Kyselina hyaluronová je pro pleť klíčová. Zjistěte, kde se v organismu bere a jak konkrétně pleti pomáhá

Kyselina hyaluronová je pro pleť klíčová. Zjistěte, kde se v organismu bere a jak konkrétně pleti pomáhá

Kyselina hyaluronová je jako magické zaklínadlo, o němž slýcháváme ve spojení s klouby, kůží, ale i anti-agingem a plastickou chirurgií. Jaké jsou její role v těle a proč je tak důležité mít jí (nejen) v pleti dostatek?

Stárnutí lidské pleti je komplexní proces, který zatím stále ještě zcela nechápeme. Je výsledkem kombinací dvou procesů, stárnutí vnitřního a vnějšího. Vnitřní stárnutí nemůžeme příliš ovlivnit, kůži postihuje stejně jako veškeré vnitřní orgány. Řízené je hormonálními změnami, především úbytkem pohlavních hormonů, k němuž dochází již asi od pětadvacátého roku věku a poté během menopauzy Je to úbytek estrogenů a androgenů, který bývá spjat s degradací kolagenu, vyšší suchostí pleti, ztrátou elasticity, tenčením pleti a vznikem vrásek.

A pak tu máme ještě stárnutí vnější, jež je výsledkem působení vnějších faktorů na kůži. Patří mezi ně především ultrafialové záření, které způsobuje tzv. fotostárnutí.

HYDR8 B5  - hydratační sérum HYDR8 B5 - hydratační sérum Potřebujete své pleti dodat vláhu? Spolehněte se na lehký gel HYDR8 B5. Díky kyselině hyaluronové a kyselině pantotenové bude pleť vyhlazená a chráněná. 1 350 Kč

Volné radikály jako příčina stárnutí

Ačkoliv se jedná o dva individuální procesy, leccos spolu sdílejí. Hlavní roli v obou případech hrají volné radikály, reaktivní druhy kyslíku vznikající z oxidativního buněčného metabolismu.

Pro stárnoucí pleť je typický také úbytek hydratace. Klíčovou molekulou je kyselina hyaluronová, glykosaminoglykan s výraznou schopností vázat a zadržet v sobě molekuly vody, který patří mezi molekuly mezibuněčné hmoty. Ta poskytuje jistou podporu pro buněčné fungování kůže. Její molekuly se sice mohou jevit amorfní, utváří ale vysoce organizované struktury skládající se z glykosaminoglykanů, proteoglykanů, růstových faktorů a strukturálních bílkovin, jakým je například kolagen. Hlavní složkou mezibuněčné hmoty je nicméně kyselina hyaluronová.

V lidském těle se kyselina hyaluronová objevuje nejhojněji v kůži (až 50 % jejího veškerého objemu), v očním sklivci a synoviální tekutině, přítomná je nicméně ve všech tělesných tkáních a tekutinách, mimo jiné v aortě, prostatě či srdečních chlopních. Produkují ji hlavně buňky mezenchymu.

Kyselina hyaluronová na klouby i hydrataci. Vše souvisí

Mezi hlavní funkce kyseliny hyaluronové v organismu patří hydratace, zvlhčení kloubů, schopnost vyplnit prostory a utvářet struktury, skrze něž mohou migrovat jiné buňky. Její syntéza narůstá v případě poškození tkáně a během procesu hojení, reguluje několik aspektů tkáňových oprav. Poskytuje také podporu při formování krevních cév a migraci fibroblastů. Syntéza probíhá díky aktivitě specifických enzymů zvaných HA syntázy, které jsou navázané na vnitřním povrchu plazmatických membrán buněk, odkud je vytlačována ven pórovitými strukturami do mezibuněčné hmoty. Existují tři různé druhy HA syntázy, přičemž každý z nich syntetizuje řetězce kyseliny hyaluronové o různé délce.

Kyselina hyaluronová má vysokou rychlost obměny buněk. Poločas jejího rozpadu v krvi je asi 3 až 5 minut, v kůži asi den a mezi jedním až třemi týdny v kloubních chrupavkách. Rozpadá se na drobnější fragmenty, které již organismu zdaleka nepřináší takové benefity.

K rozpadu kyseliny hyaluronové nedochází jen enzymaticky, ale také aktivitou volných radikálů. Některé látky nicméně dokáží proti rozpadu kyseliny hyaluronové působit a zpomalit jej, a takové látky pak mohou být nápomocné v zachování jejího hydratačního účinku.

C-TETRA CREAM C-TETRA CREAM Nabijte po ránu svoji pleť energií denním krémem C-TETRA CREAM. Nejoblíbenější produkt od Medik8 – vitamínové sérum C-TETRA  v podobě luxusního krému pro rozjasnění a zpevnění pleti, její hydrataci a efektivní boj s volnými radikály. 1 500 Kč

Suchá pleť bez kyseliny hyaluronové

To, že kůže funguje jako ochranná bariéra je zčásti dáno jejími lamelárními tělísky, které obsahují hydrolytické enzymy. Ty se spojují s plazmatickými membránami zralých keratinocytů, a díky aktivitě protonových pump dokáží okyselovat a částečně přeměňovat polární kožní lipidy na neutrální.

Difuze vodného materiálu skrze epidermis je pak těmito lipidy ve vrstvě kůže stratum granolusum blokovaná. Oblast bohatá na kyselinu hyaluronovou pod stratum granulosum může získat vodu z hydratované dermis a voda z ní nemůže penetrovat skrze stratum granolusom bohaté na lipidy. Hydratace pleti je tedy přímo závislá na vodě vázané na kyselinu hyaluronovou v dermis a epidermis, zatímco zachování této hydratace má za úkol stratum granulosum.

Žádaný krém či sérum proti vráskám

Obsah kyseliny hyaluronové v dermis je výrazně vyšší než v epidermis. V dermis je pak navázaná na lymfatický a vaskulární systém a reguluje vodní prostředí, osmotický tlak i tok iontů, funguje také jako síto nepropouštějící některé typy molekul.

Při poranění kůže dochází ke zvýšení produkce kyseliny hyaluronové, a díky ní může dojít i k bezjizevnatému zhojení. V kůži dochází k její syntéze ve fibroblastech. Právě na podporu jejich aktivity proto často cílí kosmetické produkty slibující nárůst obsahu kyseliny hyaluronové v pleti.

Úbytek kyseliny hyaluronové a stárnutí pleti

Jednou z nejdramatičtějších změn v pleti je úbytek epidermální kyseliny hyaluronové, zatímco v dermis stále zůstává. Zároveň dochází ke zmenšení polymerů kyseliny hyaluronové, které je výsledkem stárnutí pleti. Epidermis tak ztrácí molekuly zodpovědné za vázání a zadržení molekul vody, v důsledku čehož může dojít ke ztrátě vlhkosti pleti, dehydrataci a ztrátě elasticity, které jsou typické pro stárnoucí pleť.

Předčasné stárnutí pleť je posléze výsledkem opakovaného dlouhodobého vystavování kůže ultrafialovému záření, přičemž slunečnímu záření lze připsat až 80 % projevů stárnutí pleti. Protože po delším osvícení UV zářením dojde v podstatě k poranění pleti, spustí se lehký proces jejího hojení charakterizovaný nárůstem dermální kyseliny hyaluronové. Opakovaný osvit UV zářením nicméně pleť nadměrně vyčerpává a v důsledku toho dochází k úbytku kyseliny hyaluronové, stejně jako kolagenu a vzniku viditelných známek stárnutí kůže. 

Starší články:
Prodlužování řas je třeba zvážit. Seznamte se s pozitivy i negativy
Omlazení pleti22.12.2017

Prodlužování řas je třeba zvážit. Seznamte se s pozitivy i negativy

Uvažujete o umělých řasách? V tom případě se začtěte do dnešního článku zaměřeného na pozitiva a negativa prodlužování řas.

Nejlepší předsevzetí pro rok 2018, které dodržíte: Dokonalá oční péče
Omlazení pleti20.12.2017

Nejlepší předsevzetí pro rok 2018, které dodržíte: Dokonalá oční péče

Leden je měsícem nových předsevzetí. Co kdybyste si pro tentokrát nedávali složitá předsevzetí typu „zhubnu“ či „přestanu kouřit“, ale zvolili něco mnohem, mnohem příjemnějšího.

Retinol je proti stárnutí kůže to nejlepší. Víte ale, co je to retinizace?
Omlazení pleti21.11.2017

Retinol je proti stárnutí kůže to nejlepší. Víte ale, co je to retinizace?

Retinol má své místo ve slovníku kosmetického nadšence i odborníka už pěknou řádku let. Nyní se ale objevil nový termín, retinizace (z anglického retinization). Víte, o co se jedná? Vzpomeňte si na něj, až budete v ruce držet sérum proti vráskám s retinolem.

Čtyřicet je nových třicet! Ale jedině pokud věnujete své pleti dostatečnou péči
Omlazení pleti31.10.2017

Čtyřicet je nových třicet! Ale jedině pokud věnujete své pleti dostatečnou péči

Rostoucí věk má, co se péče o pleť týče, i své výhody. Dochází k přirozené redukci akné, také hormony způsobená hyperpigmentace ustupuje. Objevují se ale na druhou stranu jiné problémy, pleť může být sušší s unaveným vzhledem, začínají se formovat vrásky.

Vitamín E pomůže pleti vypořádat se s poškozením UV zářením, a tedy i vráskami
Omlazení pleti14.10.2017

Vitamín E pomůže pleti vypořádat se s poškozením UV zářením, a tedy i vráskami

Vitamín E je v tucích rozpustný antioxidant, který je nezbytný pro zachování zdraví pleti. Pro celý organismus je samozřejmě důležitý jeho příjem ze stravy, na pleť má ale výraznější účinek při topické aplikaci.