Máte rádi sladké? Zaděláváte si na vrásky
Za hlavní příčinu vzniku vrásek a stárnutí pleti bývá považováno UV záření, které se na něm podílí mezi 70 až 80 %. Ani glykace nicméně není bez viny, na stárnutí pleti se podílí zhruba z 10 až 20 %. Co to glykace je, jak v těle vzniká a jak ji redukovat? Omlazení pleti zvládnete v pohodě správnou péčí.
Vrásky, jemné rýhy a ochabnutí pleti mohou být vedlejším produktem glykace, při níž se nadbytečné molekuly cukrů vážou především na kolagenní vlákna v kůži, která v důsledku toho ztrácí svoji pevnost a pružnost. Pokožka tak ztrácí svoji strukturu, a je také náchylná k poškození sluncem, a tím pádem i rozvoji viditelných známek stárnutí kůže.
Vrásky z cukru
Glykace je reakcí mezi molekulami cukru a bílkovin, které mají za následek vznik konečných produktů pokročilé glykace (AGE). Příčinou je hromadění molekul cukrů ze stravy i coby výsledek poškození kůže volnými radikály. Mezi bílkoviny, na které se váží molekuly cukru, patří hlavně kolagen, konkrétně molekula lysinu. Bílkovina se naváže na molekulu cukru, který následně otevře svoji strukturu a od bílkovin si odebere aminoskupinu.
Vzniká tak nestabilní meziprodukt zvaný Schiffova báze. Ta poté reaguje svým rozpadem nebo rozpuštěním, kdy vzniká další meziprodukt zvaný Amadoriho produkt. Dalším síťováním a zformováním nezvratitelných vazeb pak vznikají AGE. Tyto AGE jsou zasíťované bílkoviny, které již ztratily jsou biologickou funkci.
Poškozený kolagen v kůži
AGE mohou být škodlivé, když se začnou hromadit v kůži. Uložení AGE ve svrchní dermis může mít za následek její zežloutnutí. Zasíťování kolagenu zase ke ztuhnutí kůže, a tím pádem vzniku vrásek. AGE deformují kolagen a zhoršují jeho fungování, což zpomaluje jeho buněčnou obnovu.
Proč vám cukr přidělává vrásky? Slovo glykace možná ještě neznáte. Ale vězte, že s tím, jaká pozornost se tomuto fenoménu začíná věnovat, se s ním seznámíte brzy. A jeho následky možná nevědomky vnímáte na své kůži už nyní!
AGE mohou být i příčinou zánětu a produkce cytokinů a prozánětlivých bílkovin, jako matrix metaloproteináza, která navíc stimuluje rozklad kolagenu. S AGE ale nejde ruku v ruce jen stárnutí pleti, ale i problémy celého organismu. S cukrem byste si proto měli dát pohov. Glykaci ještě více zvýrazňují vnitřní faktory jako diabetes, ale i vnější typu znečištění životního prostředí či kouření.
Stárnutí pleti začíná být vidět po třicítce
Vnější znaky glykace se typicky začínají objevovat kolem třicátého až pětatřicátého roku, kdy se na pleti začne projevovat naplno i nahromaděné poškození UV paprsky, oxidativní stres, hormonální změny, a také působení AGE.
Když jsme mladší, tělo má více možností a vlastních zásob, jak se s poškozením vypořádat. Tělo také produkuje více kolagenu a kyseliny hyaluronové. Jejich množství se ale s rostoucím věkem začíná snižovat, stejně jako jejich produkce. A poškození pleti začíná být viditelnější.
Ani zdravé cukry nejsou bez viny
Co se týče glykace, problém je i to, že zdaleka nejde jen o průmyslové cukrovinky a rafinovaný cukr. Také zdravé cukry, třeba ze zeleniny nebo celozrnných produktů bohužel v rámci glykace také škodí, ačkoliv samozřejmě o poznání méně než cukry rafinované.
Cukry navíc potřebujeme pro náš energetický metabolismus, v boji za mladší pleť je tedy rozhodně ze stravy nemůžeme, nebo bychom alespoň neměli, kompletně vyloučit.
Jak glykaci snížit?
Důležité je poskytnout pleti aktivní látky, které brání navazování cukrů na bílkoviny. Jednou z těchto látek je karnosin, který najdete v peptidovém séru Liquid Peptides, ochranných denních krémech Advanced Day Total Protect a Physical Sunscreen nebo očním krému Advanced Day Eye Protect.
Karnosin, respektive L-karnosin (jeho chirálně správná forma), je dipeptid, který běžně vzniká v lidském těle. Jeho hladina se s věkem snižuje. Karnosin svým působením inhibuje negativní účinek produktů AGE tím, že brání síťování molekul, například kolagenu. Reaguje s karbonylovými skupinami na oxidovaných bílkovinách a brání jejich síťování s běžnými molekulami. Tato aktivita se váže na lysinovo-histidinovou sekvenci dipeptidu. Atomy dusíku mají volný pár elektronů, který může napadnout ketony na glykované proteiny, čímž brání jejich síťování na bílkoviny.
Působí také antioxidačně
L-karnosin navíc na sebe váže produkty oxidace lipidů v průběhu řetězové volnoradikálové reakce, které tím zabraňuje. Neutralizuje peroxylové a hydroxylové radikály, stejně jako singletový kyslík, může také neutralizovat chlornanový anion tím, že s ním utváří stabilní chloraminové komplexy. Karnosin je prostě pro omlazení pleti výhra!
Glykaci inhibuje také topicky aplikovaný extrakt ze zeleného čaje. Pleti ho může poskytnout aplikací plátýnkové masky, která navíc krásně hydratuje pleť. Neškodí také zařadit produkty, které stimulují produkci kolagenu v kůži, třeba ty s obsahem retinoidů nebo vitamínu C.
Nanočástice zlata a kyseliny hyaluronové, které zpevňují pleť a odstraňují vrásky. Seznamte se s kosmetikou Endor
Nanočástice jsou prvky o velikosti desetitisíciny tloušťky lidského vlasu. V kosmetických produktech španělské firmy Endor Technologies jsou právě ony příčinou omlazení a zpevnění pleti.
Antioxidace pleti s copper PCA je ideální proti vráskám a akné
Slovo antioxidace pleti se v souvislosti s vráskami objevuje stále častěji. Seznamte se s tím, jak mohou pleť poškodit volné radikály a jak proti jejich negativnímu působení může zakročit aktivní látka copper PCA.
Bobule nejsou jenom chutné. Chrání plet a odstraňují vrásky
Kdo si „ujíždí“ na zdravé stravě, určitě si několikrát do týdne dopřává různé druhy bobulí. Ty jsou nabité vitamíny, minerály, antioxidanty a dalšími zdraví prospěšnými látkami, a organismu jen prospívají. Benefity ale přináší i pleti při topické aplikaci.
Alfa-hydroxykyseliny a beta-hydroxykyseliny na pleť. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Za zkratkami AHA a BHA se skrývají označení alfa-hydroxykyseliny a beta-hydroxykyseliny. Jedná se o jemné kyseliny podporující mimo jiné exfoliaci pleti. Jsou proto častou a oblíbenou složkou kosmetických produktů.
Jak doručit peptidy do kůže, aby vás zbavily vrásek? Speciálním systémem
Peptidy jsou v kosmetických produktech poměrně běžnou složkou s mnoha prokázanými účinky na pleť. Problematické bývá však jejich doručení do pleti do místa působení. Protože se jedná o větší molekuly hydrofilního charakteru, pro svoji nejvyšší účinnost potřebují speciální systém doručení, který jim pomůže prostoupit svrchní vrstvou kůže stratum corneum a zajistí to, že jejich efektivitu nesníží jejich omezená penetrace do pleti.