Péče o stárnoucí pleť: volte retinol, kyselinu hyaluronovou a vitamín C
Kolem čtyřicítky dochází v organismu k řadě fyziologických změn. Abyste na ně byli připraveni, je vhodné lehce pozměnit vaši dosavadní péči o pleť a celé tělo.
Stárnutí pleti je výsledkem stárnutí vnitřního a vnějšího. Vnější prezentuje hlavně tzv. fotopoškození, tedy změny na pleti vyvolané opakovaným vystavováním ultrafialovému záření bez adekvátní ochrany. Vliv na stárnutí pleti mají nicméně i další faktory jako žár či zima, vítr, znečištění či kouření, ty se mohou podílet na stárnutí vnitřním.
Vrásky a tenčení pleti
Pro stárnoucí pleť je typické ztenčení epidermis. Také bazální membrána mezi dermis a epidermis se vyrovnává. U mladé pleti je dermoepidermální spojení typicky zvlněné: z dermis vybíhají proti epidermis výběžky (papily), mezi něž se shora z epidermis zasouvají čepy. Toto propojení zajišťuje pevnost a zároveň elasticitu, papily navíc přivádí cévy blíže k epidermis, která žádné cévy neobsahuje a je vyživována přes dermoepidermální spojení difuzí. Vyrovnávání této bazální vrstvy má tak samozřejmě vliv na povolení pleti a menší pružnost.
To ale není zdaleka vše, ani dermis (škára) není ušetřena nemilosrdných změn. V dětství a období dospívání její tloušťka narůstá, ale se stárnutím organismu se i ona ztenčuje. Právě v dermis ale „sídlí“ kolagenová a elastinová vlákna, hlavní opora pleti a její anti-aging mechanismy. Důležitá je dermis i pro výživu epidermis.
Kolagen na vrásky
Aby byla pleť pevná, vypnutá a bez vrásek, potřebuje dostatek kolagenu. A tady se objevuje další problém. Kůže, ale i klouby, kosti, šlachy a vazy spoléhají především na kolagen vyprodukovaný organismem. Mimochodem, věděli jste, že kolagen tvoří v průměru až jednu třetinu váhy člověka?
Jenže jeho produkce kulminuje zhruba v pětadvaceti a od té doby se snižuje asi o procento ročně. Jakmile dosáhněte čtyřicítky, začne „sešup“. Snižuje se totiž aktivita fibroblastů, buněk zodpovědných mimo jiné právě za produkci kolagenu a elastinu. Navíc dochází k rozpadu existujících elastinových vláken.
Ubývá také proteoglykanů, molekul mezibuněčné hmoty, mezi nimiž jsou rozprostřena kolagenová a elastinová vlákna. Protože v sobě proteoglykany dokáží zadržet velké množství vody (až tisícinásobek své váhy), s jejich menším počtem se snižuje i hydratace pleti. Viníkem suché pleti vaší prababičky jsou právě proteoglykany. Změny postihují i cévní soustavu. Cévy jsou křehčí, což může vyústit až k atrofii vlasových folikul. Výsledkem jsou tenčící se vlasy a jejich vypadávání.
Péče o stárnoucí pleť: Jak by tedy měla vypadat?
Nyní již víme, že na vlastní tvorbu kolagenu v organismu spoléhat úplně nelze, ba naopak ji to chce trochu podpořit. Jednak byste měli začít uvažovat o užívání doplňků stravy s kolagenem, a samozřejmě byste měli produkci kolagenu podpořit topicky aplikovanou péčí.
Doplňky stravy s obsahem kolagenu sice navyšují jeho obsah v organismu, mnohem důležitější jsou ale procesy, které hydrolyzovaný kolagen získaný z doplňků stravy v těle spouští – vlastní syntézu kolagenu ve fibroblastech a epitelových buňkách. Kolagen je „win-win“, jeho užíváním totiž podpoříte nejen mladistvý vzhled pleti, ale hlavně posílíte svůj kloubní systém. Zejména pokud jste fyzicky aktivní, měli byste kolagen chápat jako jednu z hlavních složek doplňků stravy pro sportovce! Potravinové doplňky s kolagenem mohou dokonce ulevit od bolestí kloubů, ať už se jedná o bolest vyvolanou fyzickou aktivitou nebo osteoartrózou.
Retinol s vyšší koncentrací proti vráskám
Protože se ale zaměřujeme především na péči o pleť, je třeba vybrat řádné produkty, které v pleti syntézu kolagenu stimulují. Mezi nejúčinnější se řadí retinol, forma vitamínu A. V kůži ovlivňují retinol a retinoidy (látky odvozené od retinolu) řadu buněčných procesů, například růst buněk a jejich diferenciace. Napomáhají poškozeným buňkám vrátit se do normálního, zdravého stavu. To se hodí zejména u poškození pleti slunečním zářením.
Po osvitu UV zářením se totiž v kůži začínají formovat reaktivní druhy kyslíku, tzv. volné radikály, které útočí na zdravé buňky a snaží se od nich „ukrást“ elektron, kterým se stabilizují. Vzniká tak řada poškozených buněk a řetězová reakce formování radikálů. Retinol do tohoto procesu coby antioxidant vstupuje, volné radikály neutralizuje, a ty pak již nemají potřebu ničit okolní buňky. Tímto způsobem napomáhá retinol v kůži zachovat kolagen a elastin.
Topicky aplikovaný retinol navíc stimuluje exfoliaci, tedy odlučování odumřelých kožních buněk z povrchu kůže. Tím zároveň podporuje tvorbu nových kožních buněk, které mohou zajišťovat i produkci kolagenu. Pro kolagen, potažmo pevnou pleť je tedy retinol dvojí výhra. Exfoliace je vedle toho pro pleť výhodná, protože se díky ní zbaví unaveného, zašedlého tónu a získá mladistvý jas.
Ještě třetí benefit retinol přináší stárnoucí pleti – snižuje produkci melaninu, kožního pigmentu zodpovědného za stařecké skvrny a nestejnoměrný barevný odstín pleti. To se po čtyřicítce obzvlášť hodí. Hyperpigmentaci samozřejmě redukuje i samotná exfoliace pleti, která odstraňuje ztmavené svrchní vrstvy kůže.
Kyselina hyaluronová proti suché pleti
Stárnoucí pleť má tendenci být suchá, až přesušená. Na vině je úbytek proteoglykanů, jejichž hlavním stavebním prvkem je kyselina hyaluronová. Také její produkce se s rostoucím věkem rapidně snižuje. Její vyšší hladinu můžete opět podpořit doplňky stravy s jejím obsahem, čímž podpoříte nejen pleť, ale i zrakové ústrojí a klouby.
Při výživě kyselinou hyaluronovou „zevnitř“ dodáte objem stárnoucí pleti, při topické aplikaci „zvenčí“ zase navýšíte hydrataci kůže. Nejlepší je proto kombinovat. Samostatnou kapitolou jsou pak výplňové materiály s kyselinou hyaluronovou, které vyhladí vrásky nebo „přifouknou“ vaše rty.
Tato unikátní látka na sebe dokáže navázat obrovské množství vody, psali jsme o tom třeba zde v článku o kyselině hyaluronové. Jeden její gram může navázat až šest litrů vody, pleti tedy zajistí dostatečnou dávku hydratace (aniž by ji ohrožovala vznikem nevzhledných otoků). Kůže je díky tomu zjemněná, vyhlazená a rozzářená. I kyselina hyaluronová je silný antioxidant, který chrání pleť před volnými radikály, podobně jako retinol.
Protože není mastná, hodí se i pro hydrataci mastné či smíšené pleti, v tom případě volte formu séra, jestliže máte pleť sušší, vhodnější bude krém. Vzhledem k tomu, že kyselinu hyaluronovou produkuje sám organismus, nemusíte z ní mít obavy ani máte-li pleť citlivou či náchylnou k začervenání. Naopak dokáže podrážděnou pleť zklidnit.
HYDR8 B5 - hydratační sérum Potřebujete své pleti dodat vláhu? Spolehněte se na lehký gel HYDR8 B5. Díky kyselině hyaluronové a kyselině pantotenové bude pleť vyhlazená a chráněná. 1 350 Kč
Vitamín C proti stařeckým skvrnám a pro kolagen
Trojici hlavních ingrediencí, které by po čtyřicítce rozhodně neměly chybět ve vaší kosmetické skříňce, uzavírá „céčko“. Tento vitamín je důležitou součástí výživy, neméně důležitý je jeho příjem i pro pleť. Při orálním užívání totiž zajišťuje správnou tvorbu kolagenu, který bez vitamínu C nemůže vznikat. Extrémním případem jeho nedostatku jsou kurděje typické právě nedostatečnou či nesprávnou tvorbou kolagenu.
Vitamín C je nicméně i důležitou složkou topicky aplikovaných produktů péče o pleť. Podporuje zesvětlení nadměrné pigmentace tím, že navozuje destrukci nahromaděného pigmentu melaninu. Sekundárně působí proti pigmentaci tím, že navyšuje vlastní odolnost pleti vůči ultrafialovým paprskům.
Funguje i proti vráskám! Kyselina askorbová čili vitamín C je jedním z nejsilnějších antioxidantů, i ona tedy chrání kolagenní a elastinová vlákna v kůži před poškozením volnými radikály a napomáhá jejich zachování. Díky tomu je účinná v redukci vrásek a jemných linek. Topicky aplikovaný vitamín C barevně sjednocuje a zpevňuje pleť, určitě byste jej proto neměli přehlížet. Zachování mladistvého vzhledu u stárnoucí pleti nejlépe podpoříte, spolehnete-li se na sérum s obsahem vitamínu C a vitamínu E určené pro pleť starší čtyřiceti let Pure C15.
PURE C15 sérum Taky vás štvou tmavé skvrny na pleti a vrásky? Zbavte se jich s tímto účinným sérem, díky jehož používání dosáhnete viditelně světlejšího tónu pleti. Pleť bude navíc zpevněná a chráněná proti volným radikálům. Dopřejte si maximum, co vaší pleti dokáže vitamín C nabídnout, díky inovativní formě tzv. „dobíjení“. 1 470 Kč
Odličovač očí a čistící pěna či krém vás dokonale zbaví make-upu. Jak na to?
Pokud používáte pravidelně make-up, dá se předpokládat, že jej i pravidelně odličujete. Jste si však jisti, že používáte odličovač očí a další produkty na čištění pleti správně?
Derma roller pro plné rty: podpořte ve rtech tvorbu kolagenu
Jak mít plné rty? Možností je spoustu. Získat je můžete díky šikovným rukou, konturovací tužce a rtěnce ve stejném odstínu, injekčně aplikovaným výplním nebo s pomocí derma rolleru.
Retinol proti vráskám může mít různou koncentraci. K čemu se hodí vyšší a k čemu nižší?
At už jsou to vrásky, povolení pleti, nadměrná pigmentace a nestejnoměrný barevný tón pleti, ucpané či rozšířené póry nebo začervenání pleti, retinol může pomoci každému typu pleti s takřka každým problémem.
15 tipů na omlazení pleti
Kdo by nechtěl vypadat mladší, než ve skutečnosti je? Představujeme vám 15 ověřených tipů, s nimiž bude omlazení hračka!
Suchá pleť zaplesá po panthenolu. Prospěšný je také pleti normální či vlasům
Panthenol podporuje hydrataci, hojení a revitalizaci pleti, krásu a lesk propůjčuje také vlasům. Jak to dokáže?