Selen pozitivně působí nejen na štítnou žlázu. Ulevit může také při chronickém astmatu
Tento stopový prvek se přirozeně nachází v půdě, jistých typech potravin a v malém množství dokonce i ve vodě. Pro lidské tělo je jeho dostatečné množství nezbytné!
Ovlivňuje obranyschopnost, posiluje antioxidační kapacitu organismu a jeho obranu před volnými radikály, působí také proti zánětlivým procesům v těle. Hraje klíčovou roli v zachování tělesného metabolismu. Jeho dostatek také přirozeně posiluje odolnost organismu vůči virovým onemocněním, je důležitý pro plodnost mužů i žen a snižuje riziko rozvoje autoimunitních onemocnění. Podle některých názorů preventivně působí proti vzniku některých nádorových onemocnění, chrání před kardiovaskulárními problémy a snižuje i nepříjemné vedlejší projevy onemocnění jako je astma.
Nejvíce selenu se nachází v para ořeších, vejcích, játrech a mořských rybách (tuňák, treska), slunečnicových semínkách, také v drůbeži a mase obecně. Pozor na zpracování potravin, selen totiž podléhá při vystavení vysokým teplotám rozkladu. Nedostatek selenu nebývá v současnosti v populaci běžný, požadavky na jeho spotřebu ovšem významně rostou při některých onemocněních jako je HIV, Crohnova choroba a další, které ovlivňují vstřebatelnosti a využití živin.
Jak selen pozitivně působí na organismus?
Selen zpomaluje proces stárnutí organismu a podporuje imunitu díky tomu, že snižuje poškození volnými radikály. Synergicky působí s dalšími antioxidanty, jako je například vitamín E, a stimuluje odolnost organismu vůči oxidativnímu stresu. Výsledkem je i obrana před onkologickými onemocněními, zejména prostaty a konečníku.
Selen je také hlavní složkou glutathion peroxidázy, enzymu důležitého pro procesy chránící lipidy (tuky) v buněčných membránách. Působí proti oxidační degradaci buněk a chrání před mutacemi a poškozením DNA, které mohou vést až k závažným onemocněním. Zejména pokud máte oslabenou imunitu, doporučují někteří odborníci nechat si zkontrolovat hladinu selenu v organismu a zařadit do stravy pokrmy, které jej přirozeně obsahují, stejně jako doplňky stravy s jeho obsahem.
Stimuluje opravu poškozené DNA
Selen vstupuje do buněčného jádra, kde se nachází DNA a genom. Zde „vyhledá“ poškození, připojí se k ochranným antioxidačním komplexům, jako je například zmiňovaný glutathion, a následně napomáhá opravě poškozené DNA. Bez těchto oprav může poškození DNA vést až k rakovinným mutacím a nádorovému bujení. Selen dokáže aktivovat selenoproteiny, které coby enzymy zlepšují výsledky aktivity ostatních antioxidantů.
Podle některých studií narůstá v oblastech světa, kde je půda na selen nejchudší, výskyt rakovinných onemocnění ve srovnání s lokalitami, kde je selenu dostatek.
Tento minerál je také důležitý pro funkční obranyschopnost. Třeba u HIV pozitivních pacientů jeho dostatečný příjem může zpomalit dobu, za jakou u nich propukne vážné onemocnění AIDS.
Nedostatek? Riziko pro srdce a cévy
Nedostatek selenu bývá naopak spojován se zvýšeným rizikem rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, zejména ischemické choroby srdeční. Studie také naznačují spojitost mezi nedostatkem selenu a metabolismem štítné žlázy. Selen totiž působí jako katalyzátor produkce aktivních hormonů štítné žlázy.
Štítná žláza má vliv na mnoho procesů v organismu včetně chuti k jídlu, spánku, tělesné teploty, váhy či energetického metabolismu. Nefunguje-li tedy správně, objevit se mohou různé méně či více závažné komplikace. Patří mezi ně mimo jiné podrážděnost, svalová slabost, hubnutí nebo naopak tloustnutí či potíže se spánkem.
Ovlivňuje štítnou žlázu, a tím pádem celý organismus
Dostatečná hladina selenu je pro fungování štítné žlázy, a tím pádem pro zdraví celého organismu velmi důležitá. Selen štítnou žlázu také chrání a reguluje produkci reaktivního kyslíku mimo ni. V současnosti díky těmto faktům probíhají výzkumy zaměřující se na vliv selenu na pacienty s Hashimotovou chorobou, Gravesovou chorobou a na těhotné ženy, zda redukuje autoimunitní reakce organismu, snižuje záněty a navyšuje imunitu.
Jak naznačují některé výzkumy, selen je důležitý pro zachování životní vitality a dlouhověkost.
Selen je sice stopový minerál, kterého náš organismus potřebuje skutečně jen minimální množství, protože se ale z organismu často vyplavuje, je vhodné se na jeho konzumaci zaměřit a sledovat, zda jej přijímáme dostatečné množství.
Ulevit může v případě chronického astmatu
Nejnovější výzkumy ukazují také na spojitost selenu a astmatu. Podle některých studií se totiž u pacientů s chronickým astmatem často objevuje také jeho nedostatečná hladina a v jejich případě pak může navýšení příjmu selenu redukovat negativní projevy, které astma často provází.
Minerální či chemická ochrana před UV zářením? Přečtěte si PRO a PROTI
Chránit se před slunečním zářením je povinnost, bez ohledu na počasí. Zdaleka totiž nejde „jen“ o estetické záležitosti jako jsou vrásky, jemné linky a nadměrná pigmentace. Nedostatečná ochrana před ultrafialovým zářením může vyústit i v rakovinu kůže a dokonce její nejagresivnější formu, melanom.
Glukosamin může ulevit při bolestech kloubů, zlepšuje i špatné trávení
Glukosamin je přirozenou složkou kloubních chrupavek. Tvoří jejřetězce propojených cukrů a proteinů. Zvlhčuje klouby a napomáhá tělu tlumit nárazy, umožňuje také bezbolestný pohyb kloubů, kostí a svalů.
Bojujte proti stresu a ještě před létem zrelaxujte. Na dovolené se vám to bude hodit!
Deadliny, termíny, prázdniny… Jedním slovem stres, který dokáže pořádně zadělat na vrásky nejen na čele.
Kompletní list: Těmto látkám byste se v těhotenství měly vyhnout obloukem!
V těhotenství nestačí se jen vyhýbat plísňovým sýrům, sushi a neužívat některé léky, nebezpečí pro nenarozené miminko číhá i v kosmetických produktech. Čemu byste se tedy po devět měsíců „v očekávání“ (a následující měsíce kojení) vyvarovat, abyste minimalizovaly rizika?
Obtíže s klouby jsou otrava. Přečtěte si, co dělat, aby vás kolena a kyčle nebolely
V dnešním vytíženém světě o zdraví kloubů a kostí málokdo přemýšlí. Tedy až do okamžiku, než se objeví první zdravotní problémy. To už ovšem bývá často trošku „po funuse“.