Dohnala vás únava a bez energie byste si šli nejraději lehnout?
Možná právě proto, že je léto obdobím dovolených, na nás často dopadá únava. Je třeba stihnout návaly práce před dovolenou, ať už v práci nebo doma v rámci přípravy na vysněný týden či dva volna, a po návratu dovolené na nás obvykle také čekají hromady povinností, které musíme zvládnout, i když bychom se potřebovali spíše pár dní v klidu „rozkoukat“. Do toho vysoké letní teploty a my jsme bez energie a unavení…
Příčin únavy je široké spektrum, ráz může mít psychologický (stres, deprese), fyzický (anémie, obezita, diabetes či jiné vážně onemocnění typu rakovina) či fyziologický (těhotenství, kojení, nedostatek spánku, nadměrná fyzická námaha).
Právě vzhledem k tomu, že příčiny únavy se různí, je složitější najít univerzální postup či doplňky stravy proti únavě.
Co pomáhá proti únavě?
Ujistěte se, že na vině nejsou zdravotní problémy
Únava a nedostatek energie mohou být způsobeny mnoha onemocněními jako je cukrovka, nemoci srdce, artróza, anémie, onemocnění štítné žlázy nebo spánková apnoe. Pokud se cítíte bezdůvodně unavení, možná je na čase promluvit si o tom se svým lékařem.
Na úbytku energie mohou mít podíl i užívané léky, mezi něž patří například ty na úpravu krevního tlaku, antihistaminika a diuretika.
Začněte se věnovat (sportovní) aktivitě
I když je cvičení nebo jen pouhá procházka často to poslední, co byste chtěli dělat, když jste unavení, je to přesně to, co byste dělat měli. Fyzická aktivita vám totiž naopak dodá energii!
Pravidelné cvičení bývá dlouhodobě spojováno s nárůstem životní vitality a celkovým zlepšením kvality života. Cvičení posiluje srdce, plíce a svaly, a díky tomu vám dodá více energie. Jakkoliv se to zdá paradoxní. Nejvhodnější pro dobití energie je jóga, která protáhne svaly a zklidní mysl.
Hydratace je důležitá
Nedostatek vody v organismu, čili dehydratace, zhoršuje fyzický výkon a ubírá na energii. Například pro sportovce je složitější dokončit silový trénink, jsou-li dehydrovaní. Dehydratace tím pádem ale může způsobovat únavu i při běžných životních aktivitách. Snižuje navíc koncentraci a zhoršuje pozornost.
Jak poznat, jestli vám nehrozí dehydratace? Podle barvy moči, který by měla být světle žlutá či světle slámová. Tmavší moc je znakem toho, že byste měli na konzumaci vody přidat.
Ale nezapomínejte odpočívat
Nedostatek spánku je jasnou příčinou únavy. Nejlepším řešením je tedy „zalehnout“ dostatečně brzy tak, abyste si mohli vychutnat celonoční spánek. Pomoci může i krátký odpolední „šlofík“, který by neměl trvat déle než půl hodiny. Ten vám dodá energii a navýší mentální i fyzický výkon.
Přihlédnout byste měli k tomu, jaký typ člověka jste. Někdo má nejvíce energie hned zrána, jiný je až do oběda „mrtvý“ a na večer ožívá. Na to, zda je člověk ranní ptáče nebo noční sova, má vliv genetika i struktura mozku. Je proto dost složité, ne-li takřka nemožné, tyto vzory změnit. Vhodnější je pokusit se strukturovat si denní aktivity a povinnosti právě podle tohoto vašeho ideálního denního rytmu.
Proti únavě stravou
Vliv na únavu a energii má i strava. Na některé lidi může „fungovat“, když jídlo konzumují namísto ve třech velkých porcích ve více menších. To napomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru. Její kolísání v průběhu dne může mít za následek velké kolísání energie. Aby hladina krevního cukru nekolísala, je vhodné zaměřit se na konzumaci komplexních sacharidů, jako jsou například celozrnné produkty. Oproti jednoduchým sacharidům trvá jejich trávení delší dobu a také energii z nich organismus využívá po delší dobu.
Pozor si ovšem v případě, že se rozhodnete jíst více menších jídel denně, dejte na to, abyste nejedli příliš velké porce a v důsledku toho netloustli. I nadváha může být totiž příčinou nadměrné únavy.
Pokud „vlastníte“ nějaká ta kila navíc, pokuste se je shodit. I malý úbytek tělesného tuku může zlepšit náladu a v dlouhodobém horizontu dodat energii. Vše souvisí se vším – pro zhubnutí zmenšete porce, jezte častěji a zahrňte i pravidelnou fyzickou aktivitu. Zanedlouho budete mít víc energie.
Doplňky stravy proti únavě
Podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin se podílí 15 vitamínů a minerálů na normálním energetickém metabolismu a produkci energie. Patří mezi ně vápník, biotin, měď, jód, železo, hořčík, niacin (vitamín B3), kyselina pantotenová (vitamín B5), fosfor, riboflavin (vitamín B2), thiamin (vitamín B1), vitamín B12 a vitamín C.
Vyzkoušejte LIFE ENERGY by Brandeis Clinic proti únavě a pro zachování životní vitality, který obsahuje šest rostlinných výtažků a 8 vitamínů důležitých pro produkci energie.
Vitamíny na únavu: B-komplex
Vitamíny ze skupiny B, zejména vitamín B12, organismus potřebuje pro produkci energie z konzumované stravy a také pro její následné správné využití. Doplňky stravy jako takové tedy měřitelnou energii neobsahují, jejich složky jsou ale potřebné k tomu, aby k vytvoření energie v těle došlo.
Každý z vitamínů ze skupiny B má navíc v organismu i svoji vlastní funkci související s energií a vitalitou. Vitamín B12 a kyselina listová (vitamín B9) působí preventivně proti anémii, která může být původcem únavy, a jsou také nezbytné pro zdraví a správné fungování nervové soustavy. Kyselina listová je zejména důležitá v raných fázích těhotenství, kdy její dostatečná hladina v organismu zajišťuje správný vývoj nervové soustavy plodu.
Většinu vitamínů z B-komplexu lze získat ze stravy, problém nastává v případě vegetariánské či veganské stravy, kdy může dojít zejména k vyčerpání a nedostatku vitamínu B12, jehož jedinými zdroji jsou živočišné zdroje potravy. Pak je vhodné sáhnout po doplňcích stravy. Doplňky stravy pro vegany a vegetariány by vedle toho měly obsahovat i železo, kterého mohou mít taktéž nedostatek.
Vitamíny ze skupiny B i další nezbytné vitamíny a minerály najdete v komplexním doplňku stravy VIT-A-MIN by Brandeis Clinic.
Hořčík proti únavě
Jestliže nepatří zelená zelenina mezi vaše oblíbená jídla, nejíte ani větší množství masa a mléčných produktů a máte pocit, že vám ubývá energie, na vině může být nedostatek hořčíku. Jeho doporučená denní dávka činí 270 až 300 mg, kterou můžete získat jak ze zmiňované zeleniny, tak celozrnných produktů, tučných mořských ryb či ořechů.
Nebo se spolehněte na doplňky stravy, které dostatečný příjem hořčíku zajistí, jako třeba doplněk stravy proti překyselení organismu ANTI-ACID by Brandeis Clinic. Vedle hořčíku obsahuje také vápník, sodík a draslík.
Železo proti anémii
Také nedostatek železa má velký vliv na energetický metabolismus. Za následek totiž může mít anémii, stav, kdy červené krvinky nejsou schopny zásobit kyslíkem tělesné buňky. Pocity únavy, kdy vám rychle dochází dech i při mírné fyzické aktivitě a srdeční palpitace (nepravidelný srdeční tep) jsou typickými znaky nedostatku železa. Potvrdí jej snadno krevní testy.
Deficience se může objevit u žen se silnou menstruací, u mladých žen nebo takových osob, které nekonzumují dostatek na železo bohatých potravin, mezi něž patří červené maso, zelená zelenina či ořechy a semínka.
Přírodní výtažky podporující energii
Taktéž extrakty z různých rostlin mohou na organismus působit stimulačně. Mohou obsahovat kofein či podobné látky jako je například guarana. Energii podporují podle tradiční medicíny i ženšen a ginkgo biloba.
Energii vám dodá doplněk stravy YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic pro zachování duševního a tělesného zdraví s obsahem ginkgo biloba, resveratrolu a dalších účinných látek.
Doplňky stravy pro sportovce: Jaké živiny vám nesmí chybět
Pokud jste fyzicky aktivní a sportujete, pravděpodobně vedete relativně zdravý životní styl, s čímž se pojí i zdravá strava založená na konzumaci libového masa a zeleniny. Dost možná si proto říkáte, že žádné další vitamíny, minerály a doplňky stravy pro sportovce užívat nemusíte. To je ale mýlka!
Překyselený organismus: Co s tím?
Co pomáhá na překyselení? To se dozvíte v našem dnešním článku.
Vitamíny v těhotenství. Přečtěte si, které potřebujete a které vám možná chybí
Vitamíny pro těhotné hrají důležitou roli, mají totiž vliv na správný vývoj plodu, stejně jako na zdraví nastávající maminky. Získat je lze z vyvážené stravy, stále častěji ale budoucí maminky sahají po výživových doplňcích, u nichž mají jistotu, že splní všechny výživové nároky organismu.
Jak získat husté obočí?
Obočí je kosmetickým a fashion tématem v posledních letech číslo jedna. Na pomyslném trůně „top obočí“ sedí modelka a herečka Cara Delevigne, následují ji ale i další celebrity jako Lili Collins. Chcete získat obočí, jaké mají tyto hvězdy? Následujte náš manuál.
Selen pozitivně působí nejen na štítnou žlázu. Ulevit může také při chronickém astmatu
Tento stopový prvek se přirozeně nachází v půdě, jistých typech potravin a v malém množství dokonce i ve vodě. Pro lidské tělo je jeho dostatečné množství nezbytné!