Jíly jsou přirozeně se vyskytující se látky bohaté na minerály získávané z různých zdrojů, například sopečného prachu, půdy, kamení či sedimentu
Jíly jsou měkké látky na bázi minerálů, produktů vulkanického popela, typicky vápníku, hořčíku, sodíku, křemíku či železa. Minerály jsou jedním hlavních zdrojů života na planetě Zemi, a také živinami nezbytnými pro naše přežití, ať už na úrovni lidského těla či atmosféry.
Historie používání jílu
Existují známky o tom, že již v prehistorickém období využívali předchůdci moderních lidí některé typy jílu k ošetření drobných poranění a zdravotních komplikací, například při otravě jídlem, infekcích či bolestech, s vývojem člověka se usuzuje, že jíly v kombinaci s vodou začal využívat také pro léčbu poškozené či podrážděné kůže. V modernějších dobách se jíl využíval coby složka medikamentů, pro ústní a topickou aplikaci, pro zlepšení stavu trávicí soustavy, coby laxativum, ale i proti průjmům, nebo jako kosmetický produkt.
Jíl vzniká jako produkt vulkanické aktivity a jejích produktů vystavených vnějším fyzikálním a chemickým vlivům. Jejich struktura záleží na typu vulkanické aktivity, která každému typu poskytuje unikázní vlastnosti a složení. Jíly nicméně sestávají z drobných částic schopných na sebe navázat velké množství vody, díky čemuž mohou významně zvětšit svůj objem. Vedle toho na sebe mohou vázat další látky, například kovy. V jednotlivých vrstvách jílů také vzniká elektrický náboj, který vázání dalších částic usnadňuje. Jíly navíc působí antibakteriálně.
Každý druh jílu je vhodný pro jiné využití. Co se týče pleti, stimulují jíly její detoxikaci a pročištění, podporují také hojení a zklidnění.
Účinky jílu:
- Pročišťuje a stahuje rozšířené póry
- Ulevuje od vyrážek a erytému
- Zklidňuje podrážděnou pleť
- Hydratuje
- Zpevňuje a tonizuje
- Poskytuje jemnou exfoliaci
Nejčastěji se vyskytující se jíly:
- Francouzský jíl, často označovaný jako mořský jíl, má zelenou barvu a je silným absorbentem. Hodí se proto spíše pro mastnou pleť, z níž odstraňuje nežádoucí přebytečný kožní maz, a zpevňuje rozšířené póry.
- Kaolin, nejjemnější typ jílu vhodný i pro citlivou pleť, kterou zjemňuje a rozjasňuje, aniž by ji podráždil. Zároveň však neposkytuje tak hloubkovou detoxikaci. Co se barvy týče, kaolin se vyskytuje v různých odstínech - od bílé, přes žlutou až po růžovou či červenou.
- Bentonit je vedle kaolinu dalším často se vyskytujícím typem jílu. Oproti kaolinu a francouzskému jílu má silnější absorpční vlastnosti, pleti proto poskytuje silnější detoxikaci, která je dána silnějším elektrickým nábojem. Využívá se v čistících pleťových maskách, které ale pleť zároveň zklidňují.
- Marocký jíl se někdy označuje jako rhassoul, má červenou barvu a opět je vhodný spíše pro mastnou pleť. Ačkoliv je sám o sobě jemný, v kombinaci s dalšími látkami, například cukrem či solí, může pleti poskytovat výraznou exfoliaci. Díky svému zápornému elektrickému náboji může z pleti odstraňovat nežádoucí toxiny.