Hořčík je důležitý pro zdraví srdce i celého organismu. Zkontrolujte si, zda ho nemáte nedostatek
Zvážíme-li, jaké důležité role hraje hořčík v lidském organismu, a navíc také fakt, že jeho nedostatek je jedním z nejběžnějších mezi nedostatky živin v populaci, nabízí se myšlenka, zda by nebylo vhodné pravidelně užívat doplněk stravy s jeho obsahem a také konzumovat potraviny, které jsou na hořčík přirozeně bohaté. Přečtěte si, proč je dostatečná hladina hořčíku pro organismus klíčová.
U mnoha lidí má navíc nedostatek hořčíku viditelné negativní symptomy včetně bolestí a křečí svalů, zhoršeného trávení, nervozity a problémů se spánkem. I přesto je ale často přehlížen a málokdy testován.
Hořčík možná sice není tím minerálem, jehož je v organismu nejvíce z pohledu množství, ale je to rozhodně jeden z hlavních minerálů, které ovlivňují naše celkové zdraví. Účastní se více než 300 biochemických funkcí v organismu, mimo jiné reguluje rytmus srdečního tepu a napomáhá aktivitě neurotransmiterů.
Mezi hlavní znaky nedostatku hořčíku patří:
- Hypertenze a onemocnění kardiovaskulární soustavy
- Poškození jater a ledvin
- Peroxynitritová poškození, který mohou vést až k migrénám, roztroušené skleróze, glaukomu či Alzheimerově chorobě
- Nedostatek dalších živin včetně vitamínu K, vitamínu B1, vápníku a draslíku
- Syndrom neklidných nohou
- Zhoršení symptomů premenstruačního syndromu (PMS)
- Výkyvy nálad a behaviorální poruchy
- Osteoporóza
- Nespavost a problémy se spánkem
- Opakující se bakteriální či houbové infekce v důsledku snížení aktivit imunitního systému
- Problémy v dutině ústní
- Svalová slabost a křeče
- Impotence
Proč je nedostatek hořčíku v populaci tak běžný?
Roli hraje několik faktorů, zejména vyčerpání půdy, které snižuje množství hořčíku v zemědělských plodinách, poruchy trávení vedoucí ke špatnému vstřebávání hořčíku i dalších živin ze střev, časté užívání antibiotik a dalších léků, která mohou vést k poškození trávicího traktu a zhoršené absorpci živin i jejich využití.
Kromě toho se tělesné zásoby hořčíku každodenně ztenčují v důsledku běžných procesů, jako jsou pohyby svalů, srdeční tep či produkce hormonů. Ačkoliv hořčíku organismus potřebuje relativně málo v porovnání s dalšími živinami, je třeba jeho zásoby pravidelně doplňovat, a to jak prostřednictvím stravy, tak doplňků stravy s jeho obsahem.
Primárně hladinu hořčíku v těle řídí ledviny, které jej také vylučují každý den prostřednictvím urinárního traktu. Ačkoliv nepatří k nejhojnějším elektrolytům v těle, je klíčový pro metabolismus, fungování enzymů, produkci energii a vyrovnávání hladiny oxidu dusného v organismu.
Hlavní zdravotní benefity dostatečné hladiny hořčíku:
Napomáhá zvýšit energii
Hořčík se využívá, aby v organismu napomohl „vytvořit“ energii tím, že aktivuje adenozin trifosfát (ATP). Bez dostatku organismus tedy nemá tolik energie, kolik potřebuje, a snáze podléhá únavě.
Nedostatečný příjem hořčíku také znamená, že se rychleji unavíme a máme vyšší spotřebu kyslíku během fyzické aktivity.
Podporuje duševní pohodu a „klidní nervy“
Hořčík je nezbytný pro fungování inhibičního neurotransmiteru GABA, který produkuje „hormony štěstí“ jako je serotonin. Jisté hormony regulované hořčíkem jsou klíčové pro zklidnění mozku a vyvolání pocitu pohody a uvolnění. Právě proto bývá nedostatek hořčíku spojován s nespavostí a nekvalitním spánkem.
Téměř 30% doporučené denní dávky hoříčku získáte z doplňku stravy pro zpomalení stárnutí organismu YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic!
Uleví od nespavosti a pomůže vám lépe a kvalitněji usnout
Doplňky stravy s obsahem hořčíku mohou napomoci zklidnit mysl „roztočenou na plné obrátky“, a usnadní tak usnutí. Naše biologické hodiny mění svůj ráz, zejména v důsledku přirozeného procesu stárnutí. Je to dáno jak sníženou konzumací živin, tak jejich sníženou absorpcí. Nespavost tak tedy ohrožuje takřka každého!
Zlepšuje trávení a ulevuje od zácpy
Horčík napomáhá uvolnění svalů v trávicím traktu včetně střevní stěny, která řídí vyměšování. Jelikož hořčík napomáhá neutralizovat žaludeční kyseliny a usnadňuje pohyb stolice trávicím traktem, užívání doplňků stravy s jeho obsahem je přirozenou cestou, jak si ulevit od zácpy.
Nečekejte ale, že hořčík bude působit jako projímadlo. Jeho správné dávkování by rozhodně nemělo způsobit nezadržitelnou potřebu či průjem, ale mělo by zpravidelnit vaše návštěvy toalety.
Více než 180% doporučené denní dávky hořčíku vám dodá doplněk stravy proti překyselení organismu ANTI-ACID by Brandeis Clinic!
Ulevuje v případě bolesti svalů a svalových křečí
Hořčík hraje důležitou roli v neuromuskulárních signálech a svalových kontrakcích. Nemá-li jej organismus dostatek, mohou v důsledku toho upadnout svaly do křečí. Hořčík naopak podporuje uvolnění svalů a jejich kontrakce, dopomůže vám tedy k bezbolestnému pohybu.
Vedle toho vyrovnává hořčík hladinu vápníku v těle. Je to velmi důležité, protože vysoké dávky vápníku mohou způsobovat problémy spojené s řízením pohybu svalů, včetně svalu srdečního.
Ovlivňuje hladinu vápníku, draslíku a sodíku
V součinnosti s dalšími elektrolyty reguluje hořčík mnoho biochemických reakcí v organismu. Hraje roli mimo jiné v aktivním transportu vápnitých a draselných iontů skrze buněčné membrány. Proto je hořčík nezbytný pro vedení nervových vzruchů, svalových stahů a normální srdeční rytmus.
Společně s vápníkem se také podílí na strukturálním rozvoji kostí a je potřebný také pro syntézu DNA, RNA a antioxidantu glutathionu.
Důležitý pro zdravé srdce
Hořčík je velmi důležitý pro zdraví kardiovaskulární soustavy. Jeho nejvyšší množství v těle se nachází právě v srdci, zejména v jeho levé srdeční komoře.
S vápníkem společně podporují optimální krevní tlak a působí proti hypertenzi. V případě, že by v organismu kvůli nedostatku hořčíku a dalších minerálů jako je vápník vznikaly svalové křeče, může dojít dokonce k srdečnímu infarktu.
Působí proti migrénám
Protože je hořčík zapojen do fungování neurotransmiterů a cirkulace krve, může napomoci snížit bolest hlavy typickou pro migrény tím, že v jeho důsledku dojde k uvolnění hormonů ulevujících od bolesti a redukcí vazokonstrikce a zúžení krevních cév, které zvyšují krevní tlak.
Napomáhá prevenci osteoporózy
Hořčík je nezbytný pro správné formování kostí a ovlivňuje aktivitu osteoblastů a osteoklastů, které budují zdravou hustotu kostí.
Vliv má také na koncentraci vitamínu D v krvi, přičemž vitamín D je hlavním regulátorem kostní homeostázy. Vyšší příjem hořčíku pak koresponduje se zvýšenou hustotou kostního minerálu u mužů i žen. Zejména ženy mohou užívání doplňků stravy s hořčíkem působit preventivně proti osteoporóze a dokonce zvrátit její aktuální projevy.
Jaké jsou nejlepší přirozené zdroje hořčíku?
Nejvíce se tohoto cenného minerálu nachází v tzv. „tmavě zelené listnaté zelenině“ (například kapusta, špenát, ledový salát), avokádech, banánech, melounu, luštěninách, ořeších a semínkách. Jakmile obsahuje dané jídlo také dostatek vlákniny, obvykle je bohaté i na hořčík.
Jaká jsou jídla nejbohatší na hořčík?
1. Špenát
2. Mangold
3. Černé fazole
4. Mungo fazole
5. Mandle
6. Kešu ořechy
7. Brambory
8. Dýňová semínka
9. Avokádo
10. Banány
11. Brokolice
12. Růžičková kapusta
Enzym telomeráza je klíčem k zachování mládí i zdraví. Podpořte její aktivitu
Za objev enzymu telomerázy a popsání stárnutí získal vědecký tým v roce 2009 Nobelovu cenu za fyzilogii a medicínu. Není se čemu divit. Tento vpravdě revoluční objev totiž nejen, že osvětluje proces stárnutí organismu, ale dokonce má i vysoký potenciál ohledně toho, jak stárnutí přirozeně zpomalit.
Jak vzniká překyselení organismu a co s tím?
Dlouhodobé překyselení organismu je vážný stav, který může mít za následek mnoho zdravotních komplikací včetně větší náchylnosti k fraktuře kyčelního kloubu ve vyšším věku. I proto je vhodné snažit se překyselení organismu pravidelně redukovat.
Nejlepší novoroční předsevzetí pro vaši krásu a zdraví
S novoročními předsevzetími nemusíme začínat vždy nutně prvního ledna, zejména s těmi, která se týkají krásy a zdraví. Teď, když silvestrovskou únavu i následnou únavu novoroční konečně „odvál čas“, se můžete po hlavě vrhnout do cesty za svým mladším, krásnějším já. Připravili jsme pro vás totiž výběr těch nejlepších tipů pro (nejen) novoroční předsevzetí!
Dárky na poslední chvíli: U nás to zvládnete!
Nestíháte letos nakoupit včas vánoční dárky? U nás v Medaprexu vám tento delikátní problém pomůžeme vyřešit. Stačí si vybrat produkty, které se vám líbí, elektronicky objednat a zastavit se pro ně osobně u nás v Medaprexu až do pátečních 17.30 hodin. Pro vánoční opozdilce ideální zpráva!
Problémy s pletí a vlasy: Viníkem může být stres
Taky už se vám někdy udělal pupínek přesně předtím, kdy vás čekala důležitá schůzka? A taky jste už uvažovali, jestli jeho vznik náhodou nezapříčinil stres? Je to dost pravděpodobné!