Tohle je jediný článek, který si musíte přečíst, pokud chcete svou pleť skutečně chránit před ultrafialovým zářením
To, že byste se měli alespoň v létě přes poledne chránit před ultrafialovými paprsky, pravděpodobně víte. Víte ale, že to zdaleka nemusí dostačovat? Jak moc jste v oblasti přípravků na opalování a ochraně pleti vzdělaní?
V americkém Chicagu v roce 2014 testovali znalost 114 lidí o produktech ochrany před ultrafialovým zářením. Ačkoliv si 93 % z nich nějaký ten ochranný produkt či opalovací krém pořídili, většina z nich prokázala poměrně velkou neznalost souvisejících termínů. A jak jste na tom vy, znáte tyto termíny a skutečně víte, co znamenají?
UVB paprsky
Spousta lidí si myslí, že jakmile je na lahvičce či tubě označení SPF, znamená to, že chrání před všemi typy záření. To ovšem není pravda. SPF neboli ochranný sluneční faktor se vztahuje výhradně na schopnosti produktu filtrovat UVB paprsky. Právě ty bývají příčinou neznámějších problémů souvisejících s opalováním, jako je spálení kůže nebo rakovina kůže, jedná se tedy o významný ukazatel. O ochraně před UVA paprsky nicméně nevypovídá zhola nic.
UVA paprsky
Nejvíce nepochopení panuje ohledně UVA záření a stupni ochrany před ním v opalovacích krémech. UVA záření je přítomné takřka pořád. Prostoupit dokáže dokonce i přes sklo. Stejně jako UVB zvyšuje riziko rozvoje rakoviny kůže, ale na rozdíl od UVB jej vůbec nezachycuje ozonová vrstva. Nezpůsobuje sice viditelné spálení kůže (tak jako UVB), nicméně vliv na vzhled pleti má výrazný. Vede k jejímu ztmavení a předčasnému stárnutí, protože penetruje do hlubších vrstev kůže a ovlivňuje i obsah kolagenu v ní.
Jak zjistit, zda váš produkt na opalování zahrnuje i ochranu před UVA paprsky? Pokud na něm najdete označení širokospektrální, pak můžete být v klidu a jste kompletně chránění. Alarmující je, že při nákupu produktu na opalování pátralo po tomto termínu pouze 34 % respondentů. Nevyskytuje-li se na obalu produktu, pak pravděpodobně produkt před UVA paprsky vůbec nechrání.
Většina látek, které pleť před ultrafialovými paprsky chrání, je účinná proti UVB, výrazně méně je pak účinných látek proti UVA a jen hrstka zvládne zároveň obojí. Co je ideální? Jako aktivní látku volte oxid zinečnatý. Ten zadržuje jak UVB, tak UVA záření fyzikální cestou. Co se týče výše SPF, sáhněte alespoň po hodnotě 30.
SPF
Často se tvrdí, že dermatologové spoléhají na SPF 30. Asi díky tomu lidi v provedené studii zajímala na produktu na opalování zejména hodnota tohoto čísla. Jen 43 % lidí ale vědělo, co to vlastně SPF znamená. Definice je tedy taková: SPF 30 znamená, že můžete na slunci zůstat třicetkrát déle, než se spálíte, než byste se spálili bez použití opalovacího krému.
Na druhou stranu, u SPF 15 není poloviční účinnost, což by předpokládalo na 39 % lidí z průzkumu. Je to trošku jinak!
- SPF 15 filtruje na 93% UVB paprsků
- SPF 30 filtruje na 97% UVB paprsků
- SPF 50 filtruje na 98% UVB paprsků
Rozdíl mezi účinností SPF 30 a SPF 50 činí tedy pouhý jeden procentní bod.
Chemická nebo fyzikální (minerální) ochrana?
V současnosti se hojně skloňují názvy dvou typů ochrany v opalovacích krémech, a to ochrana minerální a ochrana chemická.
Chemická ochrana
Opalovací krémy s chemickou ochranou využívají kombinace dvou až šesti aktivních látek jako je oxybenzone, avobenzone, octisalate, octocrylene, homosalate a octinoxate. Sluneční záření absorbují díky chemické reakci, která rozptýlí záření na pleti.
Jak jste se již dozvěděli na začátku tohoto článku, zmást byste se neměli nechat ani vysokým číslem SPF. SPF indikuje totiž pouze ochranu před UVB paprsky. Spíše než astronomicky vysoké číslo SPF volte proto raději širokospektrální opalovací krém, který pleti poskytne vyšší ochranu a zatíží ji menším množství chemických látek.
Ne všechny látky, které se využívají v opalovacích krémech, lze hodnotit stejně. Pokud si vyberete chemickou ochranu, pokuste se vyhnout se produktům s obsahem oxybenzonu. Tomu se připisuje negativní vliv na hladiny hormonů v organismu, způsobovat může také alergické reakce. Namísto toho je vhodné porozhlédnout se po produktech s obsahem avobenzonu, který je pro pleť bezpečný stejně jako oxid zinečnatý či titaničitý.
Minerální ochrana
Opalovací krémy s minerální ochranou využívají aktivních minerálních látek, jako je oxid zinečnatý a oxid titaničitý, které sluneční záření odrážejí od kůže podobně jako zrcadlo, a díky tomu chrání pleť. Zejména oxid zinečnatý je hodnocen jako nejlepší ochrana před UVA a UVB zářením. Co je další plus minerální ochrany před slunečním zářením? Aktivní minerální látky se zářením slunce rozkládají jen minimálně, ochranu proto pleti poskytují déle než chemické.
Co se týče bezpečnosti aktivních látek, u minerálních opalovacích krémů obecně platí, že se získávají z přírodních látek a jsou k pleti jemnější než chemické filtry. I tak je ale vhodné dodržet doporučení vyhýbat se oxidu titaničitému ve formě pudru či spreje, protože může být při vdechnutí mírně toxický.
Když už jste si nyní udělali pořádek v opalovacích krémech a dalších kosmetických produktech, které mají chránit před slunečním zářením, je třeba ještě doporučit také jejich každodenní používání, a to bez ohledu na roční období, ale i počasí. Sluneční paprsky totiž prostupují i přes mraky a na naši pleť tedy působí neustále. Zejména pro malé děti nebo sportovce, kteří tráví hodně času venku, je pak vhodné oblečení se zabudovanou sluneční ochranou, tzv. UPF faktorem.
Vyzkoušejte širokospektrální minerální ochranu Physical Sunscreen od britské značky Medik8 s SPF 30!
Oba typy ochrany, a to jak minerální, tak chemickou obsahuje opalovací krém Dermaheal SPF 50!
Dermaheal opalovací krém SPF 50 Opalovací krém, který nejen, že vás ochrání před UVA a UVB zářením, ale dokonce bojuje proti vráskám a krásně hydratuje pleť? Jestli se chystáte na pořádnou „opalovačku“, je Dermaheal opalovací krém SPF 50 tím pravým přípravkem pro vás! 990 Kč
Zelený čaj podpoří zdraví srdce a sníží cholesterol. Je lepší si dát šálek nebo doplněk stravy?
Zelený čaj milují východní kultury pro jeho pozitivní vliv na celý organismus po staletí. Lístky tohoto čaje neprocházejí procesem fermentace tak jako čaj černý, zůstává v něm proto zachován vysoký obsah zdraví prospěšných látek. Pokud vám ovšem zelený čaj z nějakého důvodu nechutná (mnoho lidí jej popisuje jako velmi hořký či bez chuti), spolehnout se na jeho účinky můžete i prostřednictvím doplňků stravy.
Dejte si pozor na řídnutí kostí, trpí jím téměř milion Čechů
V České republice postihuje osteoporóza čili řídnutí kostí zhruba 7 až 8% populace. Jaká je nejvhodnější prevence tohoto onemocnění, které může mít za následek mimo jiné frekventované fraktury a zhoršenou kvalitu života?
Hořčík je důležitý pro zdraví srdce i celého organismu. Zkontrolujte si, zda ho nemáte nedostatek
Zvážíme-li, jaké důležité role hraje hořčík v lidském organismu, a navíc také fakt, že jeho nedostatek je jedním z nejběžnějších mezi nedostatky živin v populaci, nabízí se myšlenka, zda by nebylo vhodné pravidelně užívat doplněk stravy s jeho obsahem a také konzumovat potraviny, které jsou na hořčík přirozeně bohaté. Přečtěte si, proč je dostatečná hladina hořčíku pro organismus klíčová.
Enzym telomeráza je klíčem k zachování mládí i zdraví. Podpořte její aktivitu
Za objev enzymu telomerázy a popsání stárnutí získal vědecký tým v roce 2009 Nobelovu cenu za fyzilogii a medicínu. Není se čemu divit. Tento vpravdě revoluční objev totiž nejen, že osvětluje proces stárnutí organismu, ale dokonce má i vysoký potenciál ohledně toho, jak stárnutí přirozeně zpomalit.
Jak vzniká překyselení organismu a co s tím?
Dlouhodobé překyselení organismu je vážný stav, který může mít za následek mnoho zdravotních komplikací včetně větší náchylnosti k fraktuře kyčelního kloubu ve vyšším věku. I proto je vhodné snažit se překyselení organismu pravidelně redukovat.