Ze stresu nebo kvůli hormonům? Padání vlasů lze zamezit
Jakkoliv se stále hovoří spíše o pánském plešatění, tento problém obtěžuje ve stejné míře i ženy. A přitom právě pro ženu bývá ztráta vlasů jedním z faktorů určující její sebevědomí a celkovou spokojenost se životem. To přece není málo! Pojďme se tedy zaměřit na tento problém, i když se o něm moc nemluví.
Příčin, proč vlasy padají, je mnoho, možná až tak moc, že to ani nechcete vědět! V případě, že jde například o sezónní vypadávání vlasů, které je nyní na podzim tolik aktuální, může být náprava více než snadná. Stačí si zvolit správnou péči, která zajistí obnovu růstu vlasů z (poškozených) vlasových váčků, vlasové vlákno vyživí a dokáže zastavit nadměrné vypadávání vlasů.
Pelo Baum sérum Zastavte konečně vypadávání vlasů a získejte opět husté vlasy, po kterých toužíte. Peptidy, přírodní výtažky a vitamíny v séru Pelo Baum společně s technologií nanokapslí udržují vlasovou část hlavy zdravou a vlasům poskytují dostatek klíčových živin. Vlasy díky tomu přestávají vypadávat, šedivět, a naopak začínají opětovně růst v té nejlepší kvalitě. 2 200 Kč
To a mnohem více zvládne komplexní péče pro vlasy od společnosti Renokin. Skládá se ze tří produktů: šamponu a kondicionéru pro denní mytí a výživu vlasů a aktivního séra proti vypadávání vlasů. Když tuto péči doplníte o stravu bohatou na jogurt, játra, pivovarské droždí a pšeničné klíčky, máte v podstatě vyhráno.
Na průměrné hlavě najdete zhruba 100 000 vlasů. Každý vlasový váček produkuje jediné vlasové vlákno, které povyroste o 1,25 cm za měsíc. Vlas takto stále dorůstá obvykle po dobu dvou až šesti let, posléze přejde do klidové fáze, v níž setrvá asi dva měsíce, než úplně vypadne. V ten moment již ovšem pod tímto starým vlasem vzniká nové vlasové vlákno, které jej nahradí. Ve fázi růstu se nachází kolem 85 % vlasů na hlavě.
S počtem 100 000 vlasů na hlavě je logické, že nám čas od času nějaký ten „chroun“ vypadne. A kolik vypadaných vlasů za den je ještě normální? Dermatologové uvádí, že 50 až 100 vypadlých vlasů za den je zcela v normě.
Ztratíte-li však za den vlasů více, pravděpodobně je zaděláno na problém. Padání vlasů je totiž vždy projevem něčeho ne zcela optimálního, co se děje ve vašem těle. Lékařsky stanovených příčin, proč ženám padají vlasy, je více než třicet.
My si ale vyjmenujeme jen ty nejčastější. Proč tedy ženám padají vlasy?
- Problémy se štítnou žlázou: Tato žláza ve tvaru motýla nacházející se na přední straně krku, produkuje hormony, které ovlivňují bezpočet procesů probíhajících v těle. Pokud štítná žláza produkuje příliš mnoho nebo naopak příliš málo tyroxinu a trijodthyroninu, růstový cyklus vlasu kolísá. Padání vlasů bývá však zpravidla pouze jedním ze symptomů poruch činnosti štítné žlázy. Mezi další se řadí velké váhové výkyvy, ekzém, zvýšená citlivost na zimu či teplo a nepravidelný srdeční tep. Vhodná medikace spojená s šetrnou péčí dokáže stav vlasů výrazně zlepšit.
- Syndrom polycystických vaječníků: Ženy postižené touto endokrinní poruchou se potýkají s chronickou hormonální nerovnováhou. Tělo si vytváří více androgenů, než je třeba. Často potom dochází ke zvýšenému růstu vousů a chloupků po celém těle, zatímco na hlavě se kštice a vlasy ztenčují. I v tomto případě dokáží často pomoci správně zvolené léky.
- Alopecie areata: V případě alopecie areata dochází k úbytku vlasů v jasně ohraničených, menších oblastech na hlavě. Viníkem tohoto částečného plešatění je vlastní imunitní systém jedince, který chybně napadá vlasové folikuly a považuje je za cizorodá tělesa. Ztráta vlasů obvykle nebývá trvalá a holá místa zarůstají během půl roku až roku. Jen velmi zřídka dochází k tomu, že postižený přijde během alopecie areata o všechny vlasy na hlavě.
- Trichofycie: Toto nakažlivé kožní onemocnění způsobuje plísňová infekce. Když postihne oblast skalpu (napadat může i pokožku bez vlasů nebo nehty), objevují se na něm jasně ohraničená lysá místa kruhového tvaru, která dotyčného svědí. Léčba probíhá aplikací antimykotických preparátů. Infekce se snadno šíří přímým kontaktem.
- Porod: Některé ženy mají pocit, že se jim během těhotenství zlepšila kvalita vlasů. Vyšší hladina hormonů opravdu může ovlivnit to, za jak dlouhou dobu vlas v klidové fázi vypadne, typicky se tato doba spíše prodlužuje, než zkracuje. Vlasů tedy na hlavě zůstane v jeden okamžik výrazně více, než kdy jindy. Tento stav bohužel netrvá věčně a jak se po porodu hladiny hormonů vrátí k normálu, vypadají tyto vlasy, jejichž životní cyklus byl „uměle prodloužen“. Právě proto se zdá, že ženám po porodu vypadá tolik vlasů v jeden okamžik. Než se vlasy vrátí k běžnému stavu, může to trvat až dva roky.
- Antikoncepční pilulky: O tom, nakolik hormonální antikoncepce ovlivňuje vypadávání a kvalitu vlasů, není mnoho známo. Nicméně hormony, které potlačují ovulaci, mohou u některých žen způsobit tenčení a úbytek vlasů, zejména mají-li tyto ženy padání vlasů v anamnéze. Stát se ovšem může, že se padání vlasů objeví až po vysazení hormonální antikoncepce. Kvalitu a počet vlasů ovlivňují i další léky, mimo jiné ty na ředění krve, léčbu vysokého tlaku, srdečních chorob, artritidy a antidepresiva.
- Nárazové diety: S nárazovou dietou můžete přijít nejen o pár kil, co se vám usídlily na bříšku a bocích! Ztrátu vlasů zpravidla člověk zaregistruje po třech až šesti měsících po zhubnutí více než sedmi kilogramů. Nejedná se ovšem o trvalou ztrátu, vlasy samy díky kvalitní stravě dorostou. Pokud se ovšem chystáte na dietu, jejímž základem je nízký příjem bílkovin nebo zvýšený příjem vitamínu a, na výraznější přítomnost vlasů na hřebenu nebo kartáči se určitě připravte.
- Pevně stažené účesy: Ne, tohle opravdu není mýtus – pevně stažené culíky nebo francouzské copánky (řečeno jazykem dnešní mládeže, cornrows) mohou podráždit pokožku na hlavě, a způsobit tak zvýšené vypadávání vlasů. Když vlasy necháte „růst si svou cestou“, měl by se jejich stav sám zlepšit. Ovšem mějte na paměti, že časté a dlouhodobé nošení podobných účesů může způsobit zjizvení pokožky na hlavě, a tím pádem permanentní ztrátu vlasů.
- Léčba nádorových onemocnění: Ztráta vlasů je charakteristický vedlejší efekt dvou typů léčby nádorových onemocnění: chemoterapie a radioterapie. Dochází při nich k likvidaci rakovinných buněk, nicméně obě tyto léčby mohou kromě rakovinných buněk poškodit i vlasové folikuly, čímž způsobí výrazné vypadávání vlasů. Naštěstí se ale jedná o krátkodobou záležitost a v momentě ukončení léčby se nastartuje klasický růstový cyklus a vlasy opět dorostou.
Pokud ovšem chcete mít krásnou hřívu, vyvarovat byste se měla i stresu. Právě on totiž bývá spouštěčem padání vlasů. A nemyslete si, že se jedná o zanedbatelnou záležitost. Následkem extrémního stresu či emočního a fyzického vypětí můžete ztratit až tři čtvrtiny vlasů na hlavě. I zde naštěstí platí, že kštice doroste. Ale je lepší se nenervovat, nemyslíte?
Pelo Baum šampon Bojujte proti vypadávání vlasů již během jejich mytí! Revitalizační šampon Pelo Baum posílí vaše vlasy i pokožku hlavy, a vlasům zároveň dodává objem a lesk. Zajistí to koktejl peptidů, vitamínů a přírodních výtažků. Výsledkem jsou krásné a zdravé vlasy, u nichž se nemusíte obávat žádného stylingu. 530 Kč
Pelo Baum kondicionér Dodejte lesk a sílu suchým vlasům. Už nemusíte mít strach z rozčesávání mokrých vlasů, s kondicionérem Pelo Baum se nebudou cuchat a hřeben či kartáč jimi krásně projede. Dopřejte svým vlasům kvalitní výživu, kterou pro skvělý vzhled potřebují. 470 Kč
Typy plešatění: Když se s problémem už narodíte aneb vrozená hypotrichóza
Termín hypotrichóza používají dermatologové pro popis stavu, kdy nevyrůstají žádné vlasy. Na rozdíl od alopecie, která popisuje stav, kdy vlasy vypadávají (nebo vypadaly) z míst, kde původně rostly, hypotrichóza se vztahuje na oblasti kůže, kde vlasy ani ochlupení nikdy nerostly. Jedince postihuje od narození a většinou se s ní musí vypořádávat po celý život.
Proč jsou po létě vaše vlasy unavené a zničené?
Léto je sice super, samé koupání, teplíčko a slunce. Ale pro vaše vlasy toto letní období velký kamarád není!
Nejezte tato jídla, vypadají vám po nich totiž vlasy
Na plešatění má vliv hodně faktorů. Jedním z nich je i strava. Jaká jídla bohaté kštici opravdu nesvědčí? Tady je seznam těch nejhorších. Spojení sice není 100% prokázané, ale i tak je dobré mít aspoň povědomí, ne?
Typy plešatění: Androgenní alopecie aneb striktně mužská záležitost. Nebo ne?
Androgenní alopecie je zodpovědná za více 95% problémů, které muži řeší s plešatěním. Dámy tento problém naštěstí většinou řešit nemusí, ačkoliv se najdou (bohužel) i výjimky.
Vlasová mezoterapie vám dokáže vrátit bujnou hřívu
Termín mezoterapie se poslední dobou skloňuje v mnoha různých spojeních. Jednak je to účinný způsob omlazení (ale o tom až příště), jednak možnost, jak podpořit růst vlasů na hlavě. Což se může hodit, protože se ztrátou vlasů během svého života mají alespoň jednou zkušenost dva ze tří mužů a o něco menší počet žen.