Retinol nebo retinal. Znáte rozdíl mezi dvěma druhy vitamínu A?
Používáte ve své večerní péči o pleť vitamín A čili retinol? A znáte jeho „bratrance“ zvaného retinal?
Obě dvě látky se řadí mezi retinoidy, látky mající do dočinění s vitamínem A. Všechny retinoidy působí podobně, v jejich účinnosti jsou nicméně jisté rozdíly.
Retinol se typicky vyskytuje ve formě nočního séra či krému. Jak působí? Jelikož v extracelulárním matrixu stimuluje retinol produkci glykosaminglykanů, včetně kyseliny hyaluronové a kolagenu I. typu, redukuje jemné linky, rýhy, vrásky a posiluje pleť.
Kyselina hyaluronová je dokonce hlavní složkou extracelulárního matrixu, jež tvoří základ epidermis. Čím více kyseliny hyaluronové obsahuje, tím plnější je pleť, a tím méně vrásek se na ní vyskytuje. S přirozeným úbytkem kyseliny hyaluronové souvisejícím se stárnutím organismu naopak začíná pleť povolovat, ztrácet objem a objevují se na ní vrásky.
Retinol proti vráskám a akné
Retinol navíc urychluje deskvamaci, obnovu pleti na buněčné úrovni. Stimuluje totiž růst kožních buněk fibroblastů. Nejen produkce kyseliny hyaluronové, ale také obnova kožních buněk se s rostoucím věkem zpomaluje. Výsledkem může být unavený vzhled pleti, která je hrubá a na jejímž povrchu se hromadí odumřelé buňky. Její textura ani barevný tón pak nejsou jednotné, což má za následek její ještě starší vzhled.
Sjednocený barevný tón pleti stimuluje retinol také mechanismem inhibice aktivity enzymu tyrozináza, který v kůži v buňkách melanocytech po osvitu UV paprsky začíná přeměňovat aminokyselinu tyrozin na kožní barvivo melanin, a tím pádem je původce nadměrné pigmentace.
Působí také proti nedokonalostem pleti a akné vznikajícím ucpáním pórů a následným zánětem, protože reguluje proces keratinizace kožních buněk. Díky tomu dochází k uvolnění ucpaných pórů a minimalizuje se pravděpodobnost, že se v místě ucpaného póru utvoří vřídek akné.
Retinolové sérum existuje ve čtyřech koncentracích
Retinol 3TR je vhodný pro unavenou pleť s jemnými rýhami a linkami, nebo pro preventivní péči u mladší pleti. Vzhledem k 0,3% koncentraci retinolu je také ideálním vstupním sérem do péče s vitamínem A pro ty, kdo ještě žádný produkt tohoto typu nepoužívali. Retinol 6TR má koncentraci retinolu 0,6 % a na Retinol 3TR přirozeně navazuje. Je již vhodný pro pleť s většími známkami fotopoškození s viditelnými rýhami a vráskami, stejně jako pigmentacemi.
Nejsilnější koncentraci má sérum Retinol 10TR, které obsahuje retinol v 1% koncentraci. Vhodné je pro pleť s hlubšími vráskami, výraznou pigmentací a viditelnými známkami fotopoškození. Sadu doplňuje Retinol Eye TR s 0,1% koncentrací určenou přímo pro péči o jemnou pleť v očním okolí.
Nyní Medik8 přišel s novinkou. Ke všem těmto klasickým sérům přibyla ještě verze + Intense, tedy Retinol 3TR+ Intense, Retinol 6TR+ Intense. Ty vedle vitamínu A obsahují také skvalan a klimbazol, které zvýrazňují účinek retinolu, navyšují jeho průnik do kůže, ale zároveň minimalizují riziko podráždění pleti. Jak sám výrobce tvrdí, tato + Intense séra jsou indikována jako mezikroky mezi jednotlivými retinoly. Po sérum Retinol 3TR tedy můžete navázat Retinolem 3TR+ Intense, a posléze Retinolem 6TR. Dle tvrzení britské firmy séra s označením + Intense přinášejí efekt vyšší koncentrace retinolu, než je v séru skutečně obsažená.
Sílu vitamínu A si můžete užít také v nočním krému Night Ritual Vitamin A, pakliže vám více vyhovuje krémová konzistence.
Retinal čili retinaldehyd
Retinaldehyd je jedním z typů retinoidů. Jeho účinek si můžete užít ve dvou produktech noční péče, a to v sérech Crystal Retinal 6 s 0,06% retinaldehydem a Crystal Retinal 10 s 0,1% retinaldehydem. Retinaldehyd podporuje zachování existujícího kolagenu v kůži a navyšuje hladinu kyseliny hyaluronové, díky čemuž redukuje jemné linky a vrásky. Říkáte si, jaký je tedy rozdíl mezi jím a klasickým retinolem, když mají obdobný účinek?
Účinek retinaldehydu je silnější a hlavně rychlejší. Z podráždění nemusíte mít obavy, technologie zapouzdření jeho riziko minimalizuje, stejně jako se tato patentovaná technologie postará o jeho stabilitu. Tato molekula je navíc kombinovaná s vitamínem E a kyselinou hyaluronovou. Díky tomu je účinná vůči všem známkám poškození pleti ultrafialovým zářením.
Aplikací retinaldehydu dochází k nárůstu objemu hyaluronátu v dermis a epidermis. Výsledkem je lepší hydratace pleti, její zjemnění, obnovený objem a vyplnění vrásek a rýh. Stejně jako retinol také retinaldehyd podporuje proliferaci (dělení) kožních buněk. Tím urychluje buněčnou obnovu kůže a redukuje tvorbu akné, komedonů a rozšířených pórů. Na povrchu kůže navíc působí antibakteriálně a je účinný proti kmenu Propionibacterium acnes, bakterii zodpovědné za akné. Díky tomu je vhodnou dlouhodobou prevencí tohoto kožního nedostatku.
Proč funguje lépe než retinol?
Retinaldehyd je prekurzorem biologicky aktivní kyseliny retinové. Když se na kyselinu retinovou přeměňuje v kožních buňkách keratinocytech retinol, musí se nejprve transformovat na retinaldehyd a až posléze na kyselinu retinovou. Tento jeden mezikrok u retinaldehydu odpadá. Po topické aplikaci se okamžitě přeměňuje na kyselinu retinovou, a to 11x rychleji než klasický retinol.
Možná si nyní říkáte, proč na pleť neaplikovat rovnou kyselinu retinovou. I to je možné, je však pro pleť výrazně dráždivá, proto je výhodnější aplikace retinaldehydu či retinolu, které se na ní v kůži promění. Ačkoliv je retinaldehyd účinnější než retinol, riziko podráždění je u obou forem téměř nulové díky technologiím zapouzdření a postupného uvolňování.
Díky filozofii CSA budete vypadat o deset let mladší. Oč se jedná?
Filozofie CSA je nejnovějším počinem britské firmy Medik8. Kombinuje v sobě ochranu před slunečním zářením s vitamíny A a C.
Nejlepší vitamín A na trhu, to je ten od Medik8. Znáte jeho druhy?
Retinoidy jsou pro pleť pecka. Bohužel je s nimi jedna obtíž. Nejsou až tak úplně stabilní a mohou pokožku dráždit. Vitamín A totiž vyžaduje speciální technologickou úpravu, aby byl vůči pleti jemný, ale zároveň účinný. A přesně to dokáží v laboratořích britské firmy Medik8.
Skvalan, dragon fruit či aljašská borůvka. Víte, jak fungují tyto aktivní látky?
Coby složky kosmetický produktů se stále častěji objevují exotické a neznámé ingredience. Znáte třeba extrakt z ovoce dragon fruit, aljašskou borůvku nebo skvalan? Seznamte se s jejich účinkem na pleť.
Matrixyl 3000 je peptid, díky kterému vaše pleť získá nálož kolagenu
Vyzkoušejte ho i vy a sami si všimnete rozdílu!
Italové jsou zase o krok dál. Monoderma vaši pleť omladí díky papouškům a Lactobacillům
Většina kosmetických produktů se prodává v lahvičkách, tubách či dózách. Italská značka Monoderma na to jde ale úplně jinak. Její kosmetické elixíry pro omlazení pleti a řešení nedokonalostí jsou totiž baleny v jednotlivých ampulkách, které zaručují nejvyšší možnou účinnost a stabilitu. Obsahují navíc zcela ojedinělé aktivní látky s prokázaným účinkem.