Přečtěte si: Nejčastější důvody, proč vypadávají vlasy
Důvodů, proč vlasy vypadávají, je mnoho. Vliv mají různá onemocnění, hormony, ale i špatná strava či péče.
Vlasy a chlupy rostou všude na lidské kůži vyjma dlaní a chodidel, mnoho vlasů a chloupků je nicméně tak jemných, že působí takřka neviditelně. Vlasové vlákno tvoří bílkovina keratin, která je produkována ve vlasových váčcích ve svrchní vrstvě kůže.
Jak folikuly produkují nové vlasové buňky, staré buňky se posouvají ven skrze kůži rychlostí asi 15 centimetrů za rok. Vlas, který vidíme, je ve skutečnosti vlákno odumřelých buněk keratinu.
Dospělý člověk má na hlavě průměrně 100 000 až 150 000 vlasů a každý den jich asi 100 vypadne. Proto není třeba v pár vlasech, které vám uvíznou při česání na hřebenu, vidět hned katastrofu! A asi 90 vlasů na hlavě se vždy v jeden moment nachází v růstové fázi. Každý vlasový folikul má svůj životní cyklus, na který má vliv věk, zdravotní stav a široké rozpětí dalších faktorů.
Životní cyklus vlasu se dělí do tří fází:
- Anagenní – aktivní růst vlasu trvající od dvou do šesti let
- Katagenní – přechodná fáze, která trvá od dvou do tří týdnů
- Telogenní – odpočinková fáze trvající od dvou do tří měsíců, na jejímž konci vlas vypadne, je nahrazen novým vlasem a vlasový cyklus začíná znovu od začátku
S vyšším věkem, jak lidé stárnou, se rychlost růstu vlasů zpomaluje.
Navíc může mít vypadávání vlasů příčinu v těchto stavech:
- Involuční alopecie je přirozený stav, kdy se vlasy stárnutí ztenčují. Více vlasů zároveň přechází do telogenní fáze, a zbývající vlasy jsou kratší a je jich méně.
- Androgenní alopecie je geneticky podmíněný stav, který může postihovat muže i ženy. U mužů se nazývá mužské plešatění (male pattern baldness) a objevit se může již v období puberty nebo kolem dvacátého roku věku. Typická je pro něj ustupující linie vlasů a postupné mizení vlasů od koruny a přední linie. Ženy postihuje ženské plešatění (female pattern baldness) obvykle až kolem čtyřicátého roku věku a je pro něj typická ztráta vlasů na celém skalpu, přičemž nejvíce je úbytek vlasů pozorovatelný na koruně hlavy.
Typy plešatění: Androgenní alopecie aneb striktně mužská záležitost. Nebo ne? Androgenní alopecie je zodpovědná za více 95% problémů, které muži řeší s plešatěním. Dámy tento problém naštěstí většinou řešit nemusí, ačkoliv se najdou (bohužel) i výjimky.
- Alopecie areata se obvykle objevuje náhle a má za následek vznik lysin, zejména u dětí a mladých dospělých. Vyvinout se může dokonce i v alopecii totalis, tedy kompletní ztrátu vlasů. U 90% osob postižených alopecií areata nicméně dochází během několika let ke zlepšení stavu a opětovnému návratu vlasů.
Typy plešatění: Alopecia areata aneb když váš vlastní imunitní systém napadá vlasy Druhů plešatění známe hned několik. Někdy jsou na vině pohlavní buňky, jindy stres a jindy zase vlastní imunitní systém. Abyste důvodům, proč vám padají (a nebo v budoucnu mohou vypadat) vlasy, dostatečně porozuměli, rozhodli jsme se vás prostřednictvím našeho Magazínu krásy seznámit s různými typy plešatění.
- Alopecie universalis způsobuje ztrátu veškerého tělesného ochlupení, včetně obočí, řas a pubického ochlupení.
- Trichotillománie se nejčastěji objevuje u dětí a je následkem psychologické poruchy. Dítě si v jejím případě samo vytrhává vlasy.
- Telogenní efluvium je dočasná ztráta vlasů způsobená změnami v růstovém cyklu vlasu. Dojde k ní, když velký počet vlasů zároveň vstoupí do telogenní fáze, což má za následek jejich vypadávání a ztrátu objemu účesu.
Typy plešatení: Telogenní efluvium způsobuje šok a stres. Takže radši relaxujte! Efluvium je ztráta vlasů, kterou definuje nepřirozený vývoj růstového cyklu vlasu. Rozlišujeme dva druhy, telogenní a anagenní. My se dnes zaměříme na první zmíněné.
- Jizvící alopecie má za následek trvalou ztrátu vlasů. Zánětlivá onemocnění kůže a další kožní problémy často způsobují jizvy, které snižují nebo úplně brání schopnosti vlasu regenerovat. Viníky mohou být i žehličky na vlasy a příliš těsný culík.
Typy plešatění: Za jizvící alopecii může zánět. Zbavit se ho ovšem není lehké Jizvící alopecie (cicatricial alopecia) je skupina onemocnění projevujících se ztrátou vlasů. Diagnostikována je zhruba u tří procent pacientů, které problém plešatění řeší se svými lékaři. Jedná se o záležitost, která postihuje jak muže, tak ženy, a to bez rozdílu věku.
Zamezit padání vlasů a jejich tenčení můžete používáním vlasových produktů řady Renokin, která obsahuje šampon proti padání vlasů Renokin, kondicionér pro revitalizace vlasů Renokin a sérum proti vypadávání vlasů Renokin.
Pelo Baum sérum Zastavte konečně vypadávání vlasů a získejte opět husté vlasy, po kterých toužíte. Peptidy, přírodní výtažky a vitamíny v séru Pelo Baum společně s technologií nanokapslí udržují vlasovou část hlavy zdravou a vlasům poskytují dostatek klíčových živin. Vlasy díky tomu přestávají vypadávat, šedivět, a naopak začínají opětovně růst v té nejlepší kvalitě. 2 200 Kč
Co způsobuje vypadávání vlasů?
Lékaři si nejsou stále jisti, proč jsou některé vlasové folikuly programovány ke kratšímu životnímu cyklu než jiné. Každopádně ale víme, jaké faktory se na vypadávání vlasů podílí:
- Hormony, zejména abnormální hladina androgenů (mužské pohlavní hormony produkované muži i ženami)
- Geny od otce i matky mohou ovlivňovat predispozice k mužskému či ženskému plešatění
- Stres, nemoci a porod mohou mít za následek dočasnou ztrátu vlasů, stejně jako mikroorganismy mohou způsobit typ plešatění zvaný dermatofytóza
- Chemoterapie, léky na ředění krve, beta-blokátory na kontrolu krevního tlaku i hormonální antikoncepce a další léky mohou mít za následek dočasnou ztrátu vlasů
- Popáleniny, zranění a laserové záření mohou také vyústit v dočasnou ztrátu vlasů, přičemž se normální růst vlasů obnoví po zhojení zranění. Nesmí se však vytvořit jizva, v tom případě již vlasy z oblasti nikdy nevyrostou
- Autoimunitní onemocnění mohou způsobovat alopecii areata, při níž imunitní systém z neznámého důvodu napadá vlasové folikuly. U většiny lidí dorostou vlasy zpět, ačkoliv mohou být dočasně velmi jemné a světlejší barvy, než se jejich pevnost a barva zcela vrátí
- Kosmetické procedury jako příliš časté mytí vlasů špatně zvolenými produkty, trvalá, odbarvování a barvení vlasů se může podílet na celkovém tenčení vlasů, protože je oslabuje a činí náchylnější k lámání. Stejně tak pevně utažené culíky či copy či používání kulmy mohou vlasy poškodit a lámat. K plešatění ovšem z těchto důvodů naštěstí obvykle nedochází. Ve většině případů dorostou vlasy normálně, vyhnete-li se původci problému. Velmi výrazné poškození nicméně může způsobit vznik permanentních lysinek.
- Příliš mnoho slunce může způsobit zvýšenou lámavost a roztřepené konečny vlasů. Nejčastěji se tento problém objevuje u osob s blond či šedými vlasy. Kromě toho může v případě již chybějících vlasů dojít k výraznému spálení vlasové části hlavy
- Zdravotní komplikace jako onemocnění štítné žlázy, lupus, diabetes, nedostatek železa, poruchy příjmu potravy a anémie mohou být příčinou ztráty vlasů. Ve většině případů, pokud se léčí zdravotní stav, dochází i ke zlepšení stavu vlasů
- Nevyvážená strava s nedostatkem bílkovin nebo extrémně nízkým příjmem kalorií může způsobit dočasné vypadávání vlasů.
Výživu a veškeré potřebné živiny dodá vlasům doplněk stravy Beautiful Hair ANNA BRANDEJS
Beautiful Hair ANNA BRANDEJS Zpomalte stárnutí vlasů, jejich vypadávání, nebo šedivění a získejte krásné vlasy. 1 190 Kč
Proč vám padají vlasy? Na vině může být nedostatek vitamínů a živin
Vlasy mohou nadměrně padat z mnoha důvodů. Důvodem bývají hormony, dědičnost, stres nebo dokonce léky. Častou příčinou je nicméně nesprávná strava a nedostatek důležitých živin.
10 jídel, která si dejte k obědu, abyste měli krásné a zdravé vlasy
Losos pro zářivé vlasy, jogurt pro jejich růst a maso proti padání vlasů… Některé potraviny a živiny mají na vlasy zkrátka přímo magický vliv.
Trápí vás padání vlasů nebo jejich nezdravý vzhled? Nejspíš máte nedostatek některých živin
Krásné a pokud možno husté vlasy by chtěl mít asi každý. Jenže matka příroda nebyla, co se vlasů týče, ke každému stejně štědrá. Pojďme se podívat, jak můžete svým kadeřím pomoci stravou. Přesně totiž víme, jakou výživu vaše vlasy potřebují. Co by vám tedy nemělo chybět?
Vypadávají vám vlasy? Vyřešte ten problém do Vánoc!
Ztrátu vlasů můžete pozorovat z mnoha důvodů. Na vině může být například nedostatek živin, problémy se štítnou žlázou nebo menopauza. Je-li příčinou padání vlasů zdravotní stav, je třeba jeho příčiny skutečně léčit vhodnými léky.
Na podzim vypadávají vlasy více. A my víme, proč!
S ročním obdobím, kterého si momentálně naplno užíváme, se pojí spousta hezkých věcí – listy zbarvené do oranžova, pouštění draků, zapalování svíček… Jenže mimo tyto pozitivní záležitosti máme s podzimem spojenou i jednu dost nepříjemnou, a to zvýšené vypadávání vlasů.