Jinak také játrové skvrny
Rovné tmavě hnědé (játrové), opálené či černé skvrny na pleti jsou projevem hyperpigmentace. Liší se ve velikosti a většinou se objevují na obličeji, rukou, ramenou a pažích, tedy v oblastech nejvíce vystavených slunečnímu záření.
Stařecké skvrny: jak se jich zbavit
U lidí nad padesát let věku se jedná o velmi častý jev. Objevit se nicméně mohou i u mladších osob, zejména pokud tráví hodně času na slunci. Ačkoliv tyto skvrny mohou vypadat jako rakovinné bujení, skutečné stařecké skvrny jsou zcela neškodné a nevyžadují žádnou léčbu. Kvůli estetickým důvodům ovšem samozřejmě existují možnosti jejich vybělení či přímo odstranění. Nejjednodušší cestou je samozřejmě prevence – netrávit příliš času na slunci a důsledně používat přípravky s ochranným SPF faktorem.
Jak vznikají stařecké skvrny na kůži
Primárně jsou stařecké skvrny způsobeny lety, kdy byla pleť vystavena ultrafialovému záření ze slunce. Stejně tak se ovšem na jejich vzniku mohou podílet i návštěvy solárií. Pigment ve svrchní vrstvě kůže (epidermis), který pleť zbarvuje do normálního odstínu, se nazývá melanin. UV záření ovšem urychluje jeho produkci, čímž vytváří opálení, které napomáhá chránit hlubší vrstvy kůže před škodlivým zářením. V oblastech, v nichž docházelo kvůli dlouhodobému vystavování slunci k nadměrné produkci melaninu po dlouhou dobu, se však melanin může shlukovat ve vyšších koncentracích, a dochází tak ke vzniku stařeckých skvrn.
Nejčastěji hledáte: stařecké skvrny na rukou, stařecké skvrny odstranění, krém na stařecké skvrny recenze, stařecké skvrny v obličeji, stařecké skvrny příčina, stařecké skvrny na rukách, stařecké skvrny na obličeji odstranění