Jak vám vitamín A pomůže proti akné? Hodně!
Vitamín A je klíčový pro mnoho biochemických procesů v organismu. Vedle toho zlepšuje stav akné, zejména kombinuje-li se s dalším účinným prvkem, a to zinkem, a v případě topické aplikace napomáhá také předcházet vzniku "pupínků".
Označení vitamín A se vztahuje ke skupině souvisejících látek. Zahrnuje jeden v tucích rozpustný retinol a čtyři barviva karotenoidy.
- Retinol je nezbytný pro správný zrak a vnímání světla. Tvoří sítnici, která je zodpovědná za barevné vidění a vidění za šera. Vně organismu je retinol nestabilní, v přírodě se proto nachází ve formě retinyl palmitátu. Mnoho potravinových zdrojů vitamínu A patří mezi živočišné, které tento ester obsahují. Po požití se retinyl palmitát v tenkém střevě přemění na retinol a právě v této podobě je v organismu také uložen
- Karotenoidů existuje mnoho typů, nicméně pouze alfa, beta a gamma formy působí jako vitamín A, což umožňuje existence beta-iononového kruhu
Retinol je žlutá, v tucích rozpustná látka a na rozdíl od ostatních zdrojů vitamínu A je jako jediný toxický. Proto se doporučené denní dávkování vitamínu vztahuje právě k této jeho formě. Doporučený denní příjem vitamínu A u adolescentů a dospělých je mezi 600 – 900 mikrogramy, u kojících žen se může vyšplhat na 1300 mg, přičemž horní maximum je 3000 mg denně. Retinol obvykle získáváme z živočišných zdrojů, karotenoidy naopak z rostlinných.
Nedostatek "áčka" je běžná věc
Nedostatek vitamínu A je poměrně častý. Objevuje se ve dvou podobách:
- primární nedostatek způsobený nedostatečným příjmem karotenoidů či retinolu z rostlinných či živočišných zdrojů či doplňků stravy
- sekundární nedostatek způsobený sníženou schopností absorpce tuku či vitamínu A organismem
Pro správnou absorpci, transport a využití vitamínu A organismem je klíčový zinek. Jeho nedostatek proto často nepřímo vede i k nedostatku vitamínu A. Mezi symptomy patří šeroslepost, zhoršené fungování imunitního systému, zvýšená tvorba keratinu v pleti, koříncích vlasů a dokonce ve sliznicích močového měchýře či cest dýchacích. Doplňky stravy s obsahem vitamínu A jsou skvělou prevencí těchto komplikací, mají nicméně i další benefity plynoucí z účinku vitamínu A na jisté sady genů, které zajišťují vyživu a růst kožních buněk.
Exfoliace a omlazení
Vitamín A zvyšuje obnovu pleti hned dvěma mechanismy:
- Zaprvé podporuje exfoliaci, tedy jemné odloučení odumřelých kožních buněk ze svrchních vrstev pleti. Jejich odstraněním působí proti vzniku ucpaných pórů a komedonů (černých a bílých teček)
- Zadruhé pleť omlazuje tím, že stimuluje dozrávání epitelových buněk. To v překladu znamená, že má za následek zvýšení počtu nezralých kožních buněk a jejich rychlejší dozrávání a přesun na povrch kůže
Vedle toho vitamín A aktivuje geny, které stimulují syntézu kolagenu. Tato vláknitá bílkovina kůži propůjčuje strukturu a vzhled. Díky tomu vitamín A napomáhá hojení a regeneraci pleti (odstraněním svrchní poškozené vrstvy a stimulací tvorby vrstvy nové).
Rychlá obměna pleti je klíčová pro její obnovu, zejména po rozpuknutí akné. Nejen, že tak působí preventivně proti vzniku lézí akné, ale napomáhá také vyhlazení a blednutí jizev po akné.
Regulátor hormonální rovnováhy a fungování imunitního systému
Vliv vitamínu A na žlázy s vnitřní sekrecí je jednou z hlavních příčin jeho působení proti akné. Androgeny jako testosteron a jeho metabolity mají za následek zvětšení mazových žláz a zvýšenou sekreci kožního mazu. Díky tomu, že vitamín A snižuje jejich syntézu, redukuje akné. Kožní maz je totiž potravou pro bakterie, a je tak významným faktorem rozvoje akné.
Dochází též ke zmírnění aktivity mazových žláz, a výsledkem je méně lesklá pleť a redukce bakteriálního osídlení na jejím povrchu a v pórech. Vitamín A vedle toho redukuje zánětlivou reakci pleti na poškození. Je i silným antioxidantem, který z pleti odstraňuje škodlivé volné radikály a toxiny.
Užívání vitamínu A
Orální konzumace i topická aplikace jsou v případě akné účinné. V případě topické se spolehněte na sérum s jeho obsahem, které je skvělou prevencí vzniku pupínků!
RETINOL 3TR Zredukujte jemné vrásky a rozjasněte svoji pleť, zatímco si v noci budete užívat spánku! Vitamínové sérum s obsahem Retinolu a Tokoferolu vám v tom bude skvělým spojencem. Jeho účinnost a oblibu dokazuje i to, že ve Velké Británii vyhrál Silver Aesthetic Award (stříbrné místo) za nejlépe prodávaný maloobchodní produkt. Pojďte „do něj“ taky! 1 020 Kč
Lidé s akné obvykle mívají nižší hladinu vitamínu A v krvi než jejich protějšky, které akné netrpí. Podle jedné ze studií (vydání "Lipids in Health and Disease" z roku 2010) měly osoby se silným akné o 52% nižší hladinu vitamínu A než osoby kontrolní skupina bez akné.
Vitamín A aktivuje geny, které podporují dozrávání keratinocytů a jejich pohyb na povrch kůže. Existuje nejméně šest různých typů receptorů na buňkách kůže, které mohou být aktivovány nejméně šesti rozdílnými formami vitamínu A. Když se vitamín A naváže na keratinocyty, stejně jako klíč zapadne do zámku, aktivuje se specifická sekvence DNA, která buňce napomáhá sama sebe reprodukovat. Díky tomu kůže roste rychleji a ve zpomaleném záběru vypadá dokonce, jako by explodovala. Otevírají se tak kožní cysty a uzliny a pleť regeneruje a čistí se. A to je přesně to, o co při terapii akné běží!Vitamín A je zejména důležitý pro skupinu specializovaných kožních buněk zvaných keratinocyty. Ty utváří na 95% epidermis, nejsvrchnější vrstvy kůže. Udržují nervy a cévy na svém místě a utváří také ochrannou bariéru mezi vnitřním prostředím těla a vnějším světem. Keratinocyty mohou vypouštět zánětlivé látky, aby rozpustily choroboplodné zárodky a zamezily vstupu toxinů do organismu skrze kůži. Mohou také vysílat signály imunitnímu systému, aby napomohl eliminaci choroboplodných zárodků. Neustále migrují směrem k povrchu kůže a jso naprogramovány tak, aby po asi 21 dnech od svého vzniku odumřely.
Kvůli růžovce působí lidí méně úspěšně i méně inteligentně, říká nový průzkum
Ve všech situacích, od pohovorů do nové práce až po první rande je vhodné vyvolat pozitivní první dojem. Jak moc ale ovlivňuje první dojem kožní onemocnění rosacea, pro něž je typický vznik začervenalých skvrn na pleti a pupínků? Na to se pokoušel najít odpověď nejnovější průzkum.
Jak pečovat o mastnou pleť v zimě? Hlavně hydratujte!
V zimě na naši pleť útočí agresivní mix chladného a vysušujícího vzduchu a neustálé změny teplot. Ačkoliv by se mohlo stát, že nejvíc v zimě trpí suchá pleť, ani pro mastnou a smíšenou není toto období moc příznivé.
Odstraňte milie v očním okolí. Nadobro! Známe i nejlepší prevenci jejich formování
Milie v očním okolí dokáží potrápit. Je složité se jich zbavit, a co hůř, když už se do jejich odstraňování sami pustíme, často skončíme s pletí sice bez „bílých teček“, ale za to s poškozenou.
Ulevte své citlivé pleti. Řešením je posílení ochranné kožní bariéry
Ochranná kožní bariéra, kožní plášť, kožní film či hydrolipidová vrstva – několik označení téhož – svrchní vrstvy pleti, která chrání pleť před negativními vlivy prostředí. V její ochraně hraje roli doslova klíčovou!
Zima je nejlepší čas na to začít bojovat proti hyperpigmentaci. Tak se přidejte!
Hyperpigmentace, nebo nadměrná pigmentace, stařecké, sluneční nebo játrové skvrny, melasma – to je několik označení jednoho a téhož – tmavých skvrn, které se objevují na pleti. Barevný tón pleti ani barva kůže nehraje roli, v tomto je hyperpigmentace naprosto rovnocenná, objevit se může zkrátka u každého.