Pleť byste měli chránit před sluncem, ale i znečištěním
Že je pleť třeba chránit před UVA a UVB paprsky, které na Zem míří ze Slunce, to pravděpodobně víte. Pleť ale může poškodit také znečištění z vnějšího prostředí nebo modré záření.
Ochrana proti UVB paprskům je dnes již klasika. Určitě znáte označení SPF, tedy Sun Protection Factor, za nímž následuje hodnota určující to, o jakou dobu se prodlužuje doba na slunci, po jakou vaši pleť nepoškodí sluneční záření.
Přečtěte si o tom v tomto článku:
Ochranný SPF faktor v opalovacích krémech vás ochrání jenom před UVB zářením! O škodlivosti UVA a UVB záření se mluví skoro všude. Věděli jste ale, že onen vzývaný „SPF“ faktor, který vidíme na každé lahvičce opalovacího krému, se týká jen UVB záření? A víte vůbec, co ono „SPF“ vlastně znamená?
Se slunečním zářením to ale zdaleka není jen o UVB, ale také o UVA paprscích. A to už je úplně jiná pohádka. Hodnota SPF o ní nic nevypovídá. Existuje nicméně také ochranný UVA faktor. Pakliže používáte produkt s označením širokospektrální, měla by ochrana před UVA zářením tvořit alespoň třetinu ochrany před UVB.
U většiny kosmetiky to tak je, pokud ale zvážíme, jaká rizika UVA paprsky pleti přináší, vhodnější je volit kosmetické produkty s vhodnějším poměrem. V případě Advanced Day Total Protect je tento poměr nikoliv tradičních 0,33 %, ale 0,9 %.
UVA ničí kolagen v kůži
UVA paprsky vstupují hlouběji do kůže než UVB, za to ale v průběhu celého roku takřka stejně a jsou původcem poškození pleti reaktivními druhy kyslíku. Tyto volné radikály ovlivňují řadu různých molekulárních drah v kůži. Mimo jiné navyšují expresi aktivačního proteinu AP-1, který reguluje expresi enzymu metaloproteináza, který je zodpovědný za rozpad kolagenu. UVA paprsky tím přímo podporují degradaci kolagenu.
Aby toho nebylo málo, UVA navíc snižují expresi jiného genu, který stimuluje novotvorbu kolagenu. Výsledkem je celkové snížení množství kolagenu v kůži, na které se tím pádem objevují vrásky, povolení a ztráta textury. Pro prevenci jejího předčasného stárnutí je tedy ochrana nejen před UVB, ale také před UVA základ.
Možná jste již také zaregistrovali označení využívající hvězdičky, které vypovídá o stupni ochrany před UVA. Typicky se objevují hvězdičky tři, které jsou na úrovni poměru 0,3 UVA ku UVB paprskům. Advanced Day Total Protect je ohodnocen hvězdičkami pěti, což značí ochranu nejvyšší.
Jak pleť chránit?
Spolehnout se můžete na filtry fyzikální a chemické. Každý z nich funguje na jiném principu. Chemické vstupují podobně jako jiné aktivní látky do kůže, kde absorbují ultrafialové paprsky, které přeměňují na tepelnou či jinou energii. Oproti tomu filtry fyzikální obvykle zůstávají na povrchu kůže, odkud dopadající paprsky odráží.
Přečtěte si velké srovnání fyzikálních a chemických filtrů:
Minerální či chemická ochrana před UV zářením? Přečtěte si PRO a PROTI Chránit se před slunečním zářením je povinnost, bez ohledu na počasí. Zdaleka totiž nejde „jen“ o estetické záležitosti jako jsou vrásky, jemné linky a nadměrná pigmentace. Nedostatečná ochrana před ultrafialovým zářením může vyústit i v rakovinu kůže a dokonce její nejagresivnější formu, melanom.
Výhradně fyzikální filtry najdete v produktu Physical Sunscreen, běžně se ale v kosmetických produktech vyskytuje spíše kombinace fyzikálních a chemických, nebo samotné filtry chemické. Ani ty nemusejí být pro pleť komplikované, záleží ale jak na výběru jednotlivých aktivních látek, tak na jejich zpracování.
Potenciální riziko pro pleť
Chemické filtry mají tendenci degradovat pod vlivem slunečního záření. Jaký paradox! Ve vědeckých obcích se diskutuje také jejich potenciální škodlivost a negativní vliv na soustavu žláz s vnitřní sekrecí, a tím pádem náš hormonální systém. Mezi nejběžněji používané chemické filtry, u nichž se řeší jejich bezpečnost, patří avobenzone, homosalate, octisalate, octocrylene, octinoxate a oxybenzone.
Nic z těchto látek ale v produktech Medik8 nenajdete. Nechcete se přece spálit po aplikaci avobenzone, který se rozpadá na slunečním záření a pleti neposkytuje ochranu, nebo si zapříčinit kožní alergie způsobené oxybenzonem, který navíc v těle působí estrogenně, a naopak proti androgenně. A ještě jedna perlička k avobenzone – aby byl v opalovacích krémech stabilní, je třeba jej zkombinovat s dalšími filtry, jako je octocrylene, který je hloubkově absorbován do kůže a způsobuje její alergické reakce.
Jak pleť chránit? Spolehněte se na tyto dokonale fotostabilní aktivní látky:
- Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate (Uvinul A Plus), který absorbuje a rozptyluje UVA paprsky
- Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine (Tinosorb S) se širokospektrálním účinkem, který pokrývá jak UVA, tak UVB spektrum
- Ethylhexyl Triazone (Uvinul T 150), účinný filtr výrazně absorbující UVB spektrum, který se navíc díky své polaritě připojuje k molekulám keratinu v kůži, čím získává jak výjimečnou stabilitu, tak částečnou voděodolnost.
Rizika ze znečištění
Znečištění nepoškozuje jen přírodu či naše zdraví, rizikové je i pro pleť. Co to vlastně znečištění je? Dle definice se jedná o kontaminaci vzduchu, vody či půdy látkami škodlivými pro živé organismy.
Ať už se jedná o ozon dopadající na zemský povrch, průmyslové emise či cigaretový kouř, společné mají to, že jde o částice mající v průměru méně než 2,5 mikronu (0,00025 cm). Problematické z hlediska kosmetické péče je to, že takto malé částice dokáží vstupovat do kůže, kde jsou příčinou oxidačního stresu a s tím souvisejícího poškození DNA.
Jak pleť znečištění poškozuje?
Záleží na velikosti a typu částic. Ty největší mají za následek vrásky a nadměrnou pigmentaci, polycyklické aromatické uhlovodíky jsou zodpovědné za pigmentace, těkavé organické složky mohou zapříčinit ekzémy, těžké kovy způsobují nadměrnou pigmentaci a hyperkeratózu.
Oxidy vedou, jak překvapivé, k oxidativnímu poškození, a tím pádem k atopické dermatitidě a ekzémům. Ozón je zodpovědný za stařecké skvrny a vrásky v důsledku peroxidace kožních lipidů a cigaretový kouř může zapříčinit rozpad kolagenu. Celkově vykazuje znečištěné životní prostředí negativní vliv na pleť ve formě zvýšené náchylnosti k zánětům, svědivým vyrážkám oslabení kožní bariéry a dokonce akné.
Proti znečištění bojujte kvalitní péčí
Jak ale pleť před znečištěním chránit? Buď si můžete zvolit přesun do přírody, což prakticky nebývá proveditelné, nebo sáhněte po kosmetice, která tuto záležitost obstará za vás. Zaměřte se na čištění pleti a tvorbu ochranné bariéry, která zabrání vstupu znečišťujících částic do kůže. Jedním slovem, volte antioxidanty a extrakt z moringy olejodárné.
O jeho účincích se dočtete tady:
Bez mobilu ani ránu? Dejte si pozor, máte nakročeno k vráskám A tím nemáme na mysli, že budete mít vrásky kvůli informacím, které se z mobilního telefonu dozvíte. Modré světlo, které září z jeho displeje, totiž škodí nejen očím, ale i pleti.
5 benefitů, které vaší pleti přinesou oleje. Plus seznam těch nejlepších!
O olejích panuje stále spousta předsudků. Jako třeba ten, že pleť zamastí a zbytečně zatíží. Přitom to ale nemusí být vůbec pravda, a vaší pleti mohou naopak výrazně prospět. A to dokonce i pleti mastné.
Retinol nebo retinal. Znáte rozdíl mezi dvěma druhy vitamínu A?
Používáte ve své večerní péči o pleť vitamín A čili retinol? A znáte jeho „bratrance“ zvaného retinal?
Díky filozofii CSA budete vypadat o deset let mladší. Oč se jedná?
Filozofie CSA je nejnovějším počinem britské firmy Medik8. Kombinuje v sobě ochranu před slunečním zářením s vitamíny A a C.
Nejlepší vitamín A na trhu, to je ten od Medik8. Znáte jeho druhy?
Retinoidy jsou pro pleť pecka. Bohužel je s nimi jedna obtíž. Nejsou až tak úplně stabilní a mohou pokožku dráždit. Vitamín A totiž vyžaduje speciální technologickou úpravu, aby byl vůči pleti jemný, ale zároveň účinný. A přesně to dokáží v laboratořích britské firmy Medik8.
Skvalan, dragon fruit či aljašská borůvka. Víte, jak fungují tyto aktivní látky?
Coby složky kosmetický produktů se stále častěji objevují exotické a neznámé ingredience. Znáte třeba extrakt z ovoce dragon fruit, aljašskou borůvku nebo skvalan? Seznamte se s jejich účinkem na pleť.