Minerální či chemická ochrana před UV zářením? Přečtěte si PRO a PROTI
Chránit se před slunečním zářením je povinnost, bez ohledu na počasí. Zdaleka totiž nejde „jen“ o estetické záležitosti jako jsou vrásky, jemné linky a nadměrná pigmentace. Nedostatečná ochrana před ultrafialovým zářením může vyústit i v rakovinu kůže a dokonce její nejagresivnější formu, melanom.
Jenže jak si vybrat ten nejlepší produkt na ochranu pleti před slunečním zářením? Udělejte si konečně jasno v jednotlivých druzích sluneční ochrany a výběr bude snadný!
Základní je rozlišení na ochranu minerální (fyzikální) a chemickou.
Chemická ochrana
Opalovací krémy na bázi chemické ochrany využívají typicky dvě až šest aktivních látek na bázi uhlíku, mezi něž řadíme oxybenzone, avobenzone, octisalate, octocrylene, homosalate a octinoxate. Prostřednictvím chemické reakce dokáží ultrafialové záření přeměnit na teplo a rozptýlit jej, aniž by pronikalo hlouběji do kůže.
Nenechte se nicméně mýlit vysokým stupněm ochrany SPF jako je třeba hodnota 50. SPF totiž značí pouze ochranu před UVB paprsky, které mají za následek spálení od sluníčka a nemelanomové formy rakoviny kůže. Záření UVA je ve skutečnosti škodlivější. Je-li totiž SPF hodnota vysoká a ochrana před UVA žádná, což se děje, pokud produkt není označen jako širokospektrální, je ochrana vaší pleti před slunečním zářením velmi nevyvážená. Často navíc pleť vystavujete vyšším koncentracím chemikálií.
Ne všechny aktivní látky lze navíc hodnotit stejně. Pokud zvolíte chemickou ochranu, pak volte produkty bez obsahu oxybenzone, který je americkou skupinou Environmental Working Group zabývající se mimo jiné vlivem chemikálií na lidské zdraví hodnocen na škále od 1 do 10 číslem 8, přičemž hodnota 10 znamená nejvíce negativní účinek. Proniká totiž hluboko do kůže, ovlivňuje hormonální rovnováhu a způsobuje také alergické reakce.
Oxybenzone nicméně může účinně nahradit avobenzine, který je na zmiňované škále ohodnocen číslem 2, což je stejná hodnota, jakou získali oxid zinečnatý a oxid titaničitý, které se využívají v „minerálních“ opalovacích krémech.
Pozitiva chemické ochrany
- Má obvykle méně hustou konzistenci, lépe se proto rozprostírá na pleť a je pro denní aplikaci příjemnější
- Pro ochranu pleti dostačuje menší množství díky tomu, že se snáze aplikuje a neexistuje zde riziko vzniku volných prostorů mezi částicemi produktu
- Je vhodnější v případě, kdy chcete přidat další látky péče o pleť, jako jsou peptidy či enzymy, které pleti poskytují další výhody
Zápory chemické ochrany
- Může zhoršit stav nadměrné pigmentace (tmavých skvrn na kůži), protože navyšuje vnitřní teplotu pleti
- Vyžaduje alespoň dvacet minut absorpce po aplikaci, než začne být ochrana před UV zářením účinná
- Zvyšuje riziko podráždění pleti, zejména v případě suché pleti s poškozenou ochrannou bariérou, protože kombinuje více ingrediencí, zejména v případě širokospektrálních produktů
- Ochrana se na přímém UV záření rychle snižuje a je třeba častější opakování aplikace
- V případě růžovky a náchylnosti k začervenání dochází k většímu zarudnutí pleti, protože vzrůstá vnitřní teplota pleti
- U mastné pleti může ucpávat póry
Pro každodenní péči je ideální denní hydratační krém proti vráskám s širokospektrální ochranou Advanced Day Total Protect.
Minerální ochrana
Produkty s minerální sluneční ochranou využívají minerálních látek, zejména oxidu zinečnatého a oxidu titaničitého. Sluneční paprsky odrážejí jako zrcadlo, a tak před nimi chrání pleť.
Největším rozdílem mezi chemickou a minerální ochranou je míra, před jakou dokáží chránit před UVA zářením. Například oxid zinečnatý bývá pro ochranu před UVA, ale také UVB hodnocen jako nejlepší. Minerálním aktivním látkám navíc trvá déle chemickým, než se na pleti pod vlivem slunečního záření rozloží, díky čemuž ochranu poskytují déle.
Pokud bychom se zaměřili na bezpečnost jednotlivých látek, přirozeně získané látky využívané pro minerální sluneční ochranu bývají obvykle ke kůži jemnější než chemikálie. Pozor si dejte na oxid titaničitý ve formě pudru či spreje, který může mít mírně toxický v případě vdechnutí.
Neobsahuje-li minerální sluneční ochrana nanočástice, obvykle lze hůře aplikovat na pleť, někdy dokonce zanechávají jemný bílý film. Některé firmy nyní začaly přidávat do produktů jiné látky jako například Aloe vera, které absorpci a aplikaci zlepší.
Pozitiva fyzikální ochrany
- Je přirozeně širokospektrální, chrání tedy před UVA a UVB paprsky
- Ochrana působí okamžitě po aplikaci
- Na přímém slunci vydrží ochrana na pleti déle (v případě fyzických aktivit je nicméně třeba aplikaci také opakovat)
- Pro citlivou pleť je vhodnější, je zde menší riziko podráždění pleti
- Díky tomu, že sluneční záření od kůže odráží, je lepší volbou pro osoby trpící na časté začervenání pleti či růžovku
- Neucpává tolik póry, je díky tomu vhodnější pro mastnou pleť náchylnou ke tvorbě akné
- Má delší životnost
Negativa fyzikální ochrany
- Snáze se mechanicky setře, smyje nebo „odpotí“, což přináší nutnost častěji opakovat jeho aplikaci, zejména při fyzickách aktivitách
- Může zanechávat bílé „šmouhy“, proto někdy bývá problematická jeho aplikace na pleť tmavšího odstínu
- Pro každodenní používání pod make-up může být až příliš hutný a „křídový“
- Může vytvořit neprodyšný film, který má pak za následek zvýšené pocení při sportovních aktivitách, což v důsledku urychluje jeho smytí
- Protož bývá obvykle hustší, vyžaduje důslednější rozetření
- V případě pocení může na kůži utvářet bílé proužky
- Při aplikaci menšího množství, než je třeba, může kvůli větším rozestupům mezi molekulami pleť nedostatečně chránit
Fyzikální ochranu vám poskytne Physical Sunscreen od firmy Medik8.
Který typ ochrany je tedy nejlepší? To lze jen těžko suverénně říct, každý typ má svá „pro“ a „proti“ a hodí se pro jiné příležitosti. Důležité je aplikovat na pleť vždy dostatečné množství a jejich aplikaci opakovat.
Opalovací krém Dermaheal SPF 50 v sobě kombinuje ochranu minerální a chemickou, a pleti tak poskytuje maximální možnou ochranu.
Dermaheal opalovací krém SPF 50 Opalovací krém, který nejen, že vás ochrání před UVA a UVB zářením, ale dokonce bojuje proti vráskám a krásně hydratuje pleť? Jestli se chystáte na pořádnou „opalovačku“, je Dermaheal opalovací krém SPF 50 tím pravým přípravkem pro vás! 990 Kč
Glukosamin může ulevit při bolestech kloubů, zlepšuje i špatné trávení
Glukosamin je přirozenou složkou kloubních chrupavek. Tvoří jejřetězce propojených cukrů a proteinů. Zvlhčuje klouby a napomáhá tělu tlumit nárazy, umožňuje také bezbolestný pohyb kloubů, kostí a svalů.
Bojujte proti stresu a ještě před létem zrelaxujte. Na dovolené se vám to bude hodit!
Deadliny, termíny, prázdniny… Jedním slovem stres, který dokáže pořádně zadělat na vrásky nejen na čele.
Kompletní list: Těmto látkám byste se v těhotenství měly vyhnout obloukem!
V těhotenství nestačí se jen vyhýbat plísňovým sýrům, sushi a neužívat některé léky, nebezpečí pro nenarozené miminko číhá i v kosmetických produktech. Čemu byste se tedy po devět měsíců „v očekávání“ (a následující měsíce kojení) vyvarovat, abyste minimalizovaly rizika?
Obtíže s klouby jsou otrava. Přečtěte si, co dělat, aby vás kolena a kyčle nebolely
V dnešním vytíženém světě o zdraví kloubů a kostí málokdo přemýšlí. Tedy až do okamžiku, než se objeví první zdravotní problémy. To už ovšem bývá často trošku „po funuse“.
Kurkuma nejen, že skvěle ochutí jídlo, ale napomáhá i ochraně srdce a kloubů
Používání kurkumy má nejen v indické kuchyni dlouholetou tradici. Kurkuma je totiž hlavní součástí klasického indického koření kari.