Vápník není jen pro silné kosti. Pomůže i s omlazením
Vápník je důležitá minerální látka, která je v těle nezbytná pro řadu procesů. Možná vás ale překvapí, že důležitý je jeho obsah v kůži i pro její mladistvý vzhled.
Věděli jste, že vrásky a povolená pleť mají souvislost s kvalitou kostí? Podle této studie mohou být vrásky částečně způsobené i úbytkem kostní hmoty v obličejových kůstkách. Studie samozřejmě nezpochybňuje význam kvality pleti v oblasti anti-agingu, ale poukazuje i na faktor kvality kostí. A právě s tím souvisí vápník.
Jeho konzumace a dostatečné množství v organismu je základní pro zdravé a silné kosti, včetně těch obličejových. Dopřávejte si tedy pravidelně mléko, brokolici, lososa a nebo se spolehněte na jeho příjem prostřednictvím doplňků stravy. Najdete jej třeba v našem multivitamínu VIT-A-MIN by Brandeis Clinic nebo přípravku proti překyselení organismu ANTI-ACID by Brandeis Clinic.
Vápník přímo na pleť
Jak je to ale s vápníkem nikoliv orálně konzumovaným, ale aplikovaným topicky, tedy přímo na pleť? Může jí pomoci s anti-agingem? Tady je třeba se vypravit do oblasti fyziologie.
Vápník je jednou z minerálních látek, která se v našem organismu vyskytuje nejhojněji. Působí jako regulátor fyziologických reakcí. Není proto divu, že jej najdeme také v kůži. Také zde funguje jako regulátor. Vliv má na obnovu kožních buněk (tzv. deskvamace). Obsahuje-li jej pokožka málo, může se jevit jako suchá a tenká, zkrátka nezdravá. Odumřelé buňky se totiž v důsledku deficitu hůře odlučují z povrchu kůže, kde se hromadí. A v hlubších vrstvách se zase v důsledku deficitu vápníku zpomaluje produkce nových kožních buněk a jejich diferenciace.
Ačkoliv z povrchu kůže neustále odlučujeme odumřelé kožní buňky, tloušťka naší kůže, respektive její vrstvy tvořené živými buňkami, zůstává stále stejná. V hlubokých vrstvách kůže za tímto účelem neustále vznikají nové kožní buňky, a díky procesu diferenciace neustále nahrazují odloučené odumřelé buňky.
Neustálý koloběh výměny buněk kůže
Někdy se odumřelých buněk zbavujeme rychleji, jindy pomaleji, nicméně kůže musí vždy reagovat adekvátně. A je to právě obsah vápníku ve svrchních vrstvách epidermis, co reguluje diferenciaci buněk hlouběji v kůži. Při tomto procesu se ještě plně nevyvinuté buňky v bazální vrstvě epidermis buď přemění na běžné kožní buňky, které v bazální vrstvě zůstávají, nebo se diferencují na buňky terminální, které stoupají vrstvami epidermis až k jejímu povrchu, kde odumírají a podléhají exfoliaci.
Užijte si sílu vápníku v ampulkách Monoderma Soy Calcium Supreme!
Když ve svrchní epidermis buňky odumřou a projdou její granulární vrstvou, jsou zbaveny obsaženého vápníku. Pokud odumře větší množství buněk (tedy dojde k výrazné exfoliaci), ve svrchní epidermis se vápníku začne hromadit větší množství. Kožní buňky keratinocyty jej pak vstřebají větší množství, a v důsledku toho vyšlou signál do bazální vrstvy, aby došlo k navýšení diferenciace kožních buněk, které mají nahradit buňky ztracené exfoliací.
Čím více vápníku, tím rychlejší obnova pleti
Čím tedy svrchní vrstvy epidermis obsahují vápníku více, tím rychlejší je produkce a diferenciace kožních buněk, a tím pádem je bohatší obnova kůže na buněčné úrovni. Naopak jeho malé množství obnovu pleti zpomaluje.
Topickým dodáním vápníku tedy můžeme pozitivním způsobem ovlivnit to, jak naše pleť regeneruje. Dosáhneme tak podobného účinku jako (mikro)dermabraze nebo peeling, což jsou ošetření, které také navyšují obsah vápníku v kůži tím, že po nich dochází k odloučení většího množství buněk kůže.
Omlazení pleti podporuje vápník také tím, že působí antioxidačně, respektive navyšuje činnost dvou silných antioxidantů v kůži, enzymu katalázy a superoxiddismutázy. Ty působí preventivně proti poškození kolagenu a dalších důležitých složek kůže volnými radikály.
Vyšší obsah vápníku ve svrchních vrstvách pleti navíc napomáhá obnovit a zachovat fungování ochranné kožní bariéry. Vhodná je proto topická aplikace produktů s jeho obsahem po dermokosmetických procedurách, jako je peeling či dermabraze. Napomáhá ale i pleti vyčerpané a vysušeném chladným, suchým vzduchem v zimě.
Užijte si retinol a vitamín C na plno. Díky těmto látkám!
Retinoidy, tedy deriváty retinolu (vitamín A) a vitamín C jsou látky, které vám umožní zpomalit stárnutí pleti. Pokud je ale do péče zahrnete i s následujícími aktivními látkami, zajistíte si ještě větší účinnost.
Lactobacillus a další probiotika: Jak působí na pleť?
Jestli si myslíte, že Lactobacillus a jiná probiotika najdete jenom v kefíru nebo jogurtu, jste na omylu. Jedním z posledních novinek kosmetické péče je využití těchto prospěšných mikroorganismů v topicky aplikovaných produktech.
Pleť byste měli chránit před sluncem, ale i znečištěním
Že je pleť třeba chránit před UVA a UVB paprsky, které na Zem míří ze Slunce, to pravděpodobně víte. Pleť ale může poškodit také znečištění z vnějšího prostředí nebo modré záření.
5 benefitů, které vaší pleti přinesou oleje. Plus seznam těch nejlepších!
O olejích panuje stále spousta předsudků. Jako třeba ten, že pleť zamastí a zbytečně zatíží. Přitom to ale nemusí být vůbec pravda, a vaší pleti mohou naopak výrazně prospět. A to dokonce i pleti mastné.
Retinol nebo retinal. Znáte rozdíl mezi dvěma druhy vitamínu A?
Používáte ve své večerní péči o pleť vitamín A čili retinol? A znáte jeho „bratrance“ zvaného retinal?