Silný antioxidant podporující hojení a omlazení pleti
Vědecká zkoumání přisuzují karnosinu řadu pozitivních účinků, mimo jiné podporuje hojení, působí preventivně proti poškození tkání glykací a imunomodulačně. Zlepšuje také stav a stimuluje regeneraci poraněné či popálené kůže.
Zlepšuje hojení poškozené pleti
Hojení kůže podporuje topicky aplikovaný karnosin tím, že stimuluje v raných fázích tvorbu výpotku a navíc navyšuje biosyntézu kolagenu. Vhodný je pro pleť léčenou kortikoidy. U ní podporuje granulaci, tedy výstavbu nového vaziva. Funguje také jako zásobárna histidinu nezbytného pro hojení poranění.
Při topické aplikaci na citlivou pleť tento antioxidant obnovuje fungování ochranné kožní bariéry a snižuje transepidermální ztrátu vody, což přináší vítanou úlevu od pnutí, svědění či suchosti pleti. Karnosin navíc obnovuje hydrataci pleti.
Omlazení pleti díky karnosinu
Účinky karnosinu se však zdaleka neomezují pouze na podporu hojení pleti a její hydrataci. Jeho doménou je také omlazení. Vypíná vrásky a zjemňuje a vyhlazuje pleť. Další pozitivní skutečností je, že pleť nijak nedráždí. Navyšuje také odolnost pleti vůči poškození opakovaným či dlouhodobým vystavením ultrafialovému záření, a působí tak preventivně jak proti vzniku známek fotostárnutí pleti, tak rozvoji nemelanomových karcinomů kůže. Jako silný antioxidant navíc brání poškození pleti volnými radikály, a jimi indukované degradaci kolagenových a elastinových vláken.
Syntetická a přirozená forma
Karnosin se přirozeně vyskytuje ve tkáních savců, zejména v mozku a svalstvu. Stavbou jej můžeme popsat jako dipeptid alaninu a histidinu. Izolován byl v roce 1900 v Rusku vědcem Gulewitschem ze svalové tkáně.
Vedle přirozeného karnosinu tvořeného alfa-alaninem a L-histidinem existuje samozřejmě i jeho syntetická verze, L-karnosin, jíž tvoří beta-alanyl a L-histidin.