Probiotika vám pomohou zbavit se akné. Musíte si je ale dát nejen k jídlu či pití, ale rovnou i na pleť
Probiotika odborníci vzývají již léta kvůli pozitivnímu účinku na střevní mikrofloru, ať už ve formě doplňků stravy nebo jejich konzumací například v podobě kefíru či kombuchy. Pro ještě lepší výsledky nicméně nyní dermatologové a kosmetičky doporučují aplikaci probiotik přímo na pokožku.
Probiotika ovlivňují zdraví a vzhled pokožky. Například zánětlivé procesy, které způsobují akné či růžovku, lze jejich konzumací zmírnit. Stabilizují totiž střevní stěnu a omezují růst mikroorganismů, které mohou být původci zánětu. Díky tomu, že redukují zánět i výskyt škodlivých bakterií, podporují probiotika čistotu pleti, snižují suchost a díky tomu působí i proti známkám jejího stárnutí.
Jejich topická aplikace navíc redukuje přecitlivělost pleti a zarudnutí, a tím pádem zlepšuje vzhled jemných linek a vrásek. Kromě toho působí probiotika přímo proti bakteriím, které sídlí v mazových žlázách a způsobují pupínky, a omezují jejich aktivitu.
Probiotika a prebiotika – je to to samé?
Vedle probiotik nicméně existuje ještě označení prebiotika. Jedná se o to samé? Na to existuje jednoduchá odpověď – nejedná.
- Probiotika jsou svého druhu živými přátelskými bakteriemi, které se přirozeně nachází v jídlech a doplňcích stravy. Tyto kmeny bakterií jsou podobné těm, které ovlivňují naše střevo. Jejich zahrnutím do stravy tím pádem podporujete zdraví střev.
- Prebiotika jsou neživé složky potravy jako fruktooligosacharidy (FOS) a galaktooligosacharidy (GOS), které se přirozeně nachází v mnoha potravinách, jako jsou artyčoky, cibule, bobule, med, ovesné vločky, kořen lékořice nebo sirup z jakonu. Zkonzumovaná prebiotika putují do tlustého střeva a zde „vyživují“ probiotika. Ta díky tomu vzkvétají, čímž potlačují množení patogenních kmenů bakterií. Jednoduše řečeno, prebiotika vyživují a podporují růst probiotik.
Abychom se ale vrátili k péči o pleť, nejčastější topicky aplikovanou látkou využívanou jako prebiotikum je inulin získávaný z kořene lékořice a alfa-glukan z cukrové třtiny. Stejně tak, jako působí prebiotika ve střevě, působí tyto dvě zmiňované látky jako výživa prospěšných bakterií na povrchu kůže. Podporují regeneraci přátelských bakterií a jejich množení, zatímco ty škodlivé udržují pod kontrolou, aby došlo k obnovení bakteriální rovnováhy kůže.
Vvzkoušejte hydratační krém Balance Moisturiser & Glycolic Acid Activator s obsahem probiotik, niacinamidu a dalších účinných látek!
BALANCE MOISTURISER & GLYCOLIC ACID ACTIVATOR Denní hydratační krém, který zmatní vaši pleť a zároveň zničí bakterie způsobující akné? To je BALANCE MOISTURISER & GLYCOLIC ACID ACTIVATOR! Zbaví vás akné, neucpává póry, rychle se vstřebá a zanechá vaše pleť krásně jemnou a vyhlazenou. A není testovaný na zvířatech. 1 560 Kč
Mohou probiotika skutečně zlepšit stav akné?
Když přijde na zdraví střev, nevyvážená mikroflóra může vést k podráždění a zánětu, které se mohou projevit i na zdraví pleti a akné. Dobré bakterie, které žijí na povrchu kůže, jsou klíčem k udržení problémů, jako je ekzém, růžovka, akné a lupénka pod kontrolou.
Zdravý člověk se silným imunitním systémem a vyváženou střevní mikroflórou má schopnost udržet patogeny („špatné“ bakterie) na uzdě. V opačném případě se pleť sama patogenům nemůže bránit.
I bakterie pomáhají
V pleti se nachází dobré i špatné bakterie. Donedávna se vědci zabývali především vlivem střevní mikroflóry na celý organismus, nyní se ovšem zabývají i jejím vlivem na kůži. Existuje tisíce druhů bakterií žijících na lidské kůži. Specifickým druhům jako je Propionibacterium acnes se daří speciálně na oblastech jako je obličej, hlava či záda a naopak se v jiných, konkrétních oblastech nevyskytují. P. acnes se tak vyhýbá sušším plochám, jako jsou stehna či předloktí. Právě to vědce vedlo k názoru, že je P. acnes příčinou zánětlivého akné. Současný výzkum nicméně náhled na P. acnes kompletně změnil.
Pro zdravou a čistou pleť by se totiž P. acnes neměla z pleti absolutně odstraňovat. Existuje totiž mnoho jejích kmenů a zdaleka ne všechny pleti škodí. Ve skutečnosti právě některé kmeny naopak napomáhají akné odstranit. Během výzkumu vědci zjistili, že dva unikátní kmeny „negativní“ P. acnes jsou přítomné asi u jedné pětiny osob postižených akné, ale u osob s čistou pletí se vůbec nevyskytují. Další kmen P. acnes se nicméně přirozeně vyskytuje u lidí s čistou pletí a nebyl nalezen na kůži postiženou akné!
Klíčem k zdravé pleti bez zánětlivých projevů, mezi něž řadíme i akné, je přítomnost „dobrých“ bakterií!
Z tohoto zjištění plyne, že pleť postižená akné nejen, že obsahuje „špatné“ kmeny P. acnes, ale postrádá ty zdravé, které naopak regulují vznik zánětu a množení kožních bakterií.
Právě proto často při léčbě akné nijak nepomáhá užívání antibiotik, která pleť zbaví jak „zlých“, tak „hodných“ kmenů P. acnes. Ze začátku bývá sice léčba účinná, ale akné se pak často v ještě horší intenzitě vrátí. Toto akné je navíc složitější léčit, protože se stává vůči účinku antibiotik rezistentní.
Podpoří "hodné" bakterie
Nadměrný růst bakterií hraje klíčovou roli ve formování akné. To se objevuje v případě chronického vnitřního zánětu, který způsobuje oxidaci kožního mazu. Výsledkem je nadměrná produkce keratinu a hyperkeratóza, pro níž jsou typické ucpané póry, které umožňují množení bakterií a následně způsobí zánět projevující se vznikem „pupínku“.
Topická aplikace probiotik může zlepšit stav pokožky tím, že tyto „hodné“ bakterie pleti dodá, stimuluje jejich aktivitu a navíc působí proti bakteriím, které způsobují akné.
3 hlavní účinky topicky aplikovaných probiotik:
- Zklidnění
- Ochrana
- Antimikrobiální účinek
Nejlepší způsoby, jak se zbavit černých kruhů pod očima. Nadobro!
Tmavé kruhy pod očima mohou mít mnoho příčin, od dědičnosti přes alergii až po špatnou životosprávu nebo nedostatek spánku.
8 zvyků, které vám zničí pleť, pokud s nimi okamžitě nepřestanete!
O některých věcech z tohoto seznamu asi víte, že nejsou pro pleť zrovna nejlepší (jako třeba spaní bez důsledného odlíčení make-upu), ale u některých byste to určitě nečekali!
Znáte nejčastější příčiny „dospělého akné“?
Akné bohužel zdaleka není jen záležitost puberťáků a objevit se může i ve vyšším věku. Je proto vhodné znát jeho nejčastější spouštěče.
Proč vám cukr přidělává vrásky?
Slovo glykace možná ještě neznáte. Ale vězte, že s tím, jaká pozornost se tomuto fenoménu začíná věnovat, se s ním seznámíte brzy. A jeho následky možná nevědomky vnímáte na své kůži už nyní!
Rozšířené póry a černé tečky: Zbavte se jich definitivně!
Mezi nejčastější problémy s pletí, kterých se lze zároveň jen velmi těžko zbavit, patří tzv. „černé tečky“ (komedony) a rozšířené póry. Stoprocentně je odstranit, to není nic jednoduchého. Ač už možná máte pocit, že jste zkusili všechno a ony stále nemizí, nevěšte hlavu! Rozšířené póry redukovat lze, ale je třeba produkty používat pravidelně a dlouhodobě, aby bylo zlepšení vidět.