Olupování kůže a přirozený proces obnovy kožních buněk
Označení deskvamace vzniklo z latinského výrazu desquamare, tedy zbavit rybu šupin. V současném kontextu značí výraz deskvamace olupování vnější membrány tkání, především kůže.
Obnova pleti díky deskvamaci
Deskvamace je přirozený proces zahrnující tvorbu buněk kůže, jejich odloučení a opětovnou náhradu. A tento proces v epidermis probíhá neustále.
V každé ze čtyř vrstev epidermis se odehrává něco trochu jiného. V nejhlubší stratum germinativum čili bazální vrstvě se tvoří nové buňky, které svůj životní cyklus započínají jako vrstva tuhých sloupcovitých buněk. Ty mohou buď zůstávat ve stratum germinativum a sloužit k dělení a tvorbě nových buněk, nebo započít svůj přesun k povrchu kůže přes další vrstvy epidermis.
Jejich další lokalitou je stratum spinosum, kde buňky mění svůj tvar ze sloupcovitého na tvar připomínající mnohoúhelník. Označení spinosum pro tuto vrstvu epidermis pramení z toho, že nahromaděné buňky dodávají při pozorování pod mikroskopem vrstvě „trnitý“ vzhled. Právě zde začínají buňky produkovat vláknitou bílkovinu keratin, jež utváří spolu s dalšími bílkovinami strukturu kůže, a také vlasů a nehtů.
Jak buňky stoupají v epidermis stále výš a výš, začínají se ve své další „zastávce“ stratum granulosum zplošťovat, ztrácí své buněčné jádro a získávají zrnitý vzhled. Jakmile buňky dosáhnou nejsvrchnější vrstvy stratum corneum, jsou v podstatě odumřelé. Jsou již kompletně zploštělé a průběžně se odlučují z povrchu kůže, přičemž jsou nahrazovány novými buňkami stoupajícími ze stratum germinativum.
Když deskvamace neprobíhá
Tímto způsobem se kompletně obnovuje naše kůže. Životní cyklus kožní buňky od jejího vzniku až po odloučení trvá mezi 14 a 28 dny. Pokud je přirozený proces deskvamace narušený, objevovat se mohou různá kožní onemocnění, například akné, v jehož případě se odumřelé kožní buňky hromadí na povrchu kůže, ucpávají póry a jsou příčinou vzniku pupínků. Podpora exfoliace díky tomu může od akné ulevit a zlepšit vzhled a zdraví pleti.