Znáte vitamíny, které potřebuje pro omlazení a zdraví vaše pleť?
Protože je kůže největším tělesným orgánem, je třeba jí také dostatečně vyživovat a pečovat o ni.
Nejdůležitější je pleť chránit před ultrafialovým zářením. Za prvé tak působíte preventivně proti rozvoji rakoviny kůže a její nejzhoubnější formy melanomu, za druhé pleť chráníte před předčasným stárnutím pleti, tzv. fotostárnutím.
Pozor, slunce ale není nepřítel. Bez jeho „pomoci“ bychom si v organismu nebyli schopni vytvořit dostatečné množství vitamínu D, který se v organismu po expozici slunečnímu záření syntetizuje. „Déčko“ je jedním z nejdůležitějších vitamínů pro pleť, stejně tak jako vitamíny C, E a K.
Právě díky nim bude vaše pleť zdravá a mladistvá, jejich dostatečné množství snižuje riziko vzniku tmavých skvrn, zarudnutí, vrásek, hrubnutí pleti i nadměrné suchosti pleti. Získat je můžete jak v podobě doplňků stravy, tak je do pleti můžete „dostat“ topickou aplikací prostřednictvím kosmetických produktů.
Vitamín D
Vitamín D se v organismu syntetizuje, když je do kůže absorbováno sluneční záření a cholesterol se přeměňuje na vitamín D. Ten čerpají ledviny a játra a je transportován organismem, aby utvářel zdravé buňky. Jedná se například o buňky kůže, kde hraje vitamín D klíčovou roli, nejvíce ovlivňuje její barevný odstín. Jeho dostatečné množství může dokonce i zlepšit stav lupénky.
Uměle vytvořená forma vitamínu D kalcitriol se využívá v topicky aplikovaných přípravcích, které se užívají na zmírnění příznaků lupénky, snižuje zánět a podráždění kůže, přičemž má minimální vedlejší účinky.
Jak zvýšit hladinu vitamínu D?
- Alespoň deset minut denně stravte na sluníčku bez aplikace ochranného přípravku
- Konzumujte potraviny obohacené o vitamín D
- Dopřávejte si pravidelně také pokrmy přirozeně bohaté na vitamín D jako jsou mořské ryby jako losos, tuňák a treska
Vitamín C
Velké množství vitamínu C se nachází ve svrchní vrstvě kůže epidermis, stejně tak jako v dermis, střední vrstvě kůže. Tento silný antioxidant hraje významnou roli v produkci kolagenu a napomáhá udržet kůži zdravou. Právě proto je klíčovou živinou v produktech péče o pleť i doplňků stravy.
Jeho orální užívání může navíc navýšit účinnost aplikovaných opalovacích krémů a posílit přirozenou ochranu pleti před škodlivými ultrafialovými paprsky. Snižuje poškození buněk zářením a napomáhá také hojení tkání.
Vitamín C působí taktéž proti vzniku známek stárnutí pleti díky své roli v syntéze kolagenu. Napomáhá regeneraci poškození a v některých případech redukuje vrásky. Jeho dostatečný příjem může zlepšit stav suché pleti a působí také jako prevence jejího nadměrného vysušení. Díky vysokému obsahu vitamínu C v naší stravě, stejně jako doplňcích stravy je naštěstí jeho nedostatek velmi vzácný.
Jak si jeho dostatek zajistit?
- Konzumujte citrusové plody, jahody, brokolici či špenát
- Užívejte doplňky stravy
- Porozhlédněte se po topicky aplikovaných produktech s jeho obsahem, které působí proti suchosti pleti, zarudnutí, vráskám a nadměrné pigmentaci
Vysoce vstřebatelný vitamín C najdete v doplňku stravy Liposomal Vit. C ANNA BRANDEJS
[produkt 1484 ]
Nezapomínejte ani na aplikaci vitamínu přímo na pleť, vyberte si antioxidační sérum CE - Tetra, které obsahuje nejen "céčko", ale i vitamín E.
C-TETRA LUXE Sérum C-TETRA v ještě účinnější verzi, to je C-TETRA LUXE. Zpomaluje proces stárnutí pleti, rozjasňuje a vyhlazuje vrásky, a navíc ještě silněji působí preventivně proti hyperpigmentaci. Obsahuje totiž větší dávku vitamínu C, společně s dalšími rozjasňujícími a vyživujícími složkami, které v základním séru chybí. Ideální pro zralou pleť nebo jako váš další krok v péči s vitamínem C. 1 850 Kč
Vitamín E
Stejně jako vitamín C je i také vitamín E silný antioxidant. Jeho hlavní funkcí ve vztahu ke kůži je její ochrana před poškozením slunečním zářením. Při topické aplikaci je schopen částečně blokovat ultrafialové paprsky dopadající na pleť, ještě více tak podpořit její ochranu při aplikaci opalovacího krému či jiného širokospektrálního kosmetického produktu a minimalizovat potenciální poškození. Díky tomu je jeho aplikace také prevencí rozvoje vrásek a nadměrné pigmentace.
Organismus vitamín E obvykle produkuje prostřednictvím kožního mazu. V ideálním případě a rovnováze udržuje kožní maz pleť hydratovanou a působí preventivně proti jejímu vysoušení. Velmi suchou pleť zatíženou nedostatkem kožního mazu lze proto „ozdravit“ právě aplikací vitamínu E. Ten vedle toho navíc působí proti zánětlivým procesům v pleti a stimuluje její hojení.
Při topické aplikaci si dejte pozor, aby pleť produkt dostatečně absorbovala – po osvícení UV zářením totiž ztrácí vitamín E svoji účinnost. Vhodné je proto používat produkty s jeho obsahem nejen ráno, ale také večer.
Jak zvýšit příjem vitamínu E?
- Do stravy zahrňte více ořechů a semínek (mandle, lískové oříšky, slunečnicová semínka)
- Užívejte multivitamín nebo doplněk stravy s obsahem vitamínu E
- Spolehněte se i na topicky aplikované kosmetické produkty s obsahem vitamínu E a vitamínu C, který ještě více podpoří přirozenou odolnost pleti vůči UV záření
Coby produkt na topickou aplikaci vitamínu E vám poslouží noční retinolové sérum Retinol 3 TR, které vedle "éčka" obsahuje zejména vitamín A ve formě retinolu působící proti stárnutí pleti a problémům s akné.
RETINOL 3TR Zredukujte jemné vrásky a rozjasněte svoji pleť, zatímco si v noci budete užívat spánku! Vitamínové sérum s obsahem Retinolu a Tokoferolu vám v tom bude skvělým spojencem. Jeho účinnost a oblibu dokazuje i to, že ve Velké Británii vyhrál Silver Aesthetic Award (stříbrné místo) za nejlépe prodávaný maloobchodní produkt. Pojďte „do něj“ taky! 1 020 Kč
Vitamín K
Vitamín K je důležitý pro srážení krve, a tím pádem zásadně ovlivňuje hojení zranění, modřin a regeneraci, například po chirurgických zákrocích. Podle některých odborníků hraje významnou roli při redukci a zlepšení stavu strií, červených popraskaných žilek, jizev, nadměrné pigmentace a tmavých kruhů pod očima.
Najdete jej v mnoha produktech péče o pleť, snižuje otoky a vznik modřin, díky čemuž jej často po operačních zákrocích doporučují lékaři pro lepší hojení pleti. Jeho nedostatek v organismu se nevyskytuje příliš často. Jeho hladinu nicméně můžete zvýšit konzumací kadeřávku, špenátu, kapusty, listového salátu či zelených fazolek.
Pro zdraví pleti je tedy dostatek některých vitamínů klíčový, stejně tak pro celkové zdraví organismu a jeho správné fungování. Nedostatek živin může mít naopak na pleť velmi negativní vliv. Například vitamín C a vitamín E hrají významnou roli v ochraně pleti před poškozením plynoucím ze slunečního záření a jejich nedostatek může nepřímo ovlivňovat i rozvoj rakoviny kůže.
Tyhle tipy pro skvělou a mladistvou pleť musíte znát (a vsadíme se, že neznáte!)
Asi už dodržujete některá dobře známá pravidla péče o pleť. Seznamte se ale s těmito našimi tipy, které vám a vaší pleti pomohou ještě více zazářit!
Přečtěte si: 5 zásad péče o stárnoucí pleť
I když už je vám přes čtyřicet, stále můžete (alespoň, co se vzhledu týče) zvrátit čas a zlepšit vizáž stárnoucí pleti. Stejně jako vyzmizíkovat znaky poškození pleti.
Kyselina listová ochrání vaši pleť před předčasným stárnutím
Zpomalit stárnutí pleti a zvrátit jeho projevy, i to zvládne kyselina listová čili vitamín B9, která bývá obvykle spojována spíše s výživou než topickou aplikací.
Není retinol jako retinyl retinoate. V čem je druhý zmíněný lepší? Na omlazení skoro ve všem!
Hledáte účinnou látku na omlazení pleti? Pokud jste si dosud myslely, že nejlepší efekt má retinol, máme pro vás překvapení – všechno je jinak. „Bratranec“ či „nová generace retinolu“, jak retinyl retinoate nazývají média, to totiž zvládne mnohem lépe.
Používáte hydratační krém či sérum? A víte, jak na pleti fungují?
Naše pleť má mnoho důležitých funkcí, přičemž jednou z nejdůležitějších je prevence ztráty vody.