Proč vám cukr přidělává vrásky?
Slovo glykace možná ještě neznáte. Ale vězte, že s tím, jaká pozornost se tomuto fenoménu začíná věnovat, se s ním seznámíte brzy. A jeho následky možná nevědomky vnímáte na své kůži už nyní!
O co tedy v procesu glykace jde?
Již dlouho se ví, že nadbytek cukru může vést k mnoha různým zdravotním komplikacím, nicméně se často zapomíná na to, jaké škody může cukr napáchat na kůži. Cukr lze strávit v mnoha podobách a je také možné jej vytvořit během samotné přípravy jídla.
Je-li v organismu cukru příliš, molekuly bílkovin se mohou začít spojovat s molekulami cukru. Jakmile k tomuto procesu dojde, vznikají nové cukernaté bílkoviny zvané produkty pokročilé glykace (AGE). Lidské tělo je bohužel nevnímá jako sobě vlastní, a v důsledku toho produkuje protilátky, které v pleti vyvolávají zánět. Jakmile se AGE zformují, mají tendenci směřovat k dermálnímu kolagenu a elastinu.
Jak lidé stárnou, bílkoviny (mimo jiné právě kolagen a elastin) v jejich organismus AGE poškozují, a pleť stárne. Čím více cukru konzumujete, ať už průmyslově zpracovaného nebo přirozeného, tím více AGE v organismu vzniká. A když je organismus AGE přesycen, kolagenu ubývá.
Glykace na buněčné úrovni ovlivňuje strukturu kůže natolik, že v jejím důsledku vznikají vrásky, snižuje se elasticita pleti, pleť tuhne, projevuje známky předčasného stárnutí a snižuje se také funkce ochranné kožní bariéry.
Dochází k poškození mikrocirkulace, zpomaluje se obnova kožních buněk. Špatně se proto distribuuje tuk, a tvář ztrácí své kontury. Ačkoliv je vznik vrásek a jemných linek zcela přirozenou součástí stárnutí, mohou se tyto příznaky začít projevovat již už dvacátnic a dvacátníků, a pak je za přirozenou součást stárnutí nelze označit!
AGE nicméně nemají vliv pouze na kůži a jsou spjaty i s dalšími problémy. Oxidativní stres, který zvyšuje právě vznik AGE, bývá spjat s Alzheimerovou chorobou, onemocněními kardiovaskulární soustavy a selháním ledvin. Množství AGE bývá také vyšší v případě diabetu.
Diabetici, jejichž schopnost trávit glukózu je zhoršená, mívají obzvlášť výrazné problémy s citlivou pletí, jež způsobuje právě glykace.
Počet lidí s diagnostikovanou cukrovkou se bohužel rok od roku zvyšuje.
Mezi hlavní symptomy problémů s pletí způsobených glykací patří její předčasné stárnutí (vznik vrásek a povolení kontur pleti), oslabený elastin a kolagen a snížená schopnost pleti rychle se regenerovat.
Proti glykaci nicméně můžete bojovat!
Vhodné je samozřejmě upravit stravu a snažit se nepřijímat nadměrné množství sacharidů. Proti poškození glykací působí také různé látky a živiny, například karnosin, karnitin, pyridoxamin (derivát vitamínu B6), thiamin (vitamín B1), kyselina alfa-lipoová, niacinamid, pycnogenol a benfonthiamin.
Řešíte-li problémy s pletí postiženou glykací, je důležité zaměřit se na produkty péče o pleť s protizánětlivými látkami a také látkami, které podpoří správnou hydrataci dermis s poškozenou buněčnou strukturou.
Mezi nejoblíbenější látky, které pomohou pleti se zánětem, patří tokoferol, vrba bílá, kořen lékořice, koňské kaštany, olivy, zelený čaj a beta-glukan.
Vyzkoušejte na pleť čistý vitamín E v ampulkách Monoderma E5!
Monoderma E5 Čistý vitamín E 5% (Tokoferol) je pro vaši suchou a podrážděnou pleť nejlepší volba. Redukuje zánět a podráždění, uleví od jejich projevů. Má silný hydratační účinek, pokožku tedy okamžitě zbavuje šupinek. Navíc podporuje v kůži procesy regenerace a omezuje tvorbu jizev. false
Mezi látky podporující hydrataci pleti pak patří kyselina hyaluronová, borůvka, jojobový olej, aloe vera a med. Chránit pleť před slunečním zářením by měl samozřejmě každý, ale osoby s pletí postiženou glykací zejména! AGE přítomné v pleti totiž způsobují její větší náchylnost k poškození ultrafialovým zářením.
Hydrataci pleti a úlevě od zánětu napomůže například pleťová maska s kyselinou hyaluronovou, která vedle výtažku z řas obsahuje také extrakt z kořene lékořice.
Procedury vybírejte opatrně!
Co se týče kosmetický ošetření, v případě glykace je třeba vybírat s rozvahou. U takto postižené pleti s vyšším obsahem AGE existuje totiž větší riziko reakce na proceduru a následného poškození.
Je proto vhodné vyhýbat se agresivním produktům a procedurám. Křehkost a tenčení pleti způsobené přítomností AGE a zpomalení buněčné obnovy jsou rizikovými faktory pro tekuté peelingy, které pronikají rychle hluboko do pleti a mohou ji poškodit.
Vhodnější jsou krémové či gelové produkty s obsahem jemných kyselin. Je lepší jejich aplikaci vícekrát opakovat, než pleť vystavit jednomu hlubokému peelingu. Pokud máte i přesto zájem o peeling, volit byste měla enzymatický peeling namísto chemického. Vyhnout byste se měla i používání hrubých scrubů, které mohou oslabenou pleť zranit. Vhodné jsou na druhou stranu procedury, které navýší hydrataci pleti. Co se týče mikrodermabraze a dermabraze, druhému jmenovanému byste se měla vyhnout obloukem. Při mikrodermabrazi je třeba zvolit co nejjemnější nastavení.
U masáží obličeje je třeba provádět je jemně a na pleť nepřikládat horké nebo naopak ledové ručníky, ideální je pokojová teplota. Ručníčky by navíc neměly být z drsně strukturované látky, ale jemné.
Rozšířené póry a černé tečky: Zbavte se jich definitivně!
Mezi nejčastější problémy s pletí, kterých se lze zároveň jen velmi těžko zbavit, patří tzv. „černé tečky“ (komedony) a rozšířené póry. Stoprocentně je odstranit, to není nic jednoduchého. Ač už možná máte pocit, že jste zkusili všechno a ony stále nemizí, nevěšte hlavu! Rozšířené póry redukovat lze, ale je třeba produkty používat pravidelně a dlouhodobě, aby bylo zlepšení vidět.
Vyzkoušeli jsme a do hloubky otestovali nejlepší produkty proti nadměrné pigmentaci!
Pigmentace a barevné nerovnosti jsou dva problémy s pletí, kterými trpí mnoho žen. Kromě toho, že opticky zvyšují věk, podle jedné ze studií dokonce až o dvacet let, jsou důvodem sníženého sebevědomí. Přitom se lze hyperpigmentace zbavit!
Příčiny suché pleti hledejte v nedostatku živin. Nejčastějším viníkem je „áčko“
Suchou pleť velmi často způsobuje nedostatek některých vitamínů. Které jsou ty nejzásadnější?
Spálili jste se na sluníčku? Pomohou vám vitamíny. Zevnitř i na pleti
Nejen tradiční opalovací krémy s SPF chrání pleť před ultrafialovým zářením, stejně působí i vitamíny aplikované přímo na pleť. Ty navíc dokáží ulevit v případě, kdy už slunce škodu na pleti udělalo. Pomohou totiž při jejím spálení!
Léto je tu. Co vaše pleť nutně potřebuje?
Věděli jste, že až 90% poškození pleti má na svědomí sluneční záření? Výrazný podíl má na vzniku vrásek, nejednotného barevného tónu pleti, ochabování kontur nebo rozvoji nadměrné pigmentace.