Ulevte své citlivé pleti. Řešením je posílení ochranné kožní bariéry
Ochranná kožní bariéra, kožní plášť, kožní film či hydrolipidová vrstva – několik označení téhož – svrchní vrstvy pleti, která chrání pleť před negativními vlivy prostředí. V její ochraně hraje roli doslova klíčovou!
Kožní bariéra je termín, který se váže ke Stratum corneum, nejsvrchnější vrstvě epidermis.
Stratum corneum je specializovaná vrstva kůže, která napomáhá formovat vnější část epidermis. Je to klíčová „první linie“, která nás chrání před nebezpečím z okolního prostředí, ultrafialovým zářením, infekcemi, toxickými chemikáliemi apod. A samozřejmě má také výraznou roli z hlediska kosmetického.
- Ony „cihly“ jsou korneocyty, tedy suché, odumřelé kožní buňky bez jádra, na jejichž odloučení se organismus připravuje
- „Malta“, tedy látka držící „cihly“ pohromadě, je mezibuněčná hmota složená z lipidů, tedy konkrétně skládané lipidové dvojvrstvy, která obklopuje korneocyty
Kožní bariéra je z velké míry nepropustná, díky čemuž je schopna v pleti zadržet vláhu a taktéž tak působí proti prostupu škodlivých mikroorganismů či potenciálně dráždivých látek do organismu.
Důležitost lipidové bariéry
Lipidy v „maltě“ jsou zodpovědné za zachování hydratace pleti, její pevnost a hebkost. Obvykle je označujeme jako lipidovou bariéru. Minimalizuje ztrátu vodu a je důelžitá pro zdraví a sílu kůže. Má tři důležité funkce:
- Zachycuje molekuly vodu a působí preventivně proti průchodu vody ven ze Stratum Corneum, jak nazýváme transepidermální ztrátu vody
- Preventivně chrání tzv. přirozeně zvlhčující faktory před vysycháním (za přirozeně zvlhčující faktory označujeme komplex látek složený z volných aminokyselin, kyseliny mléčné, urey, cukrů a neorganických solí, jejichž úkolem je udržovat pleť vláčnou a zachytávat do ní vodu ze vzduchu)
- Brání vstupu dráždivých a chemických látek do kůže
Zhruba po dovršení čtyřicátého roku věku se ovšem množství lipidů v pleti signifikantně snižuje, což nás činí náchylnější k rozvoji suché pleti.
Poškozená kožní bariéra
Přemýšleli jste někdy o tom, proč pleť vysychá, objevují se na ní šupinky, svědí, je podrážděná či nadměrně citlivá? Všechny tyto známky jsou typické pro poškozenou či oslabenou funkci kožní bariéry. Pokud jsou lipidy v mezibuněčné hmotě poškozeny nebo vyčerpány v důsledku nevhodně zvoleného kosmetického produktu, manuálního poškození nebo negativním vlivem vnějšího prostředí, pleť začíná ztrácet vláhu, vysychá a dráždivé látky a alergeny mohou snáze prostoupit bariérou do kůže, což ji ještě více poškozuje.
Jakmile iritanty či alergeny epidermis prostoupí, mohou spustit zánětlivý proces. Mezi produkty, které mohou lipidovou bariéru narušit, patří rozpouštědla, detergenty a dráždivé chemikálie. Kožní bariéru může nicméně oslabit i nadměrné používání parfémů.
Také nadměrné čištění pleti vodou a mýdlem může pleť lipidů a tzv. přirozeně zvlhčujících faktorů ve Stratum Corneum zbavit, a snížit tak soudržnost kožních buněk. Obdobně negativní vliv může mít i mytí horkou vodou, vystavování pleti páře či vysokému žáru.
Vedle stresorů plynoucích z životního prostředí může být na vině rostoucí věk, ale i barevný odstín kůže. S věkem se kožní bariéra oslabuje. Vše je to o hydrataci. Když se narodíme, je náš organismus složen ze 75% z vody, zatímco ve stáří obsah vody v organismu rapidně klesá, v podstatě s rostoucím věkem „vysycháme“. Tenká kožní bariéra je navíc typická také pro světlý odstín pleti. Už tedy rozumíte tomu, proč jsou většinou osoby s bledou pletí náchylnější k vyrážkám, začervenání a podráždění?
Podpora kožní bariéry vždy pomůže
Ať už je pleť citlivá či nikoliv, podpořit sílu vnější ochranné kožní bariéry a zvýšení její odolnosti přináší vždy samá pozitiva, co se týče zdravotního stavu pleti i jejího vzhledu.
Funguje-li kožní bariéra tak, jak má, efektivně dokáže zadržet vodu, zachovává dostatečnou rovnováhu hydratace a pleť je odolná i pružná zároveň. Výsledkem je prozářený, mladistvý vzhled. Ten je typický pro kůži s dostatečným množstvím lipidů a ideálním množstvím tzv. přirozeně zvlhčujících faktorů. Pokud se něčeho ze zmíněných pleti nedostává, získává suchý a unavený vzhled.
Je to v podstatě nekonečný příběh. Jakmile vaše pleť negativně reagovala na nějaký produkt, došlo k narušení nejsvrchnější vrstvy pleti, což otevírá dveře k ještě dalším problémům. Velmi špatné je potom řešení podráždění, ekzémů a alergických reakcí nasazením steroidních krémů, které mají za následek ještě výraznější ztenčení pleti. Sice zredukují zánět, ale pleť zanechají náchylnější k „útokům“ dalších iritantů.
Pro zdravou a krásnou pleť je proto třeba kožní bariéru přirozeně posilovat. Ptáte se jak?
1. Zpátky ke kořenům
Příliš složitý rituál péče o pleť může kůži zbytečně zatěžovat. Pokud máte problémy s kožní bariérou, volte výživnou kosmetiku a nepřehánějte to s množstvím produktů. Každopádně se vyhýbejte parabenům, alkoholu, parfemačním látkám, čistícím přípravkům na bázi mýdla. To vše splňují produkty britské firmy Medik8.
2. Vynechejte scruby
Ačkoliv je exfoliace pro mladistvý vzhled pleti důležitá, v případě oslabené kožní bariéry na mechanickou exfoliaci raději zapomeňte, pleti byste mohli spíše ublížit. To ovšem neznamená, že byste se jí měli kompletně vzdát, jen volte exfolianty chemické, tedy jemné AHA a BHA kyseliny v čistících kosmetických přípravcích.
Jako třeba kyselinu L-mandlovou v krémovém čistícím přípravku Cream Cleanse!
CREAM CLEANSE Čištění suché či citlivé pleti bývá často komplikované, pleť působí napnutě nebo je podrážděná. CREAM CLEANSE odstraní každodenní nečistoty i make-up šetrně, pleť zklidní díky rostliným saponinům a bambuckému máslu. Hydrataci pleti zajistí kakaové máslo, pomerančový olej a glycerin. Díky novému složení s CREAM CLEANSE nyní snadno odlíčíte i oční okolí. 720 Kč
3. Hledejte správné složení
U citlivé pleti je třeba dát si pozor na složení přípravků a jednotlivé obsažené látky. Porozhlédněte se po niacinamidu, který podporuje produkci lipidu ceramidu, čímž zlepšuje a posiluje funkci kožní bariéry. Niacinamidem je proto dobré péči začít. Najdete ho například v jemné čistící pěně na pleť Clarifying Foam.
CLARIFYING FOAM Hloubkové čištění pórů redukuje projevy akné a snižuje tvorbu mazu. Sáhněte proto po vysoce účinné antibakteriální exfoliační čistící pěně CLARIFYING FOAM a bojujte proti akné efektivně! Pěna se snadno aplikuje a pleť postiženou akné zklidňuje 720 Kč
Po nějaké době používání vaši pleť připraví i na silnější aktivní látky, jako je například retinol.
RETINOL 3TR Zredukujte jemné vrásky a rozjasněte svoji pleť, zatímco si v noci budete užívat spánku! Vitamínové sérum s obsahem Retinolu a Tokoferolu vám v tom bude skvělým spojencem. Jeho účinnost a oblibu dokazuje i to, že ve Velké Británii vyhrál Silver Aesthetic Award (stříbrné místo) za nejlépe prodávaný maloobchodní produkt. Pojďte „do něj“ taky! 1 020 Kč
Vhodná je také kyselina linolová. Tuto esenciální mastnou kyselinu nedokážeme v organismu sami metabolizovat, je proto třeba konzumovat ji orálně nebo aplikovat topicky. Napomáhá regeneraci kožní bariéry a je účinným hydratačním prostředkem.
4. Sledujte pH
Detergenty jako jsou sulfáty, tedy pěnidla, by s pletí vůbec neměly přijít do kontaktu. Odstraňují z ní totiž přirozené oleje a zanechávají kožní bariéru vysušenou a náchylnou k podráždění. Na pleť mají také alkalizující vliv, mají za následek nerovnováhu pH a narušují přirozené regenerační procesy pleti.
5. Chlaďte
Obličej si myjte ideálně studenou či vlažnou vodou a pokud milujete horké sprchy, pak nenechejte horkou vodu dopadat na obličej. I ona totiž pleť zbavuje tolik důležitých lipidů.
6. Snižte rizika poškození pleti
Nejde jen o tom podporovat kožní bariéru, ale je také vhodné topicky aplikovat přípravky, které dlouhodobě minimalizují poškození pleti jako takové. Patří sem třeba ochrana před poškozením volnými radikály. Hledejte proto antioxidanty, ideálně v přirozené formě, například vitamín C a vitamín E či zelený čaj. Vyzkoušejte třeba pleťovou masku s obsahem zeleného čaje!
7. Vyhýbejte se stresu
Budování silné kožní bariéry ale bohužel není pouze o péči o pleť, péče je podobná jako například o imunitní systém. Musíme ji proto posilovat ze všech úhlů, fyzicky i psychicky. Kůže je naším největším orgánem, nahlížet bychom na ni měli proto nejen zvenčí, ale i zevnitř. Důležitá je vyvážená strava a pokud možno co nejméně stresu. U stresu bylo prokázáno, že snižuje vlastní regenerační procesy pleti, včetně obnovy kožní bariéry. Každodenní stres a špatná strava proto fungování kožní bariéry výrazně oslabují.
8. Chraňte se před UV zářením
Jedním z nejsnazších způsobů, jak chránit kožní bariéru, je používat každý den přípravek s SPF. Ten by měl přímo obsahovat také antioxidanty, které ještě více podpoří odolnost pleti. Ochranou před ultrafialovým zářením totiž zabráníte peroxidaci lipidů v lipidové kožní bariéře, která má za následek jejich rozpad.
Ideálně zakomponujte ochranu pleti již do svého hydratačního krému.
ADVANCED DAY TOTAL PROTECT ADVANCED DAY TOTAL PROTECT zvládne všechno – maximální ochranu pleti, hydrataci i omlazení. Nic víc nepotřebujete, o všechno se postará tento denní krém s SPF 30 a pětihvězdičkovou UVA ochranou a dalšími aktivními látkami. Vaše pleť bude dokonale chráněná a vyživená. 1 780 Kč
Zima je nejlepší čas na to začít bojovat proti hyperpigmentaci. Tak se přidejte!
Hyperpigmentace, nebo nadměrná pigmentace, stařecké, sluneční nebo játrové skvrny, melasma – to je několik označení jednoho a téhož – tmavých skvrn, které se objevují na pleti. Barevný tón pleti ani barva kůže nehraje roli, v tomto je hyperpigmentace naprosto rovnocenná, objevit se může zkrátka u každého.
Přečtěte si přesný postup, jak odstranit mílie
Tyhle malé bílé "tečky" na obličeji jsou dost urputné. My pro vás ale máme návod krok za krokem, jak se jich zbavit. Bez bolesti a bez jizev!
Probiotika vám pomohou zbavit se akné. Musíte si je ale dát nejen k jídlu či pití, ale rovnou i na pleť
Probiotika odborníci vzývají již léta kvůli pozitivnímu účinku na střevní mikrofloru, ať už ve formě doplňků stravy nebo jejich konzumací například v podobě kefíru či kombuchy. Pro ještě lepší výsledky nicméně nyní dermatologové a kosmetičky doporučují aplikaci probiotik přímo na pokožku.
Nejlepší způsoby, jak se zbavit černých kruhů pod očima. Nadobro!
Tmavé kruhy pod očima mohou mít mnoho příčin, od dědičnosti přes alergii až po špatnou životosprávu nebo nedostatek spánku.
8 zvyků, které vám zničí pleť, pokud s nimi okamžitě nepřestanete!
O některých věcech z tohoto seznamu asi víte, že nejsou pro pleť zrovna nejlepší (jako třeba spaní bez důsledného odlíčení make-upu), ale u některých byste to určitě nečekali!