Dejte si pozor na řídnutí kostí, trpí jím téměř milion Čechů
V České republice postihuje osteoporóza čili řídnutí kostí zhruba 7 až 8% populace. Jaká je nejvhodnější prevence tohoto onemocnění, které může mít za následek mimo jiné frekventované fraktury a zhoršenou kvalitu života?
Bohužel, osteoporóza je z velké části dána geneticky, věkem a pohlavím, existují nicméně i faktory jejího rozvoje, které můžete sami ovlivnit svým každodenním chováním.
Procvičujte své kosti
Stejně jako svaly i kosti posilují, když pravidelně cvičíte. Nejlepší jsou pro stav kostí cviky, kdy je zatěžujete. Pohybem působíte proti gravitační síle, a právě to nutí organismus produkovat novou kostní hmotu a zvyšovat její hustotu.
Jaká jsou nejlepší cvičení pro stav kostí?
- Aerobik a aerobik ve vodě
- Chůze do schodů
- Tanec
- Jogging
- Tenis a další raketové sporty
- Běh
- Tai chi
- Chůze a Power Walking
- Jóga
A nezapomeňte na posilování
Posilování se řadí k nejlepší prevenci osteoporózy. Proč? Svaly jsou ke kostem ukotveny vazivovými šlachami. Během posilování pak ty působí silou na kosti, což je posiluje. Pevné a posílené svaly podporují také flexibilitu a snižují riziko pádu, který bývá příčinou číslo jedna zlomeniny kyčelního krčku.
Pokud si zrovna nechcete kupovat permanentku do fitka, posilování zvládnete i doma!
Zvedat můžete kromě klasických činek i těžké plechovky, láhve s vodou či pískem, nosit můžete zátěže na zápěstích a kotnících nebo třeba zvedat svoje děti. Invencím se meze nekladou. Kromě toho vám mohou být společníkem také odporové gumy, ale i cvičení s vlastní tělesnou váhou, jako jsou kliky či dřepy.
Zdravé kosti napomáhá budovat vápník
Nemá-li organismus dostatečnou hladinu vápníku, začíná jej pomalu „extrahovat“ z kostní hmoty, je proto důležité zajistit jeho dostatečnou hladinu, ideálně kombinací vyvážené stravy i užíváním doplňků stravy.
Ve stravě patří mezi hlavní zdroje netučné mléčné výrobky, tučné mořské ryby jako sardinky či losos konzumované včetně drobných kostiček a tmavě zelená zelenina jako kapusta a brokolice.
Dostatečné množství vápníku získáte také z doplňku stravy ANTI-ACID by Brandeis Clinic proti překyselení organismu.
Potřebujete také "déčko"
Vitamín D napomáhá organismu absorbovat a správně využít zkonzumovaný vápník. V potravinách se nevyskytuje příliš frekventovaně, najdete jej nicméně v tučných rybách jako jsou makrely, losos či tuňák, hovězích játrech, sýrech a vaječných žloutcích.
V kůži se vitamín D přirozeně utváří po osvícení slunečním zářením. Jak dlouho potřebujete na sluníčku strávit, aby se vitamín D začal produkovat? To záleží na věku, na vašem fototypu, ale i tom, kde se zrovna nacházíte. Spočítejte si přesné číslo v tomto kalkulátoru!
Co dalšího je prevencí osteoporózy?
- Nepřehánějte to s alkoholem, dva a více alkoholických nápojů denně zvyšují riziko ztráty kostní hmoty
- Přestaňte kouřit
- Pokud jste žena, nepřehánějte to ani s intenzivním cvičením a přísnou dietou
Hořčík je důležitý pro zdraví srdce i celého organismu. Zkontrolujte si, zda ho nemáte nedostatek
Zvážíme-li, jaké důležité role hraje hořčík v lidském organismu, a navíc také fakt, že jeho nedostatek je jedním z nejběžnějších mezi nedostatky živin v populaci, nabízí se myšlenka, zda by nebylo vhodné pravidelně užívat doplněk stravy s jeho obsahem a také konzumovat potraviny, které jsou na hořčík přirozeně bohaté. Přečtěte si, proč je dostatečná hladina hořčíku pro organismus klíčová.
Enzym telomeráza je klíčem k zachování mládí i zdraví. Podpořte její aktivitu
Za objev enzymu telomerázy a popsání stárnutí získal vědecký tým v roce 2009 Nobelovu cenu za fyzilogii a medicínu. Není se čemu divit. Tento vpravdě revoluční objev totiž nejen, že osvětluje proces stárnutí organismu, ale dokonce má i vysoký potenciál ohledně toho, jak stárnutí přirozeně zpomalit.
Jak vzniká překyselení organismu a co s tím?
Dlouhodobé překyselení organismu je vážný stav, který může mít za následek mnoho zdravotních komplikací včetně větší náchylnosti k fraktuře kyčelního kloubu ve vyšším věku. I proto je vhodné snažit se překyselení organismu pravidelně redukovat.
Nejlepší novoroční předsevzetí pro vaši krásu a zdraví
S novoročními předsevzetími nemusíme začínat vždy nutně prvního ledna, zejména s těmi, která se týkají krásy a zdraví. Teď, když silvestrovskou únavu i následnou únavu novoroční konečně „odvál čas“, se můžete po hlavě vrhnout do cesty za svým mladším, krásnějším já. Připravili jsme pro vás totiž výběr těch nejlepších tipů pro (nejen) novoroční předsevzetí!
Dárky na poslední chvíli: U nás to zvládnete!
Nestíháte letos nakoupit včas vánoční dárky? U nás v Medaprexu vám tento delikátní problém pomůžeme vyřešit. Stačí si vybrat produkty, které se vám líbí, elektronicky objednat a zastavit se pro ně osobně u nás v Medaprexu až do pátečních 17.30 hodin. Pro vánoční opozdilce ideální zpráva!