Typy plešatění: Androgenní alopecie aneb striktně mužská záležitost. Nebo ne?
Androgenní alopecie je zodpovědná za více 95% problémů, které muži řeší s plešatěním. Dámy tento problém naštěstí většinou řešit nemusí, ačkoliv se najdou (bohužel) i výjimky.
Ve věku 35 let mají dvě třetiny mužů zkušenost s nějakým stupněm plešatění. Ve věku padesáti let je to až 85% mužů, kdo má zkušenost s úbytkem vlasů. Zhruba čtvrtina mužů, kteří trpí androgenní alopecií, začíná problém s úbytkem vlasů řešit ještě před dosažením věku 21 let.
Navzdory tomu, jak se problém plešatění prezentuje v médiích jako vcelku cool záležitost, muže, kteří androgenní alopecií trpí, často jejich stav trápí a byli by schopni pro jeho změnu obětovat mnoho. Plešatění totiž postihuje každý aspekt života, od mezilidských vztahů po profesní život. Nebývá výjimkou, kdy muž změní vyšlapanou cestu své kariéry kvůli úbytku vlasů.
Příliš velký "chlapák"?
Možných důvodů, proč mužům vypadávají vlasy, je vskutku nemálo – různé choroby, reakce na léky či doplňky stravy či stresující zážitek. Hlavní příčinou ovšem v případě mužů bývá dědičnost. Muži s androgenní alopecií podědili totiž po svých předcích vlasové váčky s genetickou citlivostí na dihydrotestosteron (DHT). Vlasové folikuly, které jsou na něj citlivé, se začnou zmenšovat a zkracovat svůj životní cyklus. Následně mohou tyto folikuly přestat produkovat vlasy. Tedy, produkce jakéhosi takéhosi vlasového vlákna pokračuje, ale už je nelze považovat za skutečné vlasy (zpozorovali jste někdy na pleši to malém, nepatrné chmýří?)
Kde se androgenní alopecie vezme u žen? Mužského hormonu mají sice v organismu opravdu poskrovnu, jenže jak dochází ke snižování hladiny estrogenu během menopauzy, může androgenní alopecie postihnout i ženy.
Pro androgenní alopecii je obvykle typický ústup vlasové linie a řídnutí vlasové porostu na temeni (nebo lidově, pleška). Vlasy v těchto oblastech včetně koutů a přední části skalpu se jeví jako nejcitlivější na DHT. Ztráta vlasů v oblasti koutů a na temeni se ovšem může rozšířit na celý skalp, přičemž zůstane pouze „podkova“ z vlasů kolem hlavy. I zde ovšem může dojít k vypadávání vlasů kvůli DHT.
Dihydrotestosteron (DHT) je derivát či vedlejší produkt testosteronu. Ten se přeměňuje na DHT za přítomnosti enzymu typu 2 5-alfa reduktázy, který je zadržován v mazových žlázách vlasových folikulů. Ač není zatím celý genetický proces androgenní alopecie zcela vysvětlen, vědci již vědí, že DHT smršťuje vlasové folikuly, zatímco jakmile je DHT potlačeno, vlasové folikuly normálně prospívají. Citlivé vlasové váčky ovšem musí být hormonu vystaveny dlouhé časové období, aby došlo k narušení jejich normální činnosti. V současnosti je jich správnými zásahy možné tento proces výrazně zpomalit nebo dokonce zastavit. Situace ovšem musí začít řešit včasně.
Stanovení diagnózy není legrace
Androgenní alopecie je většinou diagnostikována podle vzhledu a tvaru míst postižených ztrátou vlasů, spolu s lékařským vyšetřením zahrnujícím otázky na ztrátu vlasů u příbuzných a předků. Zkušený odborník by měl poté prozkoumat pod mikroskopem či ideálně denzitometrem, zařízením na měření hustoty objektů, aby určil, nakolik se vlasové folikuly vlivem působení DHT zmenšily. Toto vyšetření je nezbytné pro výběr správného typu léčby problému.
Co čert nechtěl, ne všechny vlasové váčky na DHT reagují stejně. Dost často se stává, že folikuly citlivé na DHT na hlavě vypadají, zatímco jiné vlasové folikuly rostou jak divé. A pánové pak mají třeba mužně chlupaté ruce či záda. Příroda, co naděláte.
Vlasová mezoterapie vám dokáže vrátit bujnou hřívu
Termín mezoterapie se poslední dobou skloňuje v mnoha různých spojeních. Jednak je to účinný způsob omlazení (ale o tom až příště), jednak možnost, jak podpořit růst vlasů na hlavě. Což se může hodit, protože se ztrátou vlasů během svého života mají alespoň jednou zkušenost dva ze tří mužů a o něco menší počet žen.
Typy plešatění: Za jizvící alopecii může zánět. Zbavit se ho ovšem není lehké
Jizvící alopecie (cicatricial alopecia) je skupina onemocnění projevujících se ztrátou vlasů. Diagnostikována je zhruba u tří procent pacientů, které problém plešatění řeší se svými lékaři. Jedná se o záležitost, která postihuje jak muže, tak ženy, a to bez rozdílu věku.
Typy plešatení: Telogenní efluvium způsobuje šok a stres. Takže radši relaxujte!
Efluvium je ztráta vlasů, kterou definuje nepřirozený vývoj růstového cyklu vlasu. Rozlišujeme dva druhy, telogenní a anagenní. My se dnes zaměříme na první zmíněné.
Typy plešatění: Alopecia areata aneb když váš vlastní imunitní systém napadá vlasy
Druhů plešatění známe hned několik. Někdy jsou na vině pohlavní buňky, jindy stres a jindy zase vlastní imunitní systém. Abyste důvodům, proč vám padají (a nebo v budoucnu mohou vypadat) vlasy, dostatečně porozuměli, rozhodli jsme se vás prostřednictvím našeho Magazínu krásy seznámit s různými typy plešatění.
Proč mi na jaře padají vlasy?
Sezónní padání vlasů nás nejvíce postihuje na jaře a na podzim. Namísto ztráty 50 až 100 vlasů denně, což je běžná každodenní ztráta, se kterou tak nějak musíme počítat, se může stát, že ztratíme mnohem více. Dobrá zpráva na konec? Tohle plešatění není navždycky.