Mořské řasy vyznačující se jasně červenou či hnědorudou barvou s pozitivními účinky na lidský organismus
Červené mořské řasy patří do třídy Rhodophyta. Po tisíce let je východní civilizace využívaly jako výživný zdroj potravy, ale také v tradiční medicíně pro svůj pozitivní vliv na zdraví. Obsahují velké množství vitamínů, minerálů a antioxidantů, které tělo dokáže dobře vstřebat a využít, plus bílkoviny a vlákninu.
Pro zdraví srdce a cév
Mezi největší pozitiva červených řas patří jejich vliv na krevní oběh, vyrovnávají také hladinu krevního cukru a snižují hladinu škodlivého LDL cholesterolu díky svému vysokému obsahu vlákniny.
Obsažený hořčík a vápník podporují zdraví kostí, antioxidanty podporují obranyschopnost a zdraví pleti.
Červených řas existuje na 4 tisíce druhů
Mezi hlavní zástupce červených řas patří řasy Nori, které se v Japonsku používají při vaření miso polévky nebo přípravě sushi. Dalším typem je řasa Dulsa, která je nejbohatší ze všech řas na železo, a také na vápník, hořčík, jód a fosfor. Po Nori má nejvyšší obsah bílkovin z běžně dostupných druhů řas. Dalšími zdravotně prospěšnými jsou Gigartina a Dumontiacea.
Řasy podporují obranyschopnost
Coby antioxidanty působí proti poškození buněk způsobené volnými radikály, červené řasy působí také antivirově. O karagenanu, typu cukrů vyskytujícím se v červených mořských řasách, se předpokládá, že stimuluje produkci interferonu v imunitním systému, a může být tím pádem prevencí pásových oparů, oparů či rozvoje HIV.
Fungující imunitní systém je základem zdraví celého organismu, červené řasy proto mohou být nápomocné i v případě dlouhodobých kožních onemocnění, jako je lupénka, ekzém a opary, podporují hojení kožních lézí. Napomáhají také během chronických a infekčních onemocněních a dalších dlouhodobých zdravotních problémech, například při mononukleóze, ale i chřipce.