Vyvracíme další várku kosmetických mýtů, tentokrát na téma suchá pleť a hydratace pleti
Ohledně suché pleti a hydratace koluje mnoho mýtů. Víte, co je pravda a co už nikoliv?
Pokud budete na pleť nanášet každý den hydratační krém, pleť si zvykne a ztratí vlastní schopnost hydratace
Kdepak! Pleť si na žádnou úroveň hydratace nezvyká, natož aby sama ztratila hydratační schopnosti. Pleť zkrátka hydratovaná buď je, nebo není. S věkem se navíc vlastní schopnost hydratace pleti zhoršuje, vliv přitom může mít nejen zpomalená syntéza kyseliny hyaluronové a kožního mazu, ale také horší soudržnost pleti nebo vystavování kůže slunečním paprskům a poškození z toho plynoucí. Suchá může být pleť i v důsledku používání nesprávných produktů nebo kosmetických postupů, například používáním příliš silných exfoliátorů nebo jejich příliš časté použití, mechanickým podrážděním pleti nebo třeba aplikací látek způsobujících negativní reakci pleti.
Hydratace je nezbytná jen pro suchou pleť, nebo když si pleť často myjete
Z optimálního způsobu hydratace těží jakákoliv pleť, zdaleka nejen suchá! Volit byste měli správnou konzistenci produktu, která je adekvátní pro váš typ pleti. Pokud je pleť mastnější, sáhněte spíše po gelu či lehčím, nemastném krému. Normální a kombinovaná pleť snese i výživnější krém, pro dlouhodobě vysušenou pleť pak bývá ideální hutnější krém. Vždy ale záleží na tom, jak se pleť po nanesení produktu cítí. Hydratační produkty můžete také kombinovat, například ráno používat lehčí gelové sérum, a večer zvolit výživnější krém.
Máte suchou pleť? Zachrání vás pití většího množství vody
Kdepak, ani tohle není pravda. Ačkoliv je konzumace dostatečného množství vody denně, zejména v letních měsících, prospěšná organismu, na pleť a její hydrataci vliv voda nemá. Mnohem více ji ovlivňuje to, co na pleť naneseme zvenčí a naše výživa celkově, především obsah kvalitních bílkovin a tzv. zdravých tuků, které zlepšují stav ochranné lipidové vrstvy pleti, čímž brání transepidermální ztrátě vody a vysychání kůže jako takové.
Exfoliace jde ruku v ruce se suchou pletí
To je pravda jen částečně. Pokud to budete s exfoliací přehánět, dříve či později se objeví narušení kožního pláště a s ním spojená zvýšená transepidermální ztráta vody, a tím pádem také vyšší suchost pleti. Pokud však budete exfoliaci podporovat jen tak akorát, dojít by mělo k přesnému opaku. Zlepší se vstřebávání aktivních látek z nanesených kosmetických produktů a hydratace pleti vzroste. Také pro suchou pleť jako takovou je exfoliace důležitá. Dvojnásob tu ale platí – s citem!
Hutné, mastné produkty jsou pro suchou pleť to nejlepší
Ač se možná suchá pleť jeví, jakože potřebuje „zaplácnout“ pořádně hutným produktem, ne vždy to tak je. Vlastně to mnohdy bývá opačně – svěžest a hydrataci pleti mnohdy mnohem lépe obnoví lehčí pleťové gely a séra, která se snadno vsáknou do pleti a okamžitě ji vyživují. Dokonalým příkladem je klasika od Medik8 – hydratační sérum s kyselinou hyaluronovou a kyselinou pantotenovou Hydr8 B5 s lehkou, gelovou strukturou. Hydratuje a dodává vláhu do pleti, aniž by ji zatěžovalo nebo ucpávalo póry.
Čím více budu nanášet na suchou pleť hydratační produkty, tím lépe
Jakkoliv to zní logicky, pravda to není. Pleť má schopnost pojmout jen určité množství hydratace. Přebytečné množství, které již pleť neabsorbuje, může pak zůstávat na jejím povrchu a být příčinou jejího zhoršeného dýchání a vzniku nedostatků. Pokud jste právě neabsolvovali chemický peeling nebo nejste zrovna spálení od sluníčka, bohatě stačí, když pleť hydratačním produktem zahrnete ráno a večer.
Jak se starat o suchou pleť?
1. Každý den SPF. Bez debat
Krém s ochranným faktorem SPF byste měli nosit 365 dní ročně, bez ohledu na to, zda slunce svítí přímo, nebo přes mraky. Nebo vůbec! V případě sušší, citlivé pleti stačí i pár minut na slunci bez adekvátní ochrany, a může se začít zhoršovat její stav. Čím je pak takto škodlivá expozice frekventovanější, tím více má pleť tendenci ztrácet vodu a méně ji zadržovat, což vede k jejímu vysychání. A to jde již ruku v ruce s jejím oslabováním a rozvojem viditelných známek jejího stárnutí.
2. Dopřejte si antioxidaci
Antixodanty obsažené v kosmetických produktech se postarají o další ochranu pleti. Podívejte se také po obsahu látek obnovujících pleť, protože i ty zejména suchá pokožka potřebuje. Hledejte vitamín E a vitamín C v nižších koncentracích, kyselinu hyaluronovou, kyselinu pantotenovou nebo třeba glycerin a ceramidy, které obnovují kožní plášť, čímž brání nadměrnému vysychání pleti prostřednictvím transepidermální ztráty vody.
3. Jemná exfoliace neuškodí
Pomoci pleti zbavit se vnější vrstvy odumřelých kožních buněk je prospěšné. S pravidelnou (jemnou) exfoliací dochází ke zlepšení hydratace a ozdravení pleti. Rychlost vlastní exfoliace pleti se snižuje s rostoucím věkem, proto je vhodné ji pravidelně podporovat. Volte ale jemné produkty s nižší koncentrací AHA či BHA kyselin, jako jsou kyselina mléčná, L-mandlová nebo salicylová. Pro vyloženě suchou pleť je perfektní třeba krémový čistič pleti s pomerančovým olejem Cream Cleanse.
4. Dodejte pleti zdravé tuky
Nejen suchý typ pleti těží z používání produktů s obsahem olejů. Ať už se jedná přímo o pleťový olej, který se nesmývá, ale pouze aplikuje a nechává volně vstřebat, nebo produkt na čištění pleti s obsahem olejů, obojí pleť zjemňují a doplňují mnohdy chybějící důležité mastné kyseliny.
Největší chyby v péči o pleť. Neděláte je také?
Každý je přesvědčený o tom, že pro svoji pleť dělá to nejlepší, co může. Ne vždy to ale tak skutečně je. Jaké chyby děláme nejčastěji ve dvaceti, třiceti i čtyřiceti?
Rozšířených pórů vás zbaví čtyřlístek!
Kazí vám černé tečky a rozšířené póry onen dokonalý vzhled, který chcete mít poté, co nanesete make-up? Nejste v tom sami. Víme ale, co vám pomůže – štěstí vám přinese jetel.
Stres má vliv na ekzémy i akné. Vyvolávat totiž může v pleti zánět
Když jste ve stresu, na pleti se může objevovat akné, rosacea či ekzémy. Kromě toho stresové situace také zhoršují stav existujících problémů s pletí.
7 kroků proti stařeckým skvrnám a nadměrné pigmentaci
Hyperpigmentace a stařecké skvrny se mnohdy jeví jako nevyhnutelná součást rostoucího věku. Díky pokrokům ve vědě však již nyní přesně víme, jak se pigmentace formují, a díky tomu víme, jakým způsobem jejich vzniku zabránit. Cílená péče by měla obsahovat 7 základních kroků.
Tmavé skvrny po akné a jizvičky. Jak se jich zbavit?
Jako by nestačilo, že se nám na pleti čas od času vysemení pupínek akné, ale ještě po něm na kůži většinou zůstává nehezká vzpomínka v podobě jizvičky nebo tmavého fleku – tzv. pozánětlivé hyperpigmentace.