Nejezte tato jídla, vypadají vám po nich totiž vlasy
Na plešatění má vliv hodně faktorů. Jedním z nich je i strava. Jaká jídla bohaté kštici opravdu nesvědčí? Tady je seznam těch nejhorších. Spojení sice není 100% prokázané, ale i tak je dobré mít aspoň povědomí, ne?
Jednoduché karbohydráty
Rafinované karbohydráty jako různé buchty, koláče, sušenky a vlastně všechno možné z bílé mouky mají vysoký podíl cukru a nízký obsah vlákniny, což znamená, že veškeré živiny, které trávíte, jsou často přesměrovány, aby usnadnily trávení těchto obvykle nutričně velmi nevýživných jídel. Tím mohou vést nepřímo k vypadávání vlasů, protože o cukru je známo, že má schopnost potlačit zvládání stresu a stres je jedním z hlavních důvodů, proč vlasy vypadávají. Příklon ke komplexním karbohydrátům s větším množstvím vlákniny jako jsou například celozrnná mouka, luštěniny nebo banány podpoří trávení a zlepší schopnost organismu distribuovat živiny do krevního řečiště. Čímž máme samozřejmě na mysli zejména do vlasových folikul.
Smažené pokrmy
Konzumaci jídel s vysokým obsahem tuku, smažených pokrmů a jídel připravených na hydrogenovaných olejích bychom se obecně měli vyhýbat. Monosaturované a saturované tuky vedou ke zvýšení hladiny testosteronu, což zase může vést k zvýšení hladiny DHT, který stojí taktéž za vypadáváním vlasů zvaným androgenní alopecie.
Typy plešatění: Androgenní alopecie aneb striktně mužská záležitost. Nebo ne? Androgenní alopecie je zodpovědná za více 95% problémů, které muži řeší s plešatěním. Dámy tento problém naštěstí většinou řešit nemusí, ačkoliv se najdou (bohužel) i výjimky.
U hydrogenovaných olejů byla zase prokázána souvislost s potlačením vstřebávání esenciálních mastných kyselin, které jsou pro zdravé vlasy jedním ze základních prvků. Takže nejen, že tahle jídla vedou k cukrovce, obezitě a dalším „pěkným“ chorobám, ale ještě mohou negativně ovlivnit vaše vlasy!
Potraviny s umělými sladidly
Když se snažíte vyhnout potravinám s vysokým obsahem cukru, docela dobře možná sáhnete po něčem s nálepkou „bez cukru“. Jenže u těchto potravin je to skoro stejné jako u smažených. Podle zjištění vědců umělé sladidlo aspartman může vést k vypadávání vlasů a jejich řídnutí (kromě dalších „sympaťáren“ jako artritida, nadmutost nebo impotence).
Potravinová aditiva
Zvýšená poptávka po organických a bio potravinách není bez příčiny. Vypadávání vlasů mohou spustit také jisté přísady do potravin jako třeba barvivo karamel, které bývá zpracováno s leptajícími chemikáliemi, sulfity nebo čpavkem. Ale i přírodní aditiva mohou být spjata s vypadáváním vlasů. Zejména jsou to extrakt z košenily nebo karmínové barvivo – barviva ze suchého hmyzu, které se využívají v ovocných nápojích, sladkostech, jogurtech a dalších.
Růst, respektive vypadávání vlasů, ale ovlivní i jen obyčejná „blbá“ strava. Při nedostatku živin vyživuje lidský organismus jako první životně důležité orgány a výživa vlasů je až na posledním místě.
Hromada para ořechů
Nejen nedostatek různých prvků důležitých pro fungování organismu může být zodpovědný za vypadávání vlasů. Může to být i jejich přebytek! Selen patří mezi mikrominerál. Naše tělo ho sice potřebuje, nicméně jen v malých dávkách (ty by měly činit zhruba 55 mikrogramů denně pro dospělého člověka). V případě příliš vysokého obsahu selenu v krvi se může objevit selenóza, otrava selenem. A právě ta vede k vypadávání vlasů. Selen najdeme v tuňáku, hovězím a krůtím mase, rýži a chlebu, jedná se však o zanedbatelné množství. Nejvíc selenu mají para ořechy. V hrsti para ořechů (cca 30 gramů) najdete hned 544 mikrogramů! Pokud si tedy večer pochutnáváte u televize na para ořeších a divíte se, proč vám padají vlasy, tady je možná odpověď.
Typy plešatění: Androgenní alopecie aneb striktně mužská záležitost. Nebo ne?
Androgenní alopecie je zodpovědná za více 95% problémů, které muži řeší s plešatěním. Dámy tento problém naštěstí většinou řešit nemusí, ačkoliv se najdou (bohužel) i výjimky.
Vlasová mezoterapie vám dokáže vrátit bujnou hřívu
Termín mezoterapie se poslední dobou skloňuje v mnoha různých spojeních. Jednak je to účinný způsob omlazení (ale o tom až příště), jednak možnost, jak podpořit růst vlasů na hlavě. Což se může hodit, protože se ztrátou vlasů během svého života mají alespoň jednou zkušenost dva ze tří mužů a o něco menší počet žen.
Typy plešatění: Za jizvící alopecii může zánět. Zbavit se ho ovšem není lehké
Jizvící alopecie (cicatricial alopecia) je skupina onemocnění projevujících se ztrátou vlasů. Diagnostikována je zhruba u tří procent pacientů, které problém plešatění řeší se svými lékaři. Jedná se o záležitost, která postihuje jak muže, tak ženy, a to bez rozdílu věku.
Typy plešatení: Telogenní efluvium způsobuje šok a stres. Takže radši relaxujte!
Efluvium je ztráta vlasů, kterou definuje nepřirozený vývoj růstového cyklu vlasu. Rozlišujeme dva druhy, telogenní a anagenní. My se dnes zaměříme na první zmíněné.
Typy plešatění: Alopecia areata aneb když váš vlastní imunitní systém napadá vlasy
Druhů plešatění známe hned několik. Někdy jsou na vině pohlavní buňky, jindy stres a jindy zase vlastní imunitní systém. Abyste důvodům, proč vám padají (a nebo v budoucnu mohou vypadat) vlasy, dostatečně porozuměli, rozhodli jsme se vás prostřednictvím našeho Magazínu krásy seznámit s různými typy plešatění.