasů týče, ke každému stejně štědrá. Pojďme se podívat, jak můžete svým kadeřím pomoci stravou. Přesně totiž víme, jakou výživu vaše vlasy potřebují. Co by vám tedy nemělo chybět?
Železo, zinek a selen
Železo a zinek napomáhají vývoji a růstu vlasových folikul. Železo je pro vlasy mimořádně důležitý minerál a jeho nedostatek (anémie) je hlavní příčinou vypadávání vlasů. Vlasové folikuly a kořínky vyživuje krev bohatá na živiny. Když hladina železa spadne pod jistý bod, může se rozvinout anémie. Ta narušuje dodávku živin do vlasových folikul, což ovlivňuje růstový cyklus vlasu a může způsobit vypadávání vlasů.
Vhodným zdrojem je červené maso, které je na obě živiny bohaté. Měli byste ho konzumovat dvakrát týdně. Spárujte jej také s nemasitými potravinami a vegetariánskými zdroji železa jako jsou sójové boby, čočka, špenát a další listová zelenina (třeba brokolice, kapusta či různé saláty). Tato jídla kombinujte s potravinami bohatými na vitamín C, které podpoří absorpci železa. Živočišná strava (červené maso, kuřecí a ryby) dodává železo s vysokou biologickou dostupností. To znamená, že je toto železo snadno a okamžitě dostupné pro užití v organismu.
I nedostatek zinku může způsobit problémy s kšticí a vést k vypadávání vlasů a suché pokožce hlavy s tendencí ke tvorbě lupů. Vhodným zdrojem jsou o zinek obohacené cereálie a další potraviny, stejně jako ústřice, hovězí maso a vejce. Kromě růstu vlasů potřebuje kštice také ochranu. Aby byla vlasová část hlavy skutečně chráněná, je důležité do stravy zahrnout kromě zinku a železa i další minerály, a to zejména selen. Ten najdeme třeba v para ořeších.
Ideální kombinaci živin pro krásné vlasy najdete v doplňku stravy Beautiful Hair ANNA BRANDEJS.
Beautiful Hair ANNA BRANDEJS Zpomalte stárnutí vlasů, jejich vypadávání, nebo šedivění a získejte krásné vlasy. 1 190 Kč
Vitamín D
Podle posledních výzkumů napomáhá vitamín D aktivovat růst vlasů. Jen málo potravin jej obsahuje přirozeně. Podpořit produkci tohoto vitamínu v organismu vám však pomůže i pár minut denně strávených na sluníčku.
Vitamín C
Vitamín C zlepšuje absorpci železa, takže jídla bohatá na vitamín C je vhodné konzumovat ve spojení s potravinami bohatými na železo. Vitamín C je také silný antioxidant, tím pádem jej organismus snadno využívá. Nejlepšími zdroji jsou černý rybíz, borůvky, brokolice, guava, kiwi, pomeranče, papája, jahody a sladké brambory. Vitamín C navíc podporuje produkci kolagenu, který posiluje kapiláry vyživující vlasy.
Bílkoviny
Bílkoviny jsou stavební kameny života, podporují růst i regeneraci buněk – a také posilují vlasy! Ženy by měly za den zkonzumovat nejméně 46 gramů bílkovin.
Vlasy jsou tvořeny bílkovinami, proto je jejich dostatečný příjem pro krásné, silné a zdravé vlasy klíčový. Je-li bílkovin ve stravě nedostatek, vlasy mohou být suché, lámavé a slabé. Extrémní nedostatek bílkovin pak může způsobit dokonce vypadávání vlasů. Konzumujte kuřecí či krůtí maso, ryby, mléčné výrobky a vajíčka, mezi nejlepší vegetariánské zdroje bílkovin patří luštěniny a ořechy.
Vitamín A
Vitamín A potřebuje organismus, aby mohl produkovat sebum (kožní maz). Tato olejovitá látka, kterou produkují naše mazové žlázy u chloupků, poskytuje vlasovému skalpu přírodní kondicionér. Bez kožního mazu by nás pokožka na hlavě svědila a vlasy by byly příliš vysušené. Do stravy proto zahrňte maso a mléčné produkty, oranžově a žlutě zbarvenou zeleninu, která je bohatá na betakaroten (ten v těle vytváří vitamín A), jako jsou mrkve, dýně či sladké brambory.
Omega-3 mastné kyseliny
Konzumace tučných ryb jako je losos, herinky, sardinky, pstruh či makrela dvakrát týdně zaručí vašim vlasům dostatečnou hydrataci. Jejich konzumace je důležitá, protože si tyto tuky náš organismus není schopen vytvářet sám, a je proto nutné získávat je ze stravy. Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí v buňkách, které ohraničují skalp a také poskytují dostatek tuku, který skalp i vlasy udržuje hydratované. Mezi rostlinné zdroje se řadí avokádo, dýňová semínka a vlašské ořechy.
Biotin
Tento ve vodě rozpustný vitamín je základem pro růst. Jeho nedostatek může vést ke zvýšenému padání vlasů. Proto byste si měli dopřávat potraviny, které jsou na něj bohaté, jako jsou vajíčka, celozrnné potraviny, játra či droždí.
Vitamín E
Slunce může naše vlasy poškodit stejně jako naši pleť, je proto nutné konzumovat jídla bohatá na vitamín E, abychom vlasy před ultrafialovým zářením chránili. Dejte si ořechy, které kromě vitamínu E dodají i zinek a selen.
Vypadávají vám vlasy? Vyřešte ten problém do Vánoc!
Ztrátu vlasů můžete pozorovat z mnoha důvodů. Na vině může být například nedostatek živin, problémy se štítnou žlázou nebo menopauza. Je-li příčinou padání vlasů zdravotní stav, je třeba jeho příčiny skutečně léčit vhodnými léky.
Na podzim vypadávají vlasy více. A my víme, proč!
S ročním obdobím, kterého si momentálně naplno užíváme, se pojí spousta hezkých věcí – listy zbarvené do oranžova, pouštění draků, zapalování svíček… Jenže mimo tyto pozitivní záležitosti máme s podzimem spojenou i jednu dost nepříjemnou, a to zvýšené vypadávání vlasů.
Typy plešatění: Tinea capitis je nakažlivá. Hlavně pro děti
Jakkoliv se může zdát, že děti nejsou ztrátou vlasů postiženy, je to omyl! Nadměrné padání vlasů bývá důvodem až tří procent návštěv dětí u dětského lékaře. A padání vlasů působí na dětskou psychiku snad ještě negativněji než na psychiku dospělého jedince!
Poznejte hlavní rozdíly mezi mužským a ženským plešatěním
Že muži a ženy neztrácejí vlasy stejně, to je vcelku známo. Jaké jsou nicméně hlavní rozdíly mezi plešatěním mužů a žen?
Poporodní padání vlasů? Žádný stres!
V těhotenství jste si zvykla na krásné vlasy, ale po porodu si naříkáte, že z vaší bujné hřívy nic nezbylo? Nebojte se nic. Víme, co vám pomůže.