Odstraňte milie v očním okolí. Nadobro! Známe i nejlepší prevenci jejich formování
Milie v očním okolí dokáží potrápit. Je složité se jich zbavit, a co hůř, když už se do jejich odstraňování sami pustíme, často skončíme s pletí sice bez „bílých teček“, ale za to s poškozenou.
Milie je označení pro malé, tvrdé, bílé pupínky, které se mohou v krajních případech zanicovat či otékat. Obvykle je ale žádný z těchto jevů neprovází. Jakmile se jednou (většinou na obličeji) objeví, nijak dramaticky se nemění. „Vyrazit“ se mohou komukoliv – kojencům, u nichž jsou velmi časté, teenagerům i dospělým. A vydržet na tváři mohou klidně i několik týdnů až měsíců!
Nejčastějším místem, kde se milie objevují, je oblast očního okolí. Milie zde také bývají velmi odolné odstranění. Při jejich eliminaci je navíc třeba postupovat v této lokalitě obzvlášť obezřetně, protože kůže je zde velmi tenká a náchylná k poškození.
Co v oblasti pod očima milie způsobuje?
Milie vznikají v momentě, kdy se odumřelé kožní buňky na místo, aby se od kůže odloučily, shluknou a uvíznou pod povrchem kůže, čímž zapříčiní vznik malých, tvrdých cyst. Ty nejsou nijak bolestivé, ani nezapříčiňují vznik trvalých jizev jako například akné, ale jsou pouze vizuální vadou na kráse.
Když vyloučíme kojenecké milie, dospělé postihují dva typy milií, a to primární a sekundární.
- Primární milie jsou běžnější, a je to ten samý typ, který se objevuje i na pleti novorozenců. Vznikají v důsledku odumřelých buněk, které uvíznou ve stěnách pórů a nelze je správně odloučit.
- Sekundární milie se objevují v důsledku infekce jako například herpesu pleti, která způsobí puchýřky a vlastní poškození stěn kožních pórů. Poškození pleti způsobené spálením nebo některými typy laserových ošetření může mít také za následek vznik sekundárních milií.
Na vzniku milií se podílí také sluneční záření, respektive poškození pleti ultrafialovým zářením, které pleť činí hrubou a tuhou. Pro takovou pleť je složitější řádně odloučit odumřelé kožní buňky ze svého povrchu. Ucpané póry pak zapříčiní vznik milií, které na pleti přetrvají až do momentu, kdy je odstraníte.
Jak se zbavit milií kolem očí?
Milie pod očima často zmizí i bez vnějšího zásahu, takže jednou z možností je i vyčkat. Jenže čekání není pro každého, navíc když je občas třeba čekat v řádu měsíců, než se milie „uráčí“ mizet…
Protože milie vznikají z nedostatečné přirozené exfoliace pleti, prvním pomocníkem mohou být právě exfolianty, jako například kyselina salicylová (BHA). Jejím pravidelným používáním již během krátké doby docílíte výrazného zlepšení stavu. Sama o sobě navíc podporuje „rozpuštění“ milií jako takové a působí preventivně proti jejich dalšímu formování.
PORE REFINING SCRUB Odhalte dokonalou, zářící pleť s PORE REFINING SCRUB, krémovým scrubem s dvojitým účinkem. Kombinace chemických a přírodních mechanických exfoliantů naprosto změní vzhled vaší pleti, hloubkově pročistí rozšířené póry a minimalizuje jejich viditelnost. Pleť je jemná a pružná. Scrub navíc zlepšuje prostup aktivních látek z následně aplikovaných produktů do pleti, čímž navyšuje jejich účinnost. 960 Kč
Další možností, jak se zbavit milií, je aplikace retinolu. Ten ovlivňuje jak způsob vzniku nových kožních buněk, tak míru exfoliace odumřelých, vliv má i na jejich průchod kožními póry. Snižuje tak riziko ucpání pórů v oblasti očního okolí, a tím pádem redukuje i riziko vzniku milií na minimum.
RETINOL 3TR Zredukujte jemné vrásky a rozjasněte svoji pleť, zatímco si v noci budete užívat spánku! Vitamínové sérum s obsahem Retinolu a Tokoferolu vám v tom bude skvělým spojencem. Jeho účinnost a oblibu dokazuje i to, že ve Velké Británii vyhrál Silver Aesthetic Award (stříbrné místo) za nejlépe prodávaný maloobchodní produkt. Pojďte „do něj“ taky! 1 020 Kč
Chemické peelingy, které využívají alfa-hydroxykyselin jako je například kyselina glykolová či beta-hydroxykyselin jako kyselina salicylová mohou také ulevit od milií, nicméně jejich aplikace v oblasti citlivého očního okolí je problematická. Pokud se tedy rozhodnete podstoupit chemický peeling, pak jedině u profesionálně vyškoleného odborníka.
Může aplikace očních krémů milie zhoršit?
Hodně lidí věří, že oční krémy, séra, podklady pod oční stíny, konturovací tužky či dokonce korektory aplikované na oblast očního okolí jsou příčinou vzniku milií. To je však vysoce nepravděpodobné! Důvodem pro toto tvrzení je fakt, že se objevují jak u malých dětí, tak u mužů, tedy skupin populace, u nichž je používání podobných produktů takřka vyloučené.
Co se týče dekorativní kosmetiky, pokud ji důsledně odličujete (což my důrazně doporučujeme), podíl na tvorbě milií je vyloučen. U produktů péče o pleť jako jsou oční krémy a séra je pak souvislost také neprokázaná, tyto produkty naopak často obsahují spíše látky působící proti problémům s pletí.
Jsou ty bílé tečky milie, nebo něco jiného?
Pokud se vám na pleti na očních víčkách a kolem očí objevují pupínky, které jsou zabarvené mírně dožluta, nejedná se o milie, které mají typicky bílou barvu, ale o jiný problém – pravděpodobně o xantomy. Tyto pupínky se obvykle objevují o osob s vysokým cholesterolem nebo vysokou hladinou triglyceridů. Máte-li pocit, že máte xantom, pak se obraťte na svého lékaře, který vám při odběrech krve změří jejich hladiny. Vysoký cholesterol a triglyceridy totiž mohou mít za následek i mnohé horší zdravotní obtíže než zažloutlé pupínky na pleti. Pozor, xantom se může objevovat zároveň s miliemi!
Na rozdíl od akné jsou milie tvrdé a „vymačkávání“ na ně nemá takřka žádný nebo vůbec žádný vliv. Na rozdíl od akné se také objevují v lokalitách, kde nejsou aktivní mazové žlázy. Další odlišností milií od akné je fakt, že nijak nebolí, nemají tendenci se zanicovat či hnisat.
Nejlepší prevence milií
- Každodenní ochrana pleti před ultrafialovým zářením: Volte minimálně SPF 15. Proč je tak důležitá? Sekundární milie přeci vznikají z poškození pleti slunečním zářením!
- Exfoliace
- Žádné vymačkávání!
Ulevte své citlivé pleti. Řešením je posílení ochranné kožní bariéry
Ochranná kožní bariéra, kožní plášť, kožní film či hydrolipidová vrstva – několik označení téhož – svrchní vrstvy pleti, která chrání pleť před negativními vlivy prostředí. V její ochraně hraje roli doslova klíčovou!
Zima je nejlepší čas na to začít bojovat proti hyperpigmentaci. Tak se přidejte!
Hyperpigmentace, nebo nadměrná pigmentace, stařecké, sluneční nebo játrové skvrny, melasma – to je několik označení jednoho a téhož – tmavých skvrn, které se objevují na pleti. Barevný tón pleti ani barva kůže nehraje roli, v tomto je hyperpigmentace naprosto rovnocenná, objevit se může zkrátka u každého.
Přečtěte si přesný postup, jak odstranit mílie
Tyhle malé bílé "tečky" na obličeji jsou dost urputné. My pro vás ale máme návod krok za krokem, jak se jich zbavit. Bez bolesti a bez jizev!
Probiotika vám pomohou zbavit se akné. Musíte si je ale dát nejen k jídlu či pití, ale rovnou i na pleť
Probiotika odborníci vzývají již léta kvůli pozitivnímu účinku na střevní mikrofloru, ať už ve formě doplňků stravy nebo jejich konzumací například v podobě kefíru či kombuchy. Pro ještě lepší výsledky nicméně nyní dermatologové a kosmetičky doporučují aplikaci probiotik přímo na pokožku.
Nejlepší způsoby, jak se zbavit černých kruhů pod očima. Nadobro!
Tmavé kruhy pod očima mohou mít mnoho příčin, od dědičnosti přes alergii až po špatnou životosprávu nebo nedostatek spánku.